Klaus se vměšoval do práce České televize

- Česká televize se při odvolání svého moderátora Romana Proroka, k němuž došlo minulý týden, dostala pod osobní politický tlak ze strany předsedy sněmovny Václava Klause.
Dosud nepublikované výpovědi zúčastněných dokládají, že kolem pořadu V pravé poledne bylo v politických i televizních kruzích rušněji, než politici a vedení ČT dosud přiznávali.
Prorok: Klaus si stěžoval
Odvolaný moderátor hlavního diskusního pořadu České televize Roman Prorok popírá, že by se kdy snažil vynutit účast Václava Klause nefér způsobem. "Postupoval jsem korektně," říká.
Klausův poradce Ladislav Jakl však tvrdí, že jste si účast předsedy sněmovny vynucoval. Tvrdil jste, že přijde i Miloš Zeman, i když on nic takového neslíbil...
To není pravda. Oslovil jsem Václava Klause s tím, že stejným způsobem hodlám oslovit Miloše Zemana, Karla Kühnla a Miroslava Grebeníčka. Všechny zvané jsem dopředu upozornil, že vše bude záležet především na stanovisku Klause a Zemana. Klaus pozvání odmítl, vzápětí jsem však dostal kladnou odezvu od mluvčího předsedy vlády. Upozornil jsem ho, že Klaus nechce přijít, odpovědí nicméně bylo, že Zeman na účasti předsedy sněmovny netrvá. Takže jsem znovu kontaktoval Klausova poradce, abych ho upozornil, že Zeman se stejně chce pořadu zúčastnit. Pozvání bylo ale opět odmítnuto.
Podle mých informací kvůli vám Václav Klaus volal přímo generálnímu řediteli Dušanu Chmelíčkovi...
Jsem překvapený, jak se tato informace dostala na veřejnost. Vám to potvrdil někdo z České televize?
Ano, přes svého mluvčího přímo pan Chmelíček...
V tom případě nevím, proč chcete potvrzení ještě ode mě.
Znáte obsah toho rozhovoru?
Dozvěděl jsem se, že si Václav Klaus stěžoval na záměr vysílat pořad i bez něj a na způsob, jakým jsem se měl snažit zajistit jeho účast. Prý se proti tomu ostře, velmi ostře ohrazoval. Ale osobně jsem u toho hovoru nebyl, znám ho jen zprostředkovaně
Jaká byla reakce vedení televize?
Poté, co jsem vedení ČT ujistil o tom, že můj postup byl naprosto standardní, napsal generální ředitel panu Klausovi osobní dopis, ve kterém ho požádal, aby účast v pořadu ještě jednou zvážil.
Když jste o tom rozhovoru věděl, proč jste o něm celou dobu mlčel?
Respektoval jsem stanovisko generálního ředitele podporované ředitelem zpravodajství: totiž že celou věc nebudeme zveřejňovat.
Znamená to, že o tom telefonátu věděl i pan Hodač?
Ano.
(uj)

Nervózní atmosféra přípravy pořadu, v němž se první červnovou neděli měli sejít předsedové čtyř nejsilnějších stran včetně Klause a Zemana, vyvrcholila ve středu 31. května.

Václav Klaus, který opakovaně odmítl účast na debatě, ten den zatelefonoval generálnímu řediteli ČT Dušanovi Chmelíčkovi a sdělil mu, že se mu nelíbí způsobem, jakým je pořad připravován.

"To potvrdit nemohu," reagoval Klausův poradce Ladislav Jakl, na dotaz, zda předseda sněmovny Chmelíčkovi volal. Kopie dopisu, který má MF DNES k dispozici, však nepřipouští pochyby.

"Vážený pane generální řediteli, ... pan Václav Klaus by rád potvrdil, že Váš včerejší telefonický rozhovor nebyl z jeho strany veden kvůli možnému přehodnocení účasti v pořadu, ale kvůli způsobu, kterým se jeho moderátor snažil účast pana předsedy zajistit," píše se v dopise z 1. června, adresovaném Dušanu Chmelíčkovi.

Autorem dopisu je Jakl.

