Klaus svěřil Grossovi jednání o nové vládě

  • 485
Prezident Václav Klaus pověřil současného šéfa ČSSD Stanislava Grosse jednáním o sestavení nové vlády. "Věřím, že najde věrohodnou podporu," řekl Klaus novinářům po rozhovoru s Grossem. "Pokusím se, abych úkol splnil," odvětil Gross.

Vše o vládní krizi

"Pokud se mi to podaří, tak se samozřejmě budu snažit o to, aby v ČR byla jmenována vláda, která si zaslouží důvěru české, ale samozřejmě i zahraniční veřejnosti," dodal na tiskové konferenci Gross.

Současný šéf ČSSD navíc získal prezidentův příslib, že by mohl být jmenován novým premiérem.

Klaus na krátké tiskové konferenci upřesnil, že Grosse oficiálně požádal o sestavení nové vlády dopisem. "Dříve, než uplatním svoji ústavní pravomoc jmenovat předsedu vlády, rozhodl jsem se vás požádat, aby jste na politické scéně, na základě této mé výzvy zahájil oficiální jednání o vytvoření budoucí vlády," uvádí se v listu.

Tisková konference obou politiků trvala jen několik minut. Samotné jednání obou politiků trvalo zhruba 15 minut.

Nová vláda má poté, co ji prezident jmenuje, 30 dnů na to, aby získala důvěru sněmovny. Kdyby ji nezískala, jmenoval by prezident dalšího premiéra a jeho ministry a tento kabinet by znovu do 30 dnů musel požádat sněmovnu o důvěru.

Když by nevyšel ani tento pokus, jmenuje prezident předsedu vlády na návrh šéfa sněmovny. V případě, že ani tato vláda nezíská důvěru dolní komory, může prezident sněmovnu rozpustit a do 60 dnů pak následují předčasné volby.

Klausovi nestačí ve vládě výměna jmen
Prezident Václav Klaus dopoledne pokračoval v rozhovorech o budoucí vládě. Pozval si na Hrad vedení sněmovny a předsedu poslanců Unie svobody-DEU Karla Kühnla, protože jeho strana nemá mezi místopředsedy dolní komory zástupce.

Po jednání řekl, že mu nestačí výměna několika jmen v koaličním kabinetu stran ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Nestojí ani o úřednickou vládu.

Klaus se rovněž vyjádřil, že nechce tápat v několikaměsíčních rozhovorech o nové vládě.

Setkání inicioval právě Klaus, který ve čtvrtek přijal demisi vlády a zahájil rozhovory s lídry ČSSD, ODS a KDU-ČSL Stanislavem Grossem, Mirkem Topolánkem a Miroslavem Kalouskem o sestavení nového kabinetu.

Poté oznámil, že žádný z návrhů, které mu předložili, není hotovým projektem. Proto zatím sestavením vlády nikoho nepověřil. Rozhodne za několik dní. - více zde

Zajímavostí dopolední schůzky byla přítomnost zástupce US-DEU Kühnla a místopředsedy sněmovny a KSČM Vojtěcha Filipa. Stali se totiž prvními zástupci svých stran, kteří zasáhli do vrcholných jednání o vládní krizi a jejím řešení.

Klaus totiž začal jednat jen s představiteli ČSSD, lidovců a ODS, protože je považuje za hlavní a relevantní aktéry současné politické scény. Naopak zástupce KSČM a Unie svobody-DEU k rozhovorům nepřizval.

Místopředsedové sněmovny Jitka Kupčová, Jan Kasal, Vojtěch Filip čekají na přijetí u prezidenta, 2. července 2004

Prezident Václav Klaus po jednání s vedením sněmovny řekl, že mu nestačí výměna několika jmen v koaličním kabinetu stran ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU, 2. července 2004

Místopředsedové sněmovny (zleva) Ivan Langer, Jitka Kupčóvá a Vojtěch Filip čekají na Pražském hradě na schůzku s prezidentem, 2. července 2004

Místopředsedové sněmovny (zleva) Jan Kasal, Vojtěch Filip a šéf poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl před schůzkou s prezidentem, 2. července 2004

Prezident Václav Klaus přichází v doprovodu šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka oznámit výsledek jednání, 2. července 2004

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video