Z globálního oteplování se stal nejefektivnější nástroj pro prosazování vměšování státu do všech oblastí života, tvrdí český prezident.

Z globálního oteplování se stal nejefektivnější nástroj pro prosazování vměšování státu do všech oblastí života, tvrdí český prezident. | foto: Reuters

Klaus v USA: Globální oteplování je nástroj pro potlačování svobody

  • 338
Prezident Václav Klaus zakončil svoji pětidenní pracovní cestu po Spojených státech. Na prestižní Kolumbijské univerzitě v New Yorku přednesl svůj projev, který má iDNES.cz exkluzivně k dispozici. V něm shrnul své výhrady k "hysterii" kolem globálního oteplování, k řešení ekonomické krize a k integraci Evropské unie.

Prezident Klaus na Kolumbijské univerzitě vystoupil naposledy v dubnu 2001. Na rozdíl od pátečního a nedělního projevu, kdy mluvil převážně o klimatických změnách, shrnul teze z několika posledních zahraničních proslovů a věnoval se hned několika tématům. Příspěvek pronesl v rámci pravidelné přednáškové série World Leaders Forum.

Exkluzivně

Projev Václava Klause na Kolumbijské univerzitě

Evropa, globální oteplování a současná ekonomická krize: viděno pohledem z Prahy

Připomněl blížící se dvacáté výročí pádu komunismu. Česká republika se během dvou desetiletí stala normální evropskou zemí, která se potýká se standardními "evropskými" problémy. Vstup do EU tak pro ni znamenal klady i zápory.

"Ačkoli naše postkomunistická éra se nesla ve znamení naprosté nedůvěry ve schopnost státu vměšovat se do ekonomiky, postupně – byť s jistým odporem – jsme pomalu přijali značně rigidní a demotivující evropský ekonomický a sociální systém, v důsledku čehož jsme dnes konfrontováni s problémy s ním spojenými," posteskl si prezident.

Globální oteplování - uměle vytvořený problém

To však podle něj není zdaleka jedinou vážnou komplikací, s kterou je země nucena se vypořádat. "Podobně jako vy, i my se musíme zabývat uměle vytvořeným problémem globálního oteplování a s důsledky pokračující ekonomické krize," řekl.

Globální oteplování samo o sobě za problém nepovažuje, je jím ale ideologie, která toto téma zneužívá. "Z globálního oteplování se postupně stal nejefektivnější nástroj pro prosazování vměšování státu do všech oblastí života a pro potlačování lidské svobody a hospodářské prosperity," soudí Klaus.

Roli národních států zase potlačuje reforma evropských institucí, za kterými stojí snaha o "stále těsnější" Unii. "Osobně považuji tento projekt za pomýlený, neboť potlačuje roli národních států a připravuje cestu k post-demokratické Evropě," řekl o Lisabonské smlouvě a jejích předchůdkyních.

Dotkl se i ekonomické krize. Navrhovaná protikrizová opatření západních vlád podle něj pouze prodlouží recesi, soudí.

"Onu velice nepříjemnou, čím dál hlubší ekonomickou krizi bychom měli vnímat jako standardní, cyklicky se opakující ekonomický fenomén, jako nevyhnutelný důsledek a vlastně ´prostě´ jako cenu, kterou musíme zaplatit za to, jak dlouho si politici a regulátoři pohrávali s trhem," prohlásil prezident.

Klaus pochválil naopak českou ekonomiku, která podle něj naštěstí nezažila finanční krizi do takové hloubky. Země zakusila menší krizi před deseti lety, díky které se české banky chovaly opatrně.

Podle něj je v době krize potřeba spíše než navyšovat státní výdaje radikálně omezit všechny druhy restrikcí, které během uplynulého půl století sociálně-tržního hospodářství vznikly.

Po projevu se pak zúčastnil debaty se studenty a vědeckými pracovníky univerzity. Ve večerních hodinách jej čeká cesta domů.

klausův zápisník z usa

Prezident exkluzivně pro MF DNES a iDNES.cz

Zahraniční média o konferenci odpůrců oteplování

Klausovo vystoupení v uplynulých dnech sledoval i světový tisk. Například levicový britský The Guardian označil newyorskou klimatickou konferenci, kterou Klaus v neděli zahajoval, za dosud největší shromáždění "popíračů" klimatické změny.

Klaus obvinil evropské vlády z toho, že jsou zajatci radikálních ekologů, za což ho účastníci newyorské konference zpochybňující globální oteplování odměnili ovacemi, napsal The Guardian.

Organizátoři oslavovali svého druhu převrat, když se jim podařilo zajistit jako hlavního řečníka českého prezidenta Klause v době, kdy jeho země předsedá Evropské unii, uvedl také deník.

Americký The New York Times zase uvedl, že mezi odpůrci globálního oteplování se projevují rozpory. Dokládá je tím, že pořádající organizaci Heartland Institute až do roku 2006 podporoval ropný koncert Exxon Mobil. Ten však od sponzorství odstoupil právě proto, že institut odmítá boj s globálním oteplováním.

Mluvčí Exxonu Alan Jeffers v této souvislosti newyorskému listu řekl, že firma přestala podporovat "některé výzkumné společnosti, jejichž postoje ke změně klimatu by mohly odvést pozornost od důležité diskuse o tom, jak zajistit energii potřebnou pro ekonomický růst ekologicky odpovědným způsobem".

Podle šéfa Heartland Institute Josepha Basta ale Exxon a další firmy mění postoje jen proto, aby si vylepšily image. "Velké korporace se kvůli globálnímu oteplování natírají na zeleno," řekl listu Bast.

Prý změnily lobbistickou taktiku a snaží se ovlivnit připravované zákony o emisích skleníkových plynů. Zdůraznil, že pokud jde o klima, je newyorská konference nazvaná Globální oteplování: byla to kdy vůbec krize? poslední baštou intelektuální poctivosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video