Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Klaus: Řekům lenost nevytýkám. Češi nepracují tak tvrdě jako Němci

  • 1123
Prezident Václav Klaus se ohradil proti tomu, že by Řeky kritizoval za lenost. Reagoval tak na bouři, již na jihu Evropy vyvolal jeho výrok o Řecích jako pijácích ouza. "Nikdy bych si netroufl říci, že Řekové pracují málo a Češi (nebo někdo jiný) hodně," tvrdí Klaus. Zároveň dodává, že Češi nepracují tak tvrdě jako Němci.

Prezident Václav Klaus se textem v Lidových novinách vrací k polemice, kterou vyvolal svým výrokem na adresu Řeků. Nepřímo o nich hovořil jako o líných pijácích ouza. Pobouřil tím řeckého premiéra Jorga Papandrea i tamní tisk.

Podle Klause si Řekové jeho slova vyložili špatně. "Nic takového jsem neřekl, někdo asi špatně přeložil můj rozhovor," říká a dodává, že by se nikomu neodvážil vytýkat, že málo pracuje. "Řecko moc neznám a o naší vlastní výkonnosti až zas tak moc vysoké mínění nemám," vysvětluje.

Klausův výrok o Řecích

Otázka: Jako ukázku vedlejších efektů jsem myslel nepokoje v Řecku, protesty ve Španělsku, případně v dalších zemích, které by mohly mít ještě výbušnější podobu. Sám jste řekl, že spontánní řešení problémů nedoporučujete. Jak se tomu vyhnout?

Václav Klaus: "Dominantní je odpovědnost těch jednotlivých zemí. Že se schovávají za zástěnu Evropské unie a trošku to svádějí na ni, to se mi strašlivě nelíbí. Že ti řečtí politikové neumějí říct, ne že nás nutí Evropská unie, abychom přijali opatření a změny, ale že bychom to měli udělat sami, i kdyby nám to z Bruselu nedoporučovali. Samozřejmě že vrabci si štěbetali na střeše, že Řecko dělá schválnosti se statistikami. Nicméně všichni ze všech sil lákali Řecko do eurozóny a výsledek je, jaký je. V tomto smyslu neviním Řeky. Každá země by mohla sama volit, zda bude žít na půl plynu, čtvrt plynu, nebo na plný plyn svých možností. Sama by mohla říct: my budeme víc hodin sedět ve stínu pod cypřiši a popíjet si ouzo, anebo víc pracovat. Jestliže se Řecko rozhodne, že bude více hodin věnovat ouzu nebo cypřišům, tak je to naprosto v pořádku. Nicméně nemůže vstoupit do měnové unie s Německem."

(Právo, 27. 8. 2011)

Hned dalšími slovy se ale do Řeků trefuje, přinejmenším do jejich politiků.

"Velmi odlišný sklon k práci a k - jak je teď módní říkat - 'volnočasovým aktivitám' plně respektuji. Pouze dodávám, že s nižším pracovním výkonem nemohu mít nové audi, ale musím se spokojit s ojetou škodovkou, ne-li s chozením pěšky. Toto jistě vědí i Řekové, otázkou je, jestli to ví (a věděla) jejich politická reprezentace. Opakuji, volba délky dovolené je věc ke svobodnému rozhodnutí - jednotlivce i celé země," píše Klaus v LN.

Chybou podle něj bylo, jak rychle bylo Řecko přijato do eurozóny. "Je zcela legitimní mít rozdílnou ekonomickou výkonnost, ale při každé úrovni ekonomické výkonnosti není možné vstoupit do měnové unie s Německem, které má ekonomickou výkonnost relativně velmi vysokou. To není žádný provokativní výrok," upozorňuje prezident Klaus.

Totéž by podle něj mělo silně zaznít nejen v Řecku, ale i v České republice, aby nedopadla stejně jako jihoevropská země, která je nyní, jak Klaus uvádí, závislá na milosrdenství bohatších evropských zemí.

"Je už na čase říci to asi trochu jednodušeji a stručněji: můj nesouhlas se vstupem České republiky do eurozóny, resp. s opuštěním koruny a přijetím eura, vychází z toho, že jsem přesvědčen, že nemáme takovou ekonomickou výkonnost jako Německo a že nepracujeme tak tvrdě jako lidé v této zemi," dodává prezident.

Souhlasíte s prezidentem, že Češi nepracují tak tvrdě jako Němci?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 24. září 2011. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 11821
NE
NE 4325

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video