Z lidí, kteří zřejmě o Klausově telefonátu věděli, ho zpětně přiznali jen dva lidé. Dušan Chmelíček v úterý bez dalších podrobností po svém mluvčím vzkázal, že "telefonát skutečně proběhl".

Druhým svědkem je moderátor Roman Prorok. "Jsem překvapený. Záměrem vedení bylo tuto informaci nezveřejňovat," řekl.

Zároveň potvrdil, že o Klausově intervenci věděl i ředitel zpravodajství ČT Jiří Hodač.
Hodač však na přímou otázku reagoval vyhýbavě: "Já u toho nebyl, zeptejte se pana Chmelíčka." Proč tolik tajností kvůli jednomu telefonátu? Zejména proto, že způsob, který si vybral Václav Klaus, je velmi nestandardní: jakákoli stížnost na práci veřejnoprávní televize má jít k Radě ČT, která ji ze zákona kontroluje.

Klaus si vybral generálního ředitele, který o přípravě debaty nemohl nic bližšího vědět.
Opakovala se tak scéna, na niž po svém loňském odchodu upozornil bývalý ředitel televize Jakub Puchalský - totiž, že se politici snažili a snaží televizi ovlivňovat?

Vyjádření Romana Proroka, který zná obsah hovoru zprostředkovaně, naznačuje, že je to možné: "Dozvěděl jsem se, že si Václav Klaus stěžoval na záměr vysílat pořad i bez něj a na způsob, jakým jsem se měl snažit zajistit jeho účast. Prý se proti tomu ostře, velmi ostře ohrazoval." Celý případ je směsí protichůdných tvrzení a částečně nebo zcela zmanipulovaných faktů.

Klausův poradce tvrdí, že si Prorok vynucoval politikovu účast nefér způsobem (předseda sněmovny nechtěl přijít, moderátor ho však údajně přesvědčoval, že už má slíbenou účast jeho největšího politického rivala Miloše Zemana, což však prý nebyla pravda). Moderátor toto obvinění rezolutně odmítá.

Roman Prorok zase uvádí, že s nápadem pozvat Václava Klause prý přišel jeho šéf Jiří Hodač.

Ředitel zpravodajství však tvrdí pravý opak: sestavu si údajně vymyslel sám Prorok.
Více bylo nakonec i telefonátů řediteli Chmelíčkovi. Na konci zmíněného týdne totiž zavolal také Klausův poradce Jakl. "Ohrazoval jsem se proti upoutávce pořadu. Přestože pan předseda pozvání odmítl, v pátek jsem na vlastní uši slyšel, že televize inzeruje pravý opak," vysvětluje Jakl.

ČT se za nedopatření - místo "byli pozváni" se do šotu omylem dostalo "pozvání přijali" - okamžitě omluvila a upoutávku stáhla.

V ovzduší podobných sporů a vzájemného osočování vrcholila samotná příprava pořadu. Všichni hosté (včetně Klause, který se pro účast rozhodl až v neděli ráno) dorazili, viditelně nervóznímu moderátorovi se debata několikrát vymkla z rukou a změnila se v exhibici pozvaných politiků. V pondělí ráno našel Roman Prorok (a s ním všichni zaměstnanci televize) v e-mailové poště dopis, že byl odvolán.

Kdo opravdu stál na počátku tohoto řetězce, se už patrně nepodaří zjistit. Z některých zpráv nicméně vyplývá, že "politické" hovory o dalším osudu pořadu V pravé poledne začaly dlouho před Prorokovým nečekaným odchodem.

"Tak čtrnáct dní předtím mi pan Hodač sdělil, že uvažuje o tom, že by pana Proroka nahradil Antonínem Zelenkou, a zajímal se o můj názor," uvedl jeden z poslanců, který si nepřál, aby v této souvislosti bylo zveřejněno jeho jméno.

