Václav Klaus

Václav Klaus | foto: Michal Sváček, MAFRA

Klaus v britských novinách znovu brojil proti EU a změnám klimatu

  • 155
Evropská unie by v boji s ekonomickou krizí měla uvolnit či zrušit své pracovní, ekologické a zdravotní regulace. V článku, který dnes otiskl britský list Financial Times, to napsal český prezident Václav Klaus. Vyjádřil také naději, že česká vláda nebude v čele EU usilovat o prohlubování integrace unie a že nebude zastáncem "alarmismu globálního oteplování".

Financial Times poznamenaly, že Klaus v článku potvrdil pověst "nejméně politicky korektní hlavy státu Evropské unie".

Klausovy názory nejsou v EU žádným tajemstvím, ale načasování jeho posledních výroků by mohlo vyvést z rovnováhy vládu, která dnes v Praze společně s Evropskou komisí slavnostně zahajuje české předsednictví EU, napsal list.

Podle Klause by při řešení krize nejvíce pomohlo "velké omezení všemožných restrikcí soukromých iniciativ zavedených za poslední půlstoletí během éry krásného nového světa ‚sociální a ekologické tržní ekonomiky‘".

"Nejlepší by bylo přechodně zmírnit, ne-li zrušit, nejrůznější pracovní, ekologické, sociální, zdravotní a další ‚standardy‘, protože blokují racionální lidskou aktivitu víc než cokoli jiného," napsal prezident.

"Pokud jde o ‚ústavní‘ pat EU, doufejme, že česká vláda nepovede Evropu ke stále těsnější unii, k Evropě regionů (místo států), k centralizované, nadnárodní Evropě nebo ke stále více řízené a regulované Evropě řízené shora," uvedl.

Vláda bude zdůrazňovat heslo předsednictví Evropa bez bariér, což podle Klause znamená "obhajování další liberalizace, odstraňování obchodních bariér a odstraňování protekcionismu".

Klima se nemění, zopakoval Klaus

"Světové klima se v zásadě nemění, ale alarmistům globálního oteplování se podařilo přesvědčit politiky (a také některé obyčejné lidi), že přichází soudný den, a na základě tohoto falešného předpokladu se snaží omezit naši svobodu a prosperitu," napsal Klaus, který vyjádřil naději, že "lze počítat s tím, že česká vláda nebude zastáncem takového alarmismu".

"Češi cítí, že svoboda a prosperita jsou ohroženy víc než klima," zdůraznil. Zopakoval, že "není prokázáno, že by úroveň nynějšího globálního oteplování byla jedinečná". "Snahy zmírňovat globální oteplování bojem proti emisím CO2 jsou zbytečné. Co je důležitější - lidé prokázali, že jsou s to se dostatečně přizpůsobit postupně se měnícímu klimatu," dodal Klaus.

Podle něj ČR přebírá předsednictví v komplikovaném okamžiku. Nicméně skoro všechny okamžiky jsou komplikované, napsal. "Neměli bychom panikařit a musíme říci Ne lidem, kteří označují nynější okamžik za historicky jedinečný, ale jen námi chtějí manipulovat," uvedl.

Český prezident připustil, že i rok 2009 přinese konflikty, jež budou mít "důsledky pro nás všechny". Ale "česká vláda nebude podporovat vnější zasahování do domácích záležitostí suverénních států," podotkl.

"Pragmatičtí Češi - se svou kritikou evropských rozhodovacích mechanismů - se nebudou snažit vyvolat evropskou ‚sametovou revoluci‘, ale budou prosazovat své zájmy a priority," napsal Klaus. "Budeme jednat s ostatními tak, jak očekáváme, že budou jednat s námi: s respektem k odlišným názorům," míní český prezident.

Nepřijatelné, reagoval šéf evropských socialistů

Na článek ve Financial Times už reagovali někteří evropští politici. Šéf socialistické frakce Evropského parlamentu Martin Schulz označil prezidentova slova za nepřijatelná. Frakce zároveň vyzvala premiéra Topolánka, aby dal najevo, že Klaus mluví za sebe, a nikoliv za vládu. A že prezidentovy názory nereflektují názory českého předsednictví unie.

"Klaus se snaží otočit ručičky hodin proti 60 letům pokroku, který přinesl mír a prosperitu milionům lidí v Evropě," uvedl Schulz v oficiálním prohlášení.

Podobně se vyjádřil i švédský socialistický europoslanec Jan Andersson, podle něhož jsou "názory vyjádřené panem Klausem proti všemu, za čím evropští socialisté stojí".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video