Klaus v Libanonu sliboval turisty

  • 6
Nejlepší dobou, kdy jet do Libanonu, je duben. Dopoledne si lze zalyžovat a odpoledne jen o kousek dál zaplavat v moři. A právě turistika je jednou z cest, kterými se tato země, před třinácti lety ještě zmítaná občanskou válkou, snaží získat pozici standardní země.

Tak trochu turistou byl v úterý dopoledne také prezident Václav Klaus, který svůj druhý den libanonského pobytu zahájil návštěvou monumentálních římských památek v Baalbeku u hranic se Sýrií.

"I tu turistiku bychom měli podpořit, vždyť Libanon byl do roku 1975 klenotem, Bejrút se nazýval Paříží východu," říká Klaus, během jehož návštěvy Česko podepsalo obchodní a kulturní dohody.

Libanon, ležící v jedné z nejneklidnějších oblastí světa, se po letech války těší z relativního klidu, na který "dohlíží" syrská armáda. Také nyní mírové soužití muslimů a křesťanů, kteří spolu vládnou, není podle místních zcela upřímné.

"Bude trvat roky, než se zapomene," říkají. Přesto se snaží dělat všechno pro to, aby se tato kdysi poměrně blahobytná země opět pozvedla. A výsledek je vidět na první pohled, i když řada budov nese stopy střelby a řada domů je opuštěných.

"Jsou nesmírně pyšní na to, co se jim od roku 1991 podařilo udělat. Jejich prezident mi cestou z letiště ukazoval na tu či onu budovu, která tam ještě před dvěma lety nebyla. Je to intenzivní, není to divadélko," poznamenává Klaus.

A Praha má velký zájem být v Libanonu vidět. Česká diplomacie považuje Střední východ za jednu z oblastí, v které by chtěla hrát výraznější roli. Letos na jaře během návštěvy ministra zahraničí Cyrila Svobody zazněla nabídka zmocněnce OSN pro Libanon, aby Česko hrálo roli mírového zprostředkovatele na Blízkém východě.

Podle diplomatů Praha vyjednává s OSN o možném zapojení do urovnávání poměrů mezi Libanonem a Izraelem. Prezident je nicméně k podobným pokusům spíše skeptický.

"To druhá strana by musela dojít k závěru, že máme nějakou zvláštní výhodu. Jistá pozice tady je, ale není místo na její institucializaci," míní prezident. Libanonci považují Čechy za důležitého partnera. Snad každý z politiků, se kterým Klaus jednal, neopomněl zdůraznit, jak důležité je, že se Česko stalo členem Evropské unie.

Také péče o českou hlavu státu byla zcela nevídaná. Prezident, premiér a předseda parlamentu se s Klausem sešli během dvou dnů hned několikrát. "Oceňujeme, že Česká republika vždy podporovala rezoluci OSN o stažení Izraele z okupovaných území a také podporuje snahu vyřešit otázku palestinských uprchlíků," řekl předseda libanonského parlamentu Nabí Barrí.

Navíc spousta Libanonců má s Českem těsný vztah, řada jich studovala na českých univerzitách. A tak kamkoli prezident přišel, byla slyšet "arabská čeština". Také dcera jednoho z libanonských studentů loni vystudovala v Česku medicínu. Teď se vrací domů do Libanonu. "Tady mě teď potřebují víc," říká mladá Libanonka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video