Pár hodin po Prorokově odvolání televize oznámila, že se na moderování pořadu dohodla s Jaroslavem Dědičem, ten však místo vzápětí odmítl. "Bylo zřejmé, že to Jarda Dědič nevezme. Když vedení oznámilo, že to bude on, všechny nás to překvapilo. Vedení to snad nemohlo myslet vážně," říká jeden z jeho blízkých spolupracovníků. Ani on si nepřeje uvést své jméno - kvůli informační politice ČT, podle níž oficiální vyjádření může podávat jen tiskový mluvčí.

Až po Dědičově odmítnutí televize - podle vyjádření ředitele Hodače na poslední chvíli - povolala Antonína Zelenku. Ten vzápětí podepsal s ČT smlouvu.

Hodač připouští, že se v minulých týdnech v rámci své funkce opakovaně setkal s několika politiky. To, že by s nimi už v té době mluvil o Zelenkovi, ale rezolutně odmítá. "Že jsem konzultoval jméno pana Zelenky? Ne, to určitě ne."

Odvolaný Roman Prorok dostal od vedení televize dvě nabídky: stát se editorem pořadu "21", nebo zahraničním zpravodajem ČT. "Zatím se k tomu nevyjádřil," uvedl v úterý Hodač. Zůstane tedy moderátor v České televizi? "Nabídky, které jsem dostal, vypadají lákavě, takové jsou ale jen na první pohled. Objektivně musím říct, že své další fungování v ČT nevidím jako příliš perspektivní."

Hodač:Ptejte se Chmelíčka
Mělo odvolání moderátora Romana Proroka politické souvislosti? Jiří Hodač, ředitel zpravodajství v České televizi, tvrdí, že ne: "Na základě posledního Prorokova vystoupení jsem došel k názoru, že se nesmí opakovat situace, kdy moderátor ten pořad neutáhne."
Hned po Prorokově odvolání se ovšem objevily pochyby o tom, zda v celé věci nehrály svou roli i politické tlaky a souvislosti...
Musím se trochu kontrolovat, když se takhle ptáte. Nikdo nedal na stůl jeden důkaz! To jsou všechno spekulace a mě to začíná trochu unavovat. My jsme novináři, ne věštkyně, a musíme vycházet z faktů. První, co bych udělal, je, že bych si pustil ten pořad. A řekl bych si: Hodač má pravdu. Nebo: Je pitomej, vždyť ten pořad byl v pořádku. A teprve v okamžiku, kdy dojdu k názoru, že pořad byl dobrý, začnu se zamýšlet nad tím, co asi bylo v pozadí.
Podle mých informací jste však už několik dní před odvoláním konzultoval v Poslanecké sněmovně jméno Prorokova nástupce pana Zelenky...
Konzultoval jméno pana Zelenky? To je pitomost. Já jsem dokončil takové kolečko po nejvyšších představitelích politických stran. Důsledně se s těmi lidmi setkávám právě na půdě parlamentu. Přijdu na vrátnici, ukážu legitimaci, a když se mě někdo zeptá, kam jdu, tak řeknu: Jdu za tím a za tím. Tuto aktivitu nechci skrývat. Je to součást mé práce, udělat si představu, jakým způsobem probíhá komunikace mezi stranami a tiskovými mluvčími nebo třeba redakcí zpravodajství. Konkrétně spolu řešíme některé případy a pochopitelně přijde řeč i na televizní program. Politici vytáhnou statistiky a řeknou: podívejte se, nám dáváte tolik prostoru a ostatním tolik. Já si ta čísla vezmu a porovnám je s našimi statistikami. Důležité je, zda dáte na to, co vám ti poslanci říkají.
Takže otázku: Co byste říkal tomu, kdyby místo pana Proroka přišel pan Zelenka, jste žádnému z těchto politiků nepoložil?
Ne, ne, určitě ne.
Je pravda, že už v průběhu týdne, kdy se chystal ten osudný pořad, telefonoval panu Chmelíčkovi Václav Klaus, intervenoval u něj kvůli přípravě pořadu a stěžoval si na pana Proroka?
To se budete muset zeptat pana Chmelíčka, protože já osobně jsem u žádného takového rozhovoru nebyl.
A víte o tom, zda takový rozhovor proběhl?
To se opravdu zeptejte pana Chmelíčka
(uj)

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video