Václav Klaus hovoří při projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN.

Václav Klaus hovoří při projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN. (23. září 2011) | foto: Reuters

Klaus v OSN: Izrael a Palestina se musí dohodnout bez vnějších vlivů

  • 26
Český prezident Václav Klaus v pátek v newyorském sídle Organizace spojených národů odmítl jednostranné kroky ve sporu Izraele a Palestiny, která chce podat přihlášku do OSN. Spor by země podle Klause měly vyřešit samy. Jako příklad uvedl rozdělení Československa před 19 lety, které se obešlo bez vnějších zásahů.

Klaus podpořil stanovisko amerického prezidenta Baracka Obamy, který uvedl, že k ukončení dlouholetého konfliktu mezi oběma státy nevedou zkratky, ale pouze vyjednávání a vůle obou stran k nalézání nových řešení.

Klaus podpořil jádro

Václav Klaus hovoří při projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN.

Český prezident v OSN podpořil jadernou energii. Označil ji za stabilní, legitimní a pro některé země nepostradatelný zdroj energie.

Je tomu tak i po havárii v japonské Fukušimě, ze které bychom se prý měli poučit, ale rozhodně to nezpochybňuje argumenty pro jadernou energetiku.

Rozhodnutí Německa odstoupit od jádra označil za iracionální a populistický krok. Přitom právě z Německa zaznívají hlasy, že by Česko mělo jít stejnou cestou a od jádra postupně upustit.

Čeští politici ale něco takového odmítají. Naopak chystají dostavbu temelínské jaderné elektrárny, která by zvýšila českou nukleární kapacitu.

"Je třeba, aby obě strany zaujaly inovativní přístup a překonaly některá stará, neflexibilní a rigidní schémata uvažování. Je třeba, aby obě strany vyjednávaly a hledaly vyvážené řešení, které bude trvalé. Takové řešení nemůže vzejít z jednostranných kroků, ani z těch vynucených OSN, ani z těch kroků, které udělá jen jedna strana sporu," uvedl Klaus ve svém projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN.

Příkladem takového řešení sporu podle něj může být rozpad Československa před 19 lety. Český prezident přitom zdůraznil, že tento rozpad se obešel bez vnějšího zprostředkování. "Naše zkušenost říká, že pokud mají být touhy nějaké země po suverenitě a svobodě nebo spory mezi zeměmi vyřešeny trvale a přijatelně pro jejich obyvatele, řešení musí vzejít v první řadě z regionu samotného a z jednání dotyčných zemí," řekl Klaus.

V podobné souvislosti se pak český prezident zmínil i o současných změnách v zemích severní Afriky. Uvedl, že jim přeje, aby jejich přechod k demokracii byl úspěšný stejně jako v případě Česka po pádu komunismu.

Rozhodující přitom podle Klause není odstranění několika vedoucích politiků, ale systémové změny. Pro ně je potřeba jasná představa, kudy se země má ubírat. "U některých zemí severní Afriky stále nevidím splnění těchto podmínek," podotkl Klaus.

Dodal, že změny přitom nemohou přijít ze zahraničí, ale musejí být důsledkem pohybů na domácí scéně. Zahraničí přesto může něčím přispět, a to zvýšenou snahou spolupracovat se zeměmi severní Afriky. "Neměli bychom zapomínat, že svoboda a trh se vzájemně doplňují," uvedl Klaus a doplnil, že garancí stability v severní Africe je prosperita. Země Evropské unie by se o ni podle něj mohly zasadit tím, že jejich vztahy se zeměmi severní Afriky budou založeny na volném trhu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video