Klaus v Madridu kritizoval euroústavu

  • 163
Debata kolem evropské ústavy se stočila k několika dílčím otázkám, které zajímají jen omezenou skupinu lidí. Tento názor několikrát zopakoval při státní návštěvě Španělska prezident Václav Klaus. Autoři ústavy podle něj navíc vycházeli z mnoha naprosto mylných předpokladů.

Klaus především postrádá legitimní, širokou diskusi na toto téma. Rozhodování, zda má Česko uspořádat referendum o přijetí ústavy EU, podle něho nějakou dobu potrvá.

"Musíme se rozhodnout, zda uspořádáme referendum. Je potřeba zjistit, zda jsou české politické strany jasně pro plebiscit, bylo by také nutné přijmout některá
legislativní opatření. Není to apriorně dáno, bude to trvat dlouho," řekl Klaus.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že je zapotřebí, aby Češi o ústavě rozhodli v referendu. Španělé tak učiní už v únoru. Dosud se pro všeobecné hlasování rozhodlo zhruba 13 evropských zemí. Členové EU mají na rozhodnutí o ústavě dva roky. Její přijetí může ztroskotat na jediném státu.

Českému prezidentovi vadí, že se autoři euroústavy zabývali relativně podružnými otázkami, například tím, kolik členů má mít Evropská komise. "To podle mě může zajímat jen ty potenciální komisaře," prohlásil.

Demokratický deficit EU
Klaus ve Španělsku na evropské téma hovořil nejprve se zahraničními novináři. O EU pak promluvil také v madridském Podnikatelském institutu. Jeho projev se nesl ve velmi podobném duchu jako rozhovor pro místní list El País. V něm mimo jiné uvedl, že evropská identita neexistuje a že rozdíly mezi evropskými státy nelze položit na oltář jednotné Evropy.

"Irácká krize Evropu nerozdělila, pouze vyjevila to, že Evropa není jednotná," řekl Klaus listu. Stejnou tezi zopakoval i v odpoledním projevu v institutu. Posluchači jeho řeč označili většinou za "dle očekávání provokativní". Klausův přínos vidí v tom, že "umí probudit".

Ministryně zahraničí bývalé vlády Josého Maríi Aznara Ana Palaciová Klausovi za jeho myšlenky poděkovala. "I vy jste ale byl u zrodu ústavy, byla u něho Česká republika," uvedla. Podle Klause však Česko nemělo zásadní vliv na tvorbu textu. Ten je jen jedním z důkazů "demokratického deficitu" Evropské unie, míní Klaus.

Nová Evropa neexistuje
Odmítá termíny stará a nová Evropa. Nová podle něj neexistuje. Za velkou chybu považuje názor, že čím víc hranic mezi státy zmizí, tím lépe. "Hranice jsou garantem lidské svobody," uvedl Klaus.

Evropskou tematiku zahrnul i do půlnočního projevu po slavnostní večeři, jež na Klausovu počest uspořádal král Juan Carlos I. a jeho žena Sofie. Klaus ve své řeči vyjádřil naději, že členství v EU přinese Česku "více svobody, nikoliv nová omezení".

"Náš vstup do Evropské unie 1. května letošního roku chápeme jako logické vyústění naší úspěšné transformace, jako návrat na místo, na něž naše země ležící v srdci Evropy, vždy patřila," podotkl český prezident.

Státní návštěva pokračuje
Jeho státní návštěva Španělská pokračuje dnes účastí na společném zasedání obou
komor španělského parlamentu a jednáním s premiérem Josém Luisem Zapaterem. Klaus také uctí na nádraží Atocha památku březnových pumových atentátů v Madridu, při nichž zemřelo 190 lidí.

Klaus má rovněž v plánu snídani s českými a španělskými podnikateli. Svaz průmyslu a dopravy ČR podepíše v prezidentově přítomnosti dohodu o spolupráci se Španělskou konfederací podnikatelských organizací (CEOE). Prezident bude také mluvit s lídrem opozice Marianem Rajoyem a madridským starostou Albertem Luísem Gallardónem.

Prezident, kterého provází manželka Livia, také oplatí královskému páru pondělní slavnostní večeři. Při ní zazpívá i Dagmar Pecková, která do Madridu kvůli vystoupení přiletěla. Třídenní státní návštěvu Španělska zakončí Klaus ve středu prohlídkou Toleda.

Václav Klaus mezi princeznou Letizií (vlevo) a královnou Sofií při slavnostní večeři v královském paláci v Madridu při státní návštěvě českého prezidenta ve Španělsku. (27. září 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video