Prezident Klaus se vyslovil proti snahám rychle vyřešit situaci kolem euroústavy.

Prezident Klaus se vyslovil proti snahám rychle vyřešit situaci kolem euroústavy. | foto: Marta Myšková, ČTK

Klaus škodí Česku, vzkazuje hodnostář europarlamentu

  • 1469
Politika prezidenta Václava Klause je "namířena proti zájmům České republiky a jejích občanů". Řekl to předseda ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinen. Přetrvávající opozice českého prezidenta proti dalšímu rozvoji EU podle něj vžene Česko do izolace.

Klaus se "prostřednictvím euroskeptické polemiky pokouší odvrátit pozornost od vnitropolitických problémů České republiky," uvedl Leinen.

Není to poprvé, co Leinen kritizuje Klause. V dubnu 2005 ho kvůli odmítavému postoji k euroústavě před prvním referendem napadl spolu s tehdejším místopředsedou EP Alejoem Vidalem-Quadrasem. "Byla by škoda, kdyby se kvůli tomuhle euroskeptikovi a zavádějící kampani dostala ČR do izolace, na periferii evropské politiky," uvedl tehdy Leinen. - více zde

Český prezident se minulý čtvrtek ve Varšavě vyslovil proti snahám rychle vyřešit situaci kolem ústavy. - více zde 

Na setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Praze o den později prohlásil, že v dalších jednáních o tomto dokumentu je třeba jít kupředu po malých krůčcích. Prezident si ale nemyslí, že tyto malé pokroky je možné udělat v rámci dnešního textu. - více zde

Spor o euroústavu
Leinen tentokrát Klausovi vzkázal: Na rozdíl od jeho antievropských projevů přináší evropská ústava českým občanům důležitý pokrok a výhody. Zdůraznil také, že čeští politici se zúčastnili přípravy ústavy a sami přispěli ke konečnému výsledku.

Europoslanec později dodal, že Klaus vytváří dojem, že s ústavou lidé něco ztrácejí. Podle Leinena prý naopak získají větší vliv na politiku EU - přímo i nepřímo. Posílením role národních parlamentů i EP, které ústava předpokládá, se budou moci čeští občané mnohem více podílet na evropské politice, tvrdí.

Klaus prý mate občany v ČR i dalších zemí, vytváří nedorozumění a přehání ve snaze popřít dobrou vůli, která byla za ústavou, řekl Leinen. Není to soukromá osoba, ale prezident, dodal. Má samozřejmě právo na názor, ale musí očekávat, že bude konfrontován, zdůraznil.

Ústavu zamítli na jaře 2005 voliči ve Francii a Nizozemsku. Schválilo ji 18 zemí, dalších devět její ratifikaci odložilo. Z nich ale jen vlády ČR a Polska a do jisté míry Británie proti ústavnímu textu otevřeně vystupují. Německo se snaží během svého předsednictví nalézt pro budoucnost ústavy řešení.

Zahradil se ohradil
Proti výrokům Jo Leinena se ohradil český europoslanec za ODS Jan Zahradil.

"Jeho výroky jsou nejen urážlivé vůči hlavě českého státu. Jsou také znepokojivou, i když typickou ukázkou agresivního doktrinářství jednoho z čelných představitelů evropského federalismu. Jsou také s to poškodit vnímání evropské integrace v očích české veřejnosti," napsal český europoslanec.

"Vzniká zde vážná obava, zda jsou takto názorově ladění politici vůbec schopni vést otevřenou a svobodnou diskusi o budoucnosti EU. Ze všech těchto důvodů je nutno výroky pana Leinena odmítnout jako nepřijatelné," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video