Pád vlády byl podle prezidenta otázkou času.

Pád vlády byl podle prezidenta otázkou času. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Klaus: Topolánkova vláda skončila tak, jak začala

  • 268
Prezident Václav Klaus odmítl, že by se podílel na sesazení vlády Mirka Topolánka. Má role v tom byla nulová, řekl v rozhovoru pro Lidové noviny. Vláda podle něj skončila způsobem, jakým vznikla - změnou názoru jednotlivců. Prezident přiznal, že jeho samého zklamala svou zelenou a evropskou rétorikou.

"Vláda začala na jednotlivcích, kteří změnili svůj názor, a skončila tím, že někteří jednotlivci změnili svůj názor," řekl prezident Klaus v rozhovoru pro list.

Podle něj byl pád vlády otázkou času. "Že bez povšimnutí odešel poslanec Pohanka, který byl jednou klíčovou osobou, a nikoho to netrápilo, že se dopustilo, aby pan Bursík rozpoutal čistku ve své straně a zbavil se dvou poslankyň, když bylo naprosto jasné, že už v tu chvíli vláda nemá většinu, a že se potom stejně nemilosrdně postupovalo v ODS – bylo prostě jedině otázkou času, kdy se něco takového stane," řekl prezident.

Sám se prý na sesazení vlády nijak nepodílel. "Moje role v tom je nulová nebo záporná a je potřeba to říct velmi rezolutně," prohlásil.

Prezident ale připustil, že vládu v oblibě neměl. Nepovažoval ji prý za "tak zlatou" jako část médií. "Ta vláda mě zklamala tím, jak začala hrát zelenou kartu. Ta vláda mě zásadně zklamala chováním vůči Evropské unii," prohlásil Klaus.

Odmítl také, že by v době kolem pádu vlády jednal s poslanci Vlastimilem Tlustým a Janem Schwippelem, kteří se k prezidentovi hlásí. "Já sice Tlustého mám na mobilu už asi patnáct let, Schwippela nikoliv, ale Tlustého za celé poslední roky vidím jednou dvakrát za rok."

Topolánkově vládě vyslovila v březnu Sněmovna nedůvěru, bývalý premiér pak obvinil z pádu vlády Klause, pražského primátora a vnitrostranického rivala Pavla Béma a poslance ODS Vlastimila Tlustého. Ti to ale odmítli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video