Klaus sledoval porážku v parlamentní vile

  • 31
Jak se tvářil Klaus? A kde byl? Asi nejčastější otázky sobotního odpoledne. Odpovědět na to, jak volební neúspěch ODS prožíval její předseda, jak se cítil, co se mu honilo hlavou, však dokážou jen jeho nejvěrnější. Václav Klaus si "svůj" volební debakl zažil mezi lidmi z nejužšího vedení strany: Ivanem Langerem, Miroslavem Benešem, Janem Zahradilem, Vlastimilem Tlustým a Mirkem Topolánkem.

Šestici doplňoval ještě předsedův oblíbenec, starosta Prahy 6 a pražský volební manažer Pavel Bém. Před novináři se ukryli na místě, které úzkostlivě tajili. Jak říkají, chtěli mít klid, dokonalý servis a čas, aby si mohli nerušeně připravit první komentáře. Teprve místopředseda Langer v neděli přiznal, že sobotní odpoledne strávili v Klausově poslanecké vile.

Tajný "dýchánek" měl však ještě jeden důvod. Špičky ODS se zjevně bály i toho, že se novináři budou popásat na jejich zklamání a kamery budou studovat každý detail jejich tváří při vyhlašování výsledků. Nechtě to přiznal šéf senátorského klubu Mirek Topolánek: "Jsem rád, že jsme byli mimo. Bylo dobře, že jsme nedělali 'kanónenfutr' těm natěšeným novinářům, kteří měli celý den vysmáté ksichty v hlavní kanceláři ODS."

Účastníci schůzky tvrdí, že i přes velké zklamání nebyla nálada nijak depresivní. "Samozřejmě že nebyla ani radostná. Ale spíš racionální a věcná," říká Langer. Psychiatr Bém vnější projevy svých ostřílenějších politických kolegů hodnotí slovy: "Vesměs to brali jako čtení reálné skutečnosti. Nebyla to rána z čistého nebe. Takže na začátku byl povzdech a pak už kalkulace a počítání, co to udělá s politickou scénou."

Klause popisují ostatní jako toho, kdo na sobě nechal z celého osazenstva znát nejméně emocí. Dokonce ani obrovský vzestup komunistů ho navenek nerozhodil.  "Skoro jako by to čekal," popisuje Bém. Zbývající politici ve stejných chvílích reagovali o poznání bouřlivěji. "Padala tam i slova, která nejsou ve slovníku spisovných slov," zhodnotil reakce Langer.

Většinu času ve vile však strávili přemítáním o tom, co bude dál. Jestli třeba usnadnit život případné křehké vládě ČSSD a Koalice výměnou za předsednický post ve Sněmovně pro Klause. "ODS se už dvakrát po předchozích volbách zachovala státotvorně, ale tentokrát tam byly hlasy, které se ptaly, proč bychom to měli dělat potřetí. Proč jim pomáhat, ať to zkusí ustát sami," uvedl Bém. Všichni shodně tvrdí, že ani jednou nikdo nevyslovil nahlas myšlenku, že ODS by měla jít dál bez Václava Klause. "Kolem půl jedenácté jsme se rozešli," dodal Bém.

Václav Klaus pózuje novinářům při setkání s prezidentem Václavem Havlem. 16. června 2002.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video