Prezident a premiér po jednání o americké základně

Prezident a premiér po jednání o americké základně | foto: Michal Krumhanzl, ČTK

Klaus souhlasil, aby Česko jednalo o základně USA

  • 1763
Bezpečnostní rada státu dala zelenou dalšímu jednání o protiraketové základně USA. S rozhodnutím o zahájení rozhovorů s Američany se ztotožnil i prezident Václav Klaus. Premiér Mirek Topolánek zároveň odmítl referendum. Bezpečnost státu se tak řešit nemá, soudí.
Protiraketový radar

Den D pro americkou radarovou základnu v Česku právě nastal. Špičky státu udělaly na ranním jednání první krok k jejímu vzniku, když se rozhodly dát USA najevo, že chtějí o umístění základny jednat.

O mimořádné důležitosti zasedání Bezpečnostní rady státu svědčilo i to, že na následnou tiskovou konferenci přišel vedle premiéra také prezident, ministr zahraničí i ministryně obrany.

"Byli jsme informováni o všech právních, politických a vojenských aspektech případného vybudování radarové základny v systému protiraketové obrany na území republiky," oznámil ze všeho nejdříve premiér Mirek Topolánek.

Z jeho dalších slov je jasné, že velmi brzy vznikne expertní tým, který bude připravovat vše potřebné pro jednání s USA.

Své úkoly dostaly i tajné služby, ty mají zjistit možná bezpečnostní rizika, pokud radar bude v Česku skutečně stát.

Topolánek si dával velmi záležet na tom, aby upozornil, že všechna jednání jsou teprve na začátku a nic není jasné.

"O vybudování základny není zdaleka rozhodnuto, jednání budou trvat měsíce, celý ten proces může trvat zhruba rok," avizoval.

Už nyní je ale takřka jisté, že rozhodnutí nepadne v referendu. "V Evropské unii je celkem ve čtrnácti státech podobná základna, možná s jiným charakterem, a v žádné z nich neprobíhalo referendum. Tato záležitost nikde, ani podle naší Ústavy, referendu nepodléhá," prohlásil šéf kabinetu.

A argumentoval mimo jiné tím, že ani o vstupu do NATO referendum nebylo. "Domnívám se, že v otázkách bezpečnosti toto ani Ústava nepředpokládá," míní Topolánek.

Klaus: Je nutné se utkat s detaily smlouvy s USA
Prezident Václav Klaus volil spíše opatrná slova. Oznámil sice, že s výsledky jednání Bezpečnostní rady souhlasí, ale zároveň mluvil nejvíce o možných úskalích smlouvy s USA.

"Vyjádřil jsem souhlas s tím, že Bezpečnostní rada státu dala zelenou jak pokračování jednání s USA, tak zahájení politického procesu uvnitř České republiky," prohlásil.

"Je naprosto evidentní, že klíčem k rozhodnutí bude stanovisko v obou komorách parlamentu," dodal prezident a pochvaloval si, že prý není k jednání s USA přistupováno jako k předem dávno rozhodnuté věci.

Na tiskové konferenci se přitom zaměřil na upozorňování, aby si Česko pohlídalo všechny detaily možné smlouvy.

"Všichni víme, že problém bývá obvykle skryt v tisíci detailech, a proto jsme kladl velký důraz na to, aby se všichni věnovali velmi pozorně jednotlivostem," naléhal. 

"Já jsem na Bezpečnostní radě státu zdůrazňoval, že není možné zcela bez jakékoliv vážné diskuse a pozornosti přistoupit na navržené smlouvy z druhé strany, ale je třeba se utkat v celé řadě detailů," tvrdil prezident.

Když dostal otázku, zda ví o nějakých možných problémech ve smlouvě, Klaus přímo neodpověděl. "Je třeba pokusit se maximálně vyjednat pro nás příhodné řešení," podotkl.

Topolánek reagoval na největší výhrady k základně
Premiér Topolánek se rovněž pokusil reagovat na nejvíce kritické názory, které se kolem budování radaru zatím objevily.

Tyto názory se zatím točí především kolem tří věcí. Protesty Ruska, platnost či neplatnost českého práva pro takovou základnu, a výhrada, že základna není součástí strategie NATO.

"Budování protiraketového systému je zcela v souladu se záměry NATO. Jeho umístění ve střední Evropě má posílit bezpečnost všech evropských spojenců," tvrdil šéf vlády.     

Pokud jde o platnost práva, bude podle něj platit to české. "Je jednoznačné, že to území nebude vyjmuto z jurisdikce českých orgánů,  z území České republiky."¨

Klaus promluví o základně s Putinem
Topolánek si ani nepřipouští problémy s Ruskem či Čínou, kterým se vojenský radar USA ve středu Evropy vůbec nelíbí.

"Tento obranný systém USA  nemůže být v žádném případě použit na obranu před ruskými balistickými raketami," prohlašoval premiér s tím, že protiraketový systém prý bude  postupně rozšířen na celé území "rozumného světa".

Předseda vlády se pokusil i zažertovat, to když reagoval na vyjádření jednoho z ruských generálů, který budování radaru kritizoval.

"Doufám, že to není tentýž, který tady před rokem 1989 se účastnil okupace České republiky," vtipkoval Topolánek.

Minimálně prezidenta ovšem nijak nerozesmál, ten oznámil, že v dubnu navštíví prezidenta Ruska Vladimíra Putina a bude s ním o základně mluvit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video