Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klaus v New Yorku: Panika kolem oteplování postupuje

velikost textu:
4. března 2008  18:15,  aktualizováno 19:39
Jediným postupem proti zastáncům teorie, že se planeta otepluje, je omezení jejich moci nad našimi životy. A klimatičtí realisté by měli nejen hledat nové argumenty, ale i další příznivce, prohlásil prezident Václav Klaus na klimatické konferenci v New Yorku.
Václav Klaus na konferenci institutu Heartland vyzval k obezřetnosti v přístupu ke globálnímu oteplovánífoto: ČTK

Václav Klaus na konferenci institutu Heartland vyzval k obezřetnosti v přístupu ke globálnímu oteplování

. Spusť audio

Václav Klaus o „ataku lidí kolem Alberta Gora“

Třídenní konferenci probíhající od neděle zorganizoval konzervativní Heartland Institute - ústav, jehož názor na globální oteplování je postoji českého prezidenta poměrně blízký.

Jedním z hlavních cílů setkání například podle oficiálních materiálů bylo dát prostor "často přehlížené druhé straně debaty o klimatických změnách".

Klaus kritizoval sklon lidí "slepě věřit" závěrům Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC), přestože jde podle něj spíše o politický než o vědecký závazek. Tyto závěry podle českého prezidenta "politici, média, intelektuálové i úředníci nejen přijímají, ale používají je bez výhrad uvedených samotných panelem".

Například snížení emisí oxidu uhličitého, ke kterému ekologové vyzývají, by podle Klause zastavilo růst hospodářství i životní úrovně, což by dopadlo zejména na rozvojové země.

"Taková ambice jde proti lidské zkušenosti, která byla vždy spojena se silnou motivací postupovat vpřed a k lepším podmínkám," řekl dále prezident. Argumenty IPCC podle něj vycházejí z "neúplných a chybných znalostí".

Václav Klaus dlouhodobě polemizuje s názory, že je nejvyšší čas změnit kvůli údajnému oteplování planety chování lidstva. Upozorňuje na nebezpečí ohrožení svobody člověka a prosperity lidstva v zájmu předcházení údajným změnám klimatu. Proti oteplování hovořil i loni v září na půdě OSN. - více o Klausově projevu v OSN zde

"Povinnost svobodu milujícího člověka"
K účasti na konferenci prý Klause přiměla snaha postavit se ekologickým aktivistům v čele s bývalým viceprezidentem USA Al Gorem.

"Nejsem schopen už akceptovat jednosměrný atak, který dělají lidé kolem Gora ohledně globálního oteplování," vysvětlil prezident. "Myslím, že je povinností každého svobodu milujícího a racionálně uvažujícího člověka, aby řekl: ne, není to tak, je to neskonale složitější," dodal.

Klaus také připomněl své varování před opakováním "podobných událostí", jako byl únor 1948 v Československu. Určitě podle něho nevzejdou ze stejné ideologie, ale mohou mít přes odlišné vnější znaky shodnou podstatu. "Co jsem měl na mysli je, přirozeně, environmentalismus a jeho v současnosti nejostřejší forma - klimatické panikářství."

. INSTITUT HEARTLAND

Heartland Institute je v Chicagu sídlící nevládní think tank (společnost pro mezidisciplinární výzkum). Vyjadřuje se například k tématům z oblasti daní, zdravotní péče a životního prostředí. Je odpůrcem regulací ze strany vlády.

Mezi sponzory institutu v minulosti patřil například tabákový koncern Philip Morris nebo ropný obr ExxonMobil. Ten podle Greenpeace poskytl institutu během osmi let necelých 800 tisíc dolarů.

Své trvalé sponzory institut po roce 2006 přestal zveřejňovat, tvrdí ale, že žádný dárce mu nepřispívá více než 5 % celkového rozpočtu.

Institut financoval loňskou kampaň, kde vyobrazil Václava Klause jako protipól ekologického aktivisty a bývalého viceprezidenta Alberta Gora. "Svoboda, nikoliv klima je v ohrožení," stálo na plakátu.

Autoři:

  • jw  iDNES.cz
  •  ČTK

Diskuse

Klaus v New Yorku: Panika kolem oteplování postupuje

Pan profesor (čeho ?)

Pan chytrý přes všechny obory opět promluvil:"Jediným postupem...

Klaus je opět průkopníkem,

jako už tolikrát předtím. V jeho případě enviromentálové nar...

Re: Klaus je opět průkopníkem,

kdybych rekl uprimne, co si myslim o panu prez, cenzor idesu...

Re: Klaus je opět průkopníkem,

PS environmentalove ve svete se na pana prukopnika vys/mejou

Re: Re: Klaus je opět průkopníkem,

zatímco na tebe se.r každej

počet příspěvků: 1279, poslední 14.04.2008 11:20




reklama







Právě teď nabízíme 9688 vozů

Ford Focus Trend plus 1,6 TDCi

Ford Focus Trend plus 1,6 TDCi
stav: nové
cena (s DPH): 349 990 Kč
dukáty