Prezident Václav Klaus se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem během

Prezident Václav Klaus se svým maďarským protějškem Jánosem Áderem během návštěvě Budapešti (4. prosince 2012). | foto: AP

Nehrajme s Benešovými dekrety politické hry, vyzval Klaus v Maďarsku

  • 7
Prezident Václav Klaus nechce, aby se s Benešovými dekrety hrály politické hry. Podle něj to jsou sice platné zákony Česka, ale nyní už se podle nich nic nerozhoduje. Český prezident to uvedl při úterní návštěvě Maďarska.

Klause se v úvodu návštěvy zeptal maďarský novinář, zda jsou dekrety stále platné. "Jsou to normálně platné zákony tehdejšího Československa, tudíž i dnešní České republiky. Nicméně tyto zákony dneska již nemají žádný smysl, nic se podle nich dneska nerozhoduje. To víme všichni my v České republice, stejně tak jako v Maďarsku. Odmítám s minulostí hrát současné politické hry," odpověděl.

Benešovy dekrety

Výnosy československého prezidenta Edvarda Beneše z období od května do července 1945, které řídily chod státu bezprostředně po skončení druhé světové války. Nařízení mimo jiné umožnila vyvlastnit majetek německy a maďarsky hovořících menšin a odsunout je ze země.

Téma dekretů nechtěl otevírat ani jeho protějšek János Áder. Maďarský prezident zdůraznil, že s Klausem jednali o aktuálních otázkách a budoucnosti česko-maďarských vztahů, nikoliv o minulosti.

Klaus dodal, že s Áderem na žádný problém v česko-maďarských vztazích nenarazili a ani žádný není. Dosluhující český prezident připomněl, že se nynější návštěvou přijel do Maďarska jako hlava státu rozloučit.

Maďarsko Benešovy dekrety, jež po válce zbavily československé Maďary a Němce na základě kolektivní viny občanství a majetku, dlouhodobě považuje za sporné. V maďarském parlamentu se nyní chystá návrh na vyhlášení památného dne, který má připomenout osud Maďarů vysídlených po válce z jižního Slovenska. Usnesení podporují poslanci vládní strany Fidesz i zástupci vlády.

Český prezident v minulosti opakovaně varoval před prolomením Benešových dekretů. V půli listopadu prohlásil, že po jeho odchodu bude v Česku chybět obhájce v sudetoněmecké otázce (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video