Prezident Klaus a premiér Gross jednali na Hradě o krizi koalice

Prezident Klaus a premiér Gross jednali na Hradě o krizi koalice - Na Pražském hradě jednali prezident Klaus s premiérem Grossem o koaliční krizi. Klaus přijal Grosse téměř ihned po návratu ze Saúdské Arábie. Na schůzku dorazil ještě v cestovním obleku. (20. února 2005) | foto: David Neff, MF DNES

