Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Klaus radí diplomatům: Pro Pobaltí a Benelux po ambasádě. A pozor na Egypt

  • 149
Prezident Václav Klaus prohlásil, že si dokáže představit jednu ambasádu pro tři pobaltské země a jednu pro Benelux. Své názory přednesl před českými velvyslanci, kteří se sjeli do Prahy na poradu. Uvedl také, že se obává vývoje v severní Africe a varoval před laciným optimismem, který podle něj zastávají USA a některé evropské země.

Klaus řekl českým velvyslancům, že si přeje, aby severoafrický region udělal co největší posun vpřed. Považuje však za chybu porovnávat změny v těchto zemích s pádem komunismu v roce 1989 a označovat situaci jako "arabské jaro".

Jeho největší obavy se prý týkají Egypta. Na tuto zemi by se česká zahraniční politika měla nejvíc soustředit, a to i z historických důvodů, zdůraznil prezident.

"Před dvaceti lety jsem doma i v cizině často hovořil o triádě předpokladů transformačního úspěchu - vědět, kam chceme jít, vědět, jak se tam dostat, a umět vytvořit v zemi takové politické předpoklady, aby obojí přijali obyvatelé země za své. Nic takového tam nevidím. Mám v této souvislosti největší obavy o vývoj v Egyptě."

Méně ambasád v Pobaltí a Beneluxu

Klaus řekl svůj názor velvyslancům i v dalších oblastech. Jednou z nich bylo množství českých velvyslanectví v některých oblastech, hlavně v Evropě.

"Jsem přesvědčen, že trvá potřeba změnit váhu našeho diplomatického zastoupení v zemích Evropské unie a ve zbytku světa právě ve prospěch zbytku světa. Dovedu si například představit jeden zastupitelský úřad akreditovaný pro tři baltské státy. Stejně tak bych se přimlouval za jeden úřad pro státy Beneluxu," uvedl.

Výjimka z přijetí eura

Klaus ji chce pro Česku republiku

Klaus už loni řekl, že Unie není zahraničím v pravém slova smyslu a v řadě malých zemí EU není nutné mít zvláštní zastoupení. Nyní má Česko svoji misi ve všech třech pobaltských státech (Estonsku, Lotyšsku, Litvě) i ve třech zemích Beneluxu (Belgii, Nizozemsku, Lucembursku). Nutno podotknout, že ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg možnost uzavírání diplomatických misí v Evropě v poslední době nevylučoval.

Jedním z hlavních témat letošní velvyslanecké porady je takzvaná ekonomická diplomacie. Klausovi vadí, že na českých zastupitelských úřadech se zúžily nebo zrušily obchodní úseky. "Na většině teritorií je... prosazování našich ekonomických zájmů hlavním, ne-li jediným smyslem udržování zastupitelského úřadu. Žádná evropská služba vnější akce a zájmy českých firem ve světě hájit a prosazovat nebude," zdůraznil Klaus.

České ministerstvo zahraničí kvůli šetření uzavřelo tento rok i v minulých letech některá velvyslanectví a rovněž snižovalo stavy na jiných misích, mimo jiné v obchodních úsecích. Například letos skončila velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Uzavřen byl též generální konzulát v indické Bombaji. O uzavírání rozhoduje vláda.

Klaus zkritizoval koncepci zahraniční politiky

Václav Klaus při setkání s českými velvyslanci také zkritizoval koncepci zahraniční politiky. Obsahuje dle něj prázdná témata, neřeší nepříznivé tendence a klíčové otázky v EU, nezabývá se skutečnými problémy zahraniční politiky ČR. Dokument označil za "neutralistický text" s všezahrnujícími obecnostmi.

Dle koncepce je klíčovým zájmem ČR zachování vlivu Evropy a euroatlantické civilizace a cílem bezpečnost a prosperita země (koncepci české zahraniční politiky si můžete přečíst na webových stránkách ministerstva zahraničí).

Klausovi vadí, že dokument nezmiňuje hned několik věcí, konkrétně třeba "zcela evidentní současnou krizi evropské integrace". Dále dokumentu vytýká, že neřeší problematičnost eventuálního členství v eurozóně, množící se negativní důsledky schengenského prostoru či neudržitelnost společné zemědělské politiky EU. Dále se podle prezidenta nezabývá neopodstatněností kanadských víz pro Čechy, "permanentními ataky na Benešovy dekrety" či výjimkou z Lisabonské smlouvy.

Vláda schválila novou koncepci české zahraniční politiky 20. července. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dal materiál znovu do vlády poté, co mu původní text před tím vrátili premiér Petr Nečas a ministr obrany Alexandr Vondra. Vadilo jim prý, že text byl příliš proevropský. Výtky se týkaly i členství v NATO.

Nečas po schválení dokumentu novinářům řekl, že ministerstvo zahraničí původní sporné body v nové verzi dokumentu odstranilo. 

Koncepce uvádí, že základními prioritami mimo jiné jsou: posilování bezpečnosti země, prosazování obchodních a hospodářských zájmů včetně energetické bezpečnosti, akceschopná ekonomika, transatlantická vazba či lidská práva. Velkým zájmem ČR je pak silná, demokratická a konkurenceschopná EU, která je pro ČR také nástrojem k prosazování zájmů země. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue