Český exprezident Václav Klaus během svého projevu v americkém Institutu Cato

Český exprezident Václav Klaus během svého projevu v americkém Institutu Cato ve Washingtonu (11. března 2013) | foto: AP

Klaus v USA ostře zkritizoval Unii. Je evidentní, že to je chyba, řekl

  • 1199
Bývalý prezident České republiky během svého prvního proslovu po opuštění Hradu ostře zkritizoval Evropskou unii. V přednášce na téma Evropská krize pokračuje: řešení v nedohlednu nešetřil v americkém institutu Cato odsuzujícími výrazy mířícími přímo proti uspořádání Unie i její samotné podstatě. "Je evidentní, že to je chyba," pronesl exprezident k fungování EU.

I přes ostrou kritiku však Klaus upozornil, že není třeba Unii likvidovat. "Nikdy jsem to ani nenavrhoval. Je stále možné udělat fundamentální změny uvnitř její struktury. Jsem však přesvědčen, že jsme ve slepé uličce," uvedl svůj proslov ve Washingtonu.

Institut Cato

Institut Cato se zabývá otázkami svobodného trhu, svobody a hospodářské politiky. Myšlenkový trust byl založen Murrayem Rothbardem, Edem Cranem a Charlesem Kochem pod názvem Nadace Charlese Kocha v roce 1974. O dva roky později se přejmenovala na 'Cato Institute'. Finance získává od svých zakladatelů a dalších nadací a institucí. V roce 2011 institut působil s rozpočtem 23,6 milionu dolarů (asi 453 milionů korun).

Zdroj: ČTK

V narážce na evropskou byrokracii mimo jiné zmínil, že politici nemohou diktovat ekonomice. "Musíme se vrátit na poslední křižovatku a učinit jiná rozhodnutí," dodal s odkazem na řadu kroků Unie, které podle něj byly "evidentně chybné". Změna podle něj musí přijít v systému Evropské unie jako takovém.

Historie ostatně dostatečně ukázala, že evropská integrace v podobě, v níž probíhá, nemůže fungovat, podotkl Klaus. "To, co v Unii potřebujeme, není více summitů v Bruselu, ale změna v samotném myšlení společenství. Změna systému."

Řecko je oběť, nikoli viník

Právě ve "fundamentálních změnách v myšlení a fungování" Klaus vidí i řešení evropské krize. "Měli bychom opustit utopické sny a iracionální ekonomické kroky," pronesl s tím, že změny musí vzejít ze vzájemné debaty členských států.

Klaus současně zopakoval, že Řecko není původcem krize, ale její obětí. Krizi samotnou označil jako "proces kreativní destrukce", což podle něj mimo jiné znamená, že Řecko má stále naději. "Pokud by řízeně opustilo eurozónu, ostatně třeba tak, jako opustilo Slovensko naši federaci, jistě by směřovalo k ekonomickému růstu," pronesl uznávaný ekonom.

Měnovou unii podle českého exprezidenta lze vytvořit v šesti či osmi zemích, nikoli v sedmnácti. "Otázkou je, zda touto cestou pokračovat, nebo některým zemím umožnit, aby z eurozóny vystoupily. Jsem si jist, že je možné nechat jednu, dvě, tři země odejít, a vše bude lepší," dodal.

V závěru svého proslovu odkázal na svou nejnovější knihu My, Evropa a svět, v níž zájemci naleznou detailnější popis jeho postojů.

Popřál svému nástupci a odletěl do USA

Na pracovní návštěvu Spojených států odletěl bývalý český prezident bezprostředně po páteční inauguraci svého nástupce Miloše Zemana. Kromě projevu v institutu Cato ve Washingtonu, s nímž nedávno začal spolupracovat, by se měl zúčastnit též konference v Georgii. Na cestu do Spojených států využil pravidelnou linku.

Václav Klaus podle šéfa institutu Johna Allisona dokázal, že neochvějná víra ve volný trh spolu se silnými vůdcovskými rysy může vymanit některou ze zemí z okovů komunismu. "Těšíme se na úzkou spolupráci s tímto mistrem svobody," uvedl Allison na webu institutu. Český prezident podle webu institut písemně ujistil, že spoluprací s ním je "skutečně poctěn".

Klaus se v minulosti několikrát zúčastnil konferencí pořádaných tímto think-tankem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video