Klaus: V neděli večer na vládu nejdu

  • 25
V neděli večer se ve mimořádně sejde vláda. Ministři mají dojednat strategii, se kterou Česko půjde k poslednímu jednání o evropské ústavě. Jako host byl na jednání pozván i prezident Klaus. Nepřijde. Nelíbí se mu načasování schůzky. Přijal ale nabídku premiéra na schůzku v pondělí.

"Prezident se rozhodl, že se tohoto jednání nezúčastní," potvrdil šéf tiskové kanceláře Hradu Petr Hájek.

"Považuje za naprosto nevhodné, aby se jednání o záležitosti, která je pro Českou republiku klíčová, konalo mimořádným způsobem a navíc v neděli v pozdních večerních hodinách," dodává mluvčí.

Premiér Špidla navrhl prezidentovi schůzku, na které mu sdělí výsledky jednání vlády. "Pan prezident nabídku přijal, sejdou se v pondělí," řekla iDNES mluvčí vlády Anna Veverková.

"Pan premiér přistupuje k tématu evropské ústavy velmi odpovědně a považuje jej za nesmírně důležité," doplnila mluvčí. 

Špidla: Jindy bychom to nestihli
Mimořádná schůzka ministrů začíná v neděli ve 22 hodin. Premiér Vladimír Špidla neměl podle mluvčí vlády Anny Veverkové v načasování jednání na výběr.

"Pan premiér by toto téma samozřejmě rád projednal na řádné schůzi vlády. Není to ale možné. Ve středu, kdy se obvykle schůze vlády koná, bude už návrhy české strany přednášet v Bruselu," řekla iDNES Veverková.

Špidla by prý v jiný den než v neděli nesehnal k jednání všechny ministry. "Navíc chce ještě v úterý s výsledky jednání seznámit sněmovnu. Pan premiér samozřejmě chtěl, aby se prezident jednání zúčastnil. Pokud se rozhodl tak neučinit, je to jeho volba," dodala mluvčí vlády.

Kabinet rozhodne, jak se postaví k ´euroústavě´
Ministři mají v neděli pozdě večer rozhodnout, jaké principy budou čeští vyjednavači, které povede Vladimír Špidla, hájit při závěrečných jednáních o evropské ústavě.

I po nedávné schůzce ministrů zahraničí členských a vstupujících zemí EU v Neapoli přetrvávaly ve většině sporných bodů rozpory. Najít kompromis se pokusí prezidenti a premiéři příští týden na summitu v Bruselu.

Praha dlouhodobě zastává názor, že ústava rozšířené unie nemůže zvýhodňovat větší státy na úkor menších. Vláda pokládá za prioritní ustanovení, aby každá země budoucí pětadvacetičlenné EU měla svého plnohodnotného člena v Evropské komisi.

Zejména zakládající členové EU ale namítají, že tak početná komise nebude akceschopná. Právě na mimořádném zasedání vlády si musí česká delegace nechat schválit mandát, s nímž do Bruselu pojede.

Vyjednávače kritizuje ODS
Opoziční ODS vládním vyjednavačům opakovaně vyčítá, že na jednání o euroústavě jezdí z minimalistickými požadavky a nejsou vstřícní k návrhům opozice.

Občanští demokraté, kteří se netají výhradami k podobě evropské integrace, kritizují rovněž fakt, že Špidlova vláda za hlavní problém považuje počet komisařů, zatímco skutečně kontroverzní body dokumentu opomíjí.

Také prezident Václav Klaus se netají kritikou připravovaného dokumentu. Má pochybnosti, zda snaha o zefektivnění chodu EU nejde příliš na úkor svobody a samostatnosti států.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video