Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Michal Růžička, MAFRA

Klaus: Svého favorita na Hrad neprozradím. Nechci mu dělat kampaň

  • 104
Václav Klaus má mezi prezidentskými kandidáty svého favorita. Jeho jméno však neprozradí, nechce mu totiž dát "polibek smrti". Řekl to v Nedělní partii na Primě. Prezident také prozradil, že chce do politiky zasahovat i po svém odchodu z prezidentské funkce, a to hlavně prostřednictvím Institutu Václava Klause.

"Nikdo na světě není ideální. Myslím ale, že tam určitě je někdo, komu bych se nebál dát tento úřad," prohlásil Klaus. Jméno prý říct nemůže, aby nebyl osočen, že tomuto kandidátovi dělá neplacenou prezidentskou kampaň, což by pro jeho favorita byl "polibek smrti".

Kritika vlády i kobercového náletu

  • Václav Klaus v debatě na Primě zopakoval kritiku nové ministryně Karolíny Peake za to, že ihned po nástupu do funkce odvolala několik členů vedení. Slíbila přitom, že žádný "kobercový nálet" neplánuje (více zde). Klaus řekl, že tím ministryně porušila "elementární důvěru".
  • Kritika z úst prezidenta dopadla také na vládu premiéra Nečase. Klíčové návrhy, které Česko ovlivní na mnoho let, jako například důchodovou reformu nebo církevní restituce, vláda  prosazuje silou a nehledá společnou řeč s opozicí. "Hluboký příkop, který je u nás vykopán mezi koalicí a opozicí, se špatně překonává," řekl Klaus.
  • Prezidentovi se nelíbí ani zvyšování DPH. Vláda podle něho kalkuluje špatně. "My, ekonomové, dobře víme, že zvýšení daně o kousek neznamená zvýšení výnosu o stejný kousek," řekl Klaus.

Prezidentův postoj k prezidentským kandidátům se často mění. Před časem Klaus za jediného politika mezi kandidáty označil Miloše Zemana a řekl, že má jeho plnou podporu. "O prezidentskou kandidaturu by se podle mého názoru měli ucházet lidé, kteří pro naši zemi něco vykonali. Miloš Zeman mezi ně patří," tvrdil ještě v květnu (více čtěte zde). Kromě toho svým podpisem podpořil neúspěšnou petici svého tajemníka Ladislava Jakla.

V debatě se studenty pak ale prohlásil, že žádného favorita nemá (více čtěte zde). "Jsou někteří, po jejichž volbě bych měl pocit, že je nezbytné někam emigrovat. Jsou někteří, kde si dovedu představit, že by mohli být prezidenty. Zřejmě by občas vstávaly vlasy hrůzou na hlavě z jejich činů, to asi ano, ale dovedu si to představit," řekl bez konkrétních jmen Klaus.

Kteří kandidáti jeho podporu nemají, však dal prezident najevo jasně. "Mám strach, že tu místo mě bude příští rok sedět Franz nebo Okamura," prohlásil český prezident na setkání s byznysmeny (více čtěte zde).

Prezident si prý přeje, aby byl zvolen někdo, kdo funkci bude vykonávat kvalitně a půjde mu o Českou republiku více než o jeho samotného či "některé jiné věci". Ne všichni kandidáti přitom podle něho doceňují skutečnou úlohu a funkci prezidenta. "Myslím, že o tom nemají přesný názor," podotkla nynější hlava státu. Také občané někdy podle něj prezidentské pravomoci nechápou zcela přesně.

Naše zemička si nemůže dovolit spory kolem přímé volby, řekl prezident

Klaus uvedl, že si přeje, aby volba jeho nástupce proběhla hladce a nedala šanci možným sporům a soudům. "To si naše zemička nemůže dovolit," řekl prezident. Je prý důležité, aby jeho nástupce všichni respektovali.

O zmatky kolem počtů podpisů na kandidátních listinách některých uchazečů se prezident údajně nezajímal, protože je odpůrcem přímé volby prezidenta. Tu Klaus odsuzuje již dlouho, pokládá ji za populistický nesmysl. "Strašně se nám to vymstí, to už každý vidí dneska. Představa, že prezidenta budou vybírat voliči, je nesmyslná. Vyberou ho média a voliči ho pak jen schválí," postěžoval si před časem (více čtěte zde).

Klaus poznamenal, že případným odložením přímé volby o několik týdnů by se "nic šíleného" nestalo. Odklad prezidentské volby hrozí, protože neúspěšní kandidáti Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý zvažují, že se obrátí na Ústavní soud. Ten by předběžným opatřením, mohl prezidentskou volbu odložit (více čtěte zde). Klaus připomněl, že v roce 1992 neměla po abdikaci Václava Havla země prezidenta více než půl roku a v roce 2003 před Klausovým zvolením byla ČR bez prezidenta asi šest týdnů.

"To neříkám proto, abych dával nahrávky všem, kteří budou chtít tu prezidentskou volbu bortit a budou se snažit rozhodnutí oddalovat. Určitě ne, jen abychom nepropadali panice," podotkl Klaus.

Hodlám i nadále mluvit do české i světové politiky

Klausův institut

Institut Václava Klause se prý bude zabývat "propagací díla a myšlenek Václava Klause". Působí v něm například Klausův poradce Ladislav Jakl či europoslanec Ivo Strejček z ODS. Společnost  sídlí v zámečku na pražské Hanspaulce a finančně ji podporuje podnikatel Petr Kellner.

Václava Klause čeká posledních 80 dní v prezidentském úřadu. Poté se hodlá soustředit na svůj Institut Václava Klause, který založil se svými syny a kancléřem Jiřím Weiglem. Prostřednictvím něho chce nadále působit v politice.

Po odchodu z funkce prý také plánuje cestovat a účastnit se akcí, na které neměl kvůli prezidentskému úřadu čas. "Můj kalendář akcí na příští rok se nebezpečně plní," uvedl Klaus (více o Klausových plánech čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video