Klaus šetřil řády i milostmi, ne však vetem - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klaus šetřil řády i milostmi, ne však vetem

  13:08
Zatímco původním slibům o šetření s vetem prezident Klaus příliš nedostál, u milostí slovo dodržel. Před zvolením do úřadu oznamoval, že jimi bude šetřit, neboť je považuje za zcela výjimečné. A šetřil. Udělil-li exprezident Havel milostí téměř dva tisíce, Klaus jich podepsal o řád méně.

Gustav Husák udělil 5433 milostí, exprezident Havel 1948, Václav Klaus zatím 147 | foto: Michal ŠulaMF DNES

Vyhnul se tak kritice, která Havla za neuvážené rozdílení milostí provázela.

Havlových 1948 milostí a tři amnestie totiž vystřídalo 147 milostí Klausových. Amnestie žádná. Od svého nástupu do prezidentského křesla přitom Klaus obdržel tisíce žádostí o omilostnění.

Prvních pět milostí udělil až koncem prvního roku svého volebního období. Vesměs to byly případy, kdy byli věznění či stíhaní propuštěni kvůli těžkému zdravotnímu stavu.

Později milostí přibývalo, jejich počet se ale vždy pohyboval v řádu jednotek. Žádná také nebyla kontroverzní a nevyvolala nevoli médií ani veřejnosti.

Jen ze začátku se prezidentská kancelář dostala do rozporu s původními Klausovými výroky, ve kterých tehdy ještě kandidát na prezidenta tvrdil, že by důvody, proč byly milosti uděleny, neměly zůstat veřejnosti skryty. První pětice omilostněných totiž nebyla v prvním okamžiku nijak specifikována a veřejnost se až později dozvěděla, kdo a proč milost obdržel.

Prezident Václav Klaus

Pročítá je sám
Prezident Klaus obvykle milosti dává z humanitárních důvodů. To je například zdravotní stav odsouzených, péče o nezletilé děti, nemohoucí příbuzné nebo zajištění fungování rodiny.

Klaus se také snaží od Havla odlišit tím, že žádosti o milost čte sám a výběr adeptů na udělení této téměř královské výsady nesvěřuje pouze hradnímu aparátu. Zatímco Havel konzultoval návrhy s ministerstvem spravedlnosti, Klaus o milostech rozhoduje sám.

"Sympatická je mi zvolená technologie, že si bez spisů prezident napřed pročte žádosti. A to bez mohutného úřadování, do kterého bylo za prezidenta Václava Havla zapojeno právě ministerstvo spravedlnosti," pochvaloval si ombudsman Otakar Motejl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Slovo má i "šestnáctka"
Rozhodování o prominutí trestu však není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá. Přece jen se na něm podílí více lidí. Konkrétně skupina šestnácti pracovníků prezidentské kanceláře, právníků a Klausových blízkých spolupracovníků.

Každý z nich si jednotlivý spis prostuduje a tajně se k němu vyjádří. "Smyslem je, aby každou takovou žádost přečetli nejméně čtyři nebo pět lidí," vysvětluje tajemník Ladislav Jakl.

Žadatel, který neobdrží od "šestnáctky" ani jeden hlas, končí. Ze 450 žádostí o milost, které musí při jednom ze svých setkání "šestnáctka" posoudit, jich projde třeba jen deset. Teprve těmi se pak prezident zabývá a individuálně je posuzuje - více zde

I ocenění je poskrovnu
Výrazně Václav Klaus ubral i na počtu státních vyznamenání. Při každoroční tradiční oslavě vzniku Československa 28. října udílí a propůjčuje hlava státu vyznamenání a řády přibližně dvacítce osobností - od politických vězňů, válečných veteránů, až po sportovce, vědce a umělce.

Václav Havel stihl za své prezidentování vyznamenat téměř osm stovek lidí, prezident Klaus dosud udělil vyznamenání jen v 86 případech.

Většinou se do vkusu veřejnosti trefil, jen několikrát vzbudil mediální rozruch - to když média tvrdila, že hodlá vyznamenat svého poradce Petra Hájka, třebaže měl být oceněným Hájkův jmenovec a významný profesor matematiky.

Kritiku si vysloužil i za vyznamenání některých osobností spojených s minulým režimem (například režisér Otakar Vávra) či lidí jemu blízkých (herec Jiří Kodet, výtvarník Adolf Born či herečka Jiřina Jirásková).

Klaus uděloval na Hradě státní vyznamenání

Ve vetování předčil Havla
Ačkoli Klaus dříve kritizoval svého předchůdce, že veto používá nadbytečně a že jimi nešetří, ve skutečnosti vetoval během tří let více zákonů, než Havel za celé své prezidentské období. Své počínání zdůvodňuje tím, že je zákonů přehršel a že jsou nekvalitní.

"Prezident by měl veta používat jako šafránu – jednou za desetiletí a ne aby se o to pokusil několikrát za týden. Považuji to za pošlapání základních prvků parlamentní demokracie," tvrdil například v roce 2001, když Václav Havel vetoval zákon o obchvatu Plzně.

O rok později, ještě jako kandidát na prezidenta, upřesňoval: "Nemyslím, že úkolem prezidenta je bojovat s parlamentem o ten či onen zákon. Není úkolem prezidenta, aby zkusil zavetovat tento zákon, a tím zpozdit jeho uvedení do chodu o pár měsíců."

Ve skutečnosti však za své dosavadní působení na Hradě vrátil zákonodárcům kolem třiceti zákonů. Prý kvůli legislativní smršti, která - především za období Paroubkovy vlády - zcela opanovala Poslaneckou sněmovnu.

V té době totiž poslanci přijali jen za čtyři měsíce tolik zákonů, jako za celý předchozí rok dohromady. Navíc tak činili do poslední možné chvíle, i když už byly volby přede dveřmi.

