Boj s klimatem si země v krizi nemohou dovolit, říká prezident Václav Klaus.

Boj s klimatem si země v krizi nemohou dovolit, říká prezident Václav Klaus. | foto: Monasse Thierry, ČTK

Klaus v OSN: Regulace a výdaje na klima jen prohloubí krizi

  • 119
Za hospodářskou krizi mohou podle prezidenta Václava Klause přílišné zásahy vlád do ekonomiky a vynakládání peněz za zbytečnosti. Prezident to naznačil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Neodpustil si ani výpad proti nákladnému boji se změnami klimatu. Ten by podle něj měl jít v recesi stranou, protože si ho zejména chudší země nemohou dovolit.

"Globální ekonomický vývoj bude těžit z odstranění bariér, nikoli z vytváření nových, protože ty by významně komplikovaly přístup chudších zemí na zahraniční trhy a jejich schopnost rozvíjet se svými vlastními prostředky. Ekonomická recese a velké nárůsty veřejného dluhu snížily možnosti toho, že by dnes svět mohl naplnit takové ambice, jako je boj proti změně klimatu," řekl prezident Václav Klaus na půdě OSN.

Peníze, které jednotlivé státy vynakládají právě na boj se změnami klimatu Klaus označil za "obrovské břemeno", které jejich rozpočty neúměrně zatěžuje.

"Prostředky navržené na boj s klimatickými změnami představují další obrovské břemeno, a to nejen pro ekonomiky většiny vyspělých zemí, které se nyní propadají do fiskálních deficitů, ale i pro rozvojové země a to v situaci, kdy bohaté země, často prosazující tuto agendu na mezinárodní úrovni, ztrácejí svoji schopnost kompenzovat chudším zemím dopad těchto dodatečných nákladů," vysvětlil Klaus.

Celý projev prezidenta Klause v OSN

Boj proti změnám klimatu si země v krizi podle prezidenta Klause nemohou dovolit.

Právě téma klimatických změn v New Yorku bezprostředně předcházelo Valnému shromáždění OSN. V souvislosti s ním tu vystoupil například americký prezident Barack Obama. Na rozdíl od Klause však zopakoval své odhodlání bojovat se změnou klimatu navzdory recesi.

V úvodu svého projevu připomněl, že Spojené státy od jeho nástupu do funkce investovaly 80 miliard dolarů do čisté energie a zpřísnily standardy pro spotřebu paliva. Snížit emise skleníkových plynů slíbila dokonce i Čína.

Václav Klaus je jedním z mála vysokých politiků, který debaty o změnách klimatu neuznává. Ostře vystupuje proti snahám o celosvětovou dohodu na opatřeních proti globálnímu oteplování. Podle něj debatám o klimatu dominuje hysterie, která není vědecky podložená.

Klaus krátce pohovořil s Obamou

Prezident Václav Klaus po zasedání Valného shromáždění OSN na slavnostní recepci krátce hovořil se svým americkým protějškem Barackem Obamou. Mluvili spolu o Praze, kterou šéf Bílého domu navštívil na jaře. Ožehavé téma česko-amerických vztahů posledních dní, tedy ústup USA o plánů na vybudování radarové základny v Česku, ale předmětem hovoru nebylo, řekl Klaus po recepci.

"S prezidentem Obamou jsme mluvili, ale že bychom se dostali do hluboké diskuse o radaru, to musím říct, že nikoliv. Spíše on vyjadřoval své mimořádně pozitivní vzpomínky, které má na návštěvu Prahy v dubnu letošního roku," řekl Klaus.

Dodal, že o radaru mluvil spíše s poradcem pro otázky národní bezpečnosti Jamesem Jonesem. "On zdůrazňuje to, co se objevuje od řady našich politiků, že je to pouze změna stylu defense system (obranného systému), že to je změna metody, změna způsobu, jak dosahovat stejných efektů," podotkl.

Spojené státy jsou podle něj přesvědčeny, že z vojenského hlediska jde o racionální řešení. "Dedukovat z toho nějaké zásadní závěry o vítězství Ruska, Američanů, prohře naší, vítězství někoho u nás, jak se to snaží někteří naši politici interpretovat, to je opravdu naprostý nesmysl," dodal Klaus.                                         Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video