Exprezident Václav Klaus

Exprezident Václav Klaus | foto: Petr Topič, MAFRA

Klaus si notuje s Úsvitem. O uprchlících má rozhodnout referendum

  • 194
Exprezident Václav Klaus získal v parlamentu spojence v dalším postupu proti kvótám pro rozdělování uprchlíků a proti postupu české vlády. Šéf Úsvitu - Národní koalice Miroslav Lidinský napsal Klausovi, že přijímá jeho pozvání, aby se poradili nad kroky, které mají pomoci „vrátit víru občanů České republiky v parlamentní demokracii“.

Lidinský Klausovi napsal, že je ochoten s ním mluvit o jeho podpoře referend, které předložil Úsvit k imigračním kvótám Evropské unie i k vystoupení České republiky z Evropské unie. Tím podle něj bude možné vyhovět Klausově „oprávněné žádosti o potvrzení mandátu vlády občany ČR“, píše se v dopisu, jímž Lidinský odvětil na Klausovo pozvání a který má iDNES.cz k dispozici.

Klaus nedávno řekl, že bude usilovat o to, aby kvůli postoji české vlády, která se nehodlá bránit proti kvótám o rozdělení uprchlíků, bylo vypsáno buď celostátní referendum, nebo mimořádné parlamentní volby (více zde).

Lidinský reagoval na dopis od Klause, v němž bylo doslova napsáno: „Česká republika ustoupila nátlakovému jednání většiny zemí Evropské unie - především těch velkých - a podřídila se politice povinného přerozdělování přistěhovalců na základě diktátu přerozdělovacích kvót. K takovému popření naší suverenity vláda mandát od občanů neměla a nemá.“

Klaus také v dopise vyzval k tomu, že si vláda Bohuslava Sobotky musí nechat občany potvrdit své rozhodnutí postoupit rozhodování o životních zájmech státu mimo české státní orgány. „Kromě pana předsedy Lidinského dopis dostal i Martin Konvička,“ řekl iDNES.cz člen vedení Úsvitu Jan Zilvar. Konvička stojí v čele Bloku proti islámu, zakládal iniciativu Islám v ČR nechceme a příští rok bude hlavním volebním lídrem Úsvitu v krajských volbách.

Lidinský v dopise Klausovi připomněl legislativní návrhy Úsvitu, které podle něj mají zabránit tomu, aby docházelo k islamizaci ČR. Jde například o novelu zákona o církvích, podle níž by podmínkou k získání druhého stupně registrace a působení ve školství, policii či armádě byla bezpečnostní prověrka. Dále také třeba novelu zákona o azylu, který by mohl být automaticky odmítnut v případě, že by cizinec v ČR spáchal trestný čin či přestupek (přestupkem je přitom už samotné nelegální překročení hranice).

Přesný termín schůzky Klause s předsedou Úsvitu Lidinským a s Konvičkou zatím nebyl podle Zilvara domluven. Klaus už se tento týden kvůli své iniciativě, kdy sonduje možnost vyvolání předčasných voleb či referenda, sešel s předsedou ODS Petrem Fialou a senátorem ze Strany práv občanů Janem Velebou. Ke schůzce s Fialou Institut Václava Klause uvedl, že našli „jistou míru shody“. Po přijetí Veleby a předsedy neparlamentní Občanské konzervativní strany Jiřího Janečka Klausův institut na své facebookové stránky umístil prohlášení, že „hrozby, které současné migrační drama přináší, ve vysoké míře sjednocují českou veřejnost, bez ohledu na politické stranictví či ideové rozdíly.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video