Klausovi se nezamlouvalo hlavně to, že zákony byly "stranické" a nekvalitní. "V těch zákonech - a to je moje hlavní námitka - ty přesně identifikovatelné a popsatelné zájmy čouhají jako sláma z bot. Zájmy, které jsou velmi konkrétními parciálními zájmy té či oné skupiny," prohlásil tehdy prezident v rozhovoru pro Lidové noviny.

Paroubek u Klause

Prezidentské veto však Sněmovna stejně vždy pohodlně přehlasovala. Snad nejnapínavější boj byl v případě zákona o registrovaném partnerství, které předseda ČSSD Jiří Paroubek pojal jako své předvolební poselství voličům a vůči prezidentovu zápornému stanovisku se otevřeně vymezoval.

Chtěl sehnat dostatek hlasů, aby v tomto prestižním sporu Klause porazil, což se mu povedlo, i když do poslední chvíle nebylo jasné, kolik poslanců jej nakonec v tomto kontroverzním hlasování podpoří. Díky absenci velké části poslanců pak ani nebyla potřeba klasická "stojednička" a zákon díky dvěma hlasům z pravicového tábora prošel.

Jediné zákony, které prezident vetoval a jejichž veto už Sněmovna nezvládla přehlasovat, byly zákony přijímané těsně před volbami. Tyto však nebyly přehlasovány jen z toho důvodu, že na další potřebné setkání Sněmovny nezbyl čas a zabývat se tak jimi musela až Sněmovna složená po volbách a tedy pravicověji orientovaná, než ta předchozí, kde měla levice většinu 111 hlasů.

Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Banky škrtají pokladní služby na pobočkách. Není o ně zájem

O hotovost Češi zájem mají, ale ne na pokladnách bank. Většinou své hotovostní operace řeší přes bankomaty a vkladomaty. Banky proto reagují úpravou služeb. Navyšují počty bankomatů a snižují počty...

2. dubna 2025

Anglie ponížena. Fotka zajatých mariňáků odstartovala válku o Falklandy

Češi mají Bílou horu, Argentinci Malvíny. Válku o ostrovy v jižním Atlantiku poseté ovčími bobky sice před třiačtyřiceti lety projeli, nad fotkami z invaze jim však dodnes jihne srdce. Příběh té...

2. dubna 2025

Spočítat povrch a objem 3D těles se hodí, ať už kutíte či děláte přijímačky

Premium

Na první pohled to může vypadat jako bláhové stavění z kostek, ale i v praktickém životě se hodí umět pracovat s tělesy v prostoru a spočítat jejich objem nebo povrch. Třeba až budete stloukat...

2. dubna 2025

Byty z úspor na důchod. Na trh s bydlením může přitéct až osmnáct miliard

Premium

Je velká šance, že na trh s bydlením brzy přitečou miliardy z penzijních fondů, ve kterých si Češi i s pomocí státních příspěvků spoří na důchod. Sněmovna by totiž ve středu měla rozhodnout, zda...

2. dubna 2025

ANALÝZA: Cla za odběr ruské ropy? Trump se zlobí na Putina a hledá, jak přitvrdit

Premium

Takže Donald Trump je na Vladimira Putina, kterého „zná dlouhou dobu a dobře si s ním rozumí“, teď zrovna „naštvaný a pissed off“, což radši ani nebudeme překládat, protože to znamená, že je tak...

2. dubna 2025

Omezení pohybu, zóny 3 km. Pokud by slintavka pronikla do Česka, stát má plán

Premium

Vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků slintavka a kulhavka (SLAK) se přibližuje k hranicím České republiky. Státní veterinární správa proto připravila plán pro případ, že se nákaza vyskytne...

2. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pasažérka zkoušela za letu z Bali otevřít dveře, letadlo se muselo vrátit

Jedna z cestujících letu z indonéského ostrova Bali do australského města Melbourne se pokusila otevřít dveře letadla. Na palubě cestovalo více než 200 lidí. Letoun se tak musel vrátit na balijské...

1. dubna 2025  22:05

Rádio Svobodná Evropa začalo zaměstnance posílat na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý zaměstnance pražské centrály posílat na neplacenou dovolenou, jelikož nedostalo Kongresem vyčleněné prostředky na duben. RFE/RL o tom...

1. dubna 2025  21:22

Rozumíte tomu jako koza petrželi, uši vyčistit. Nejvíc tepaly Nerudová a Konečná

Europoslanci v úterní debatě na CNN Prima NEW řešili mimo jiné názor šéfa Evropské lidové strany (EPP) Manfreda Webera, podle kterého má Německo přejít na válečnou ekonomiku. Politici z vládního i...

1. dubna 2025  21:20

K čertu s nimi, ať bombardují Kreml. Rusy z pohraničí nálet na Moskvu potěšil

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) zachytila telefonické rozhovory Rusů žijících u hranic s Ukrajinou. Se zadostiučiněním reagovali na masivní vlnu útoků ukrajinských dronů, jejichž cílem se stala...

1. dubna 2025  20:50

Trumpova cla budou plošná a okamžitá, obávají se američtí ekonomové

Americký prezident Donald Trump usiluje o nejrazantnější přeměnu globálního ekonomického systému za desítky let. Většinu dovozu do Spojených států chce zatížit clem kolem 20 procent, uvádějí zdroje....

1. dubna 2025  20:14

Nespočet malých amerických firem je v úzkých. Netuší, kam přesunou výrobu

V pasti Trumpových cel se ocitly tisíce menších amerických firem, které s cílem co největší efektivity a také co nejnižších konečných cen přesunuly svou výrobu mimo USA, povětšinou do Asie. Nyní se...

1. dubna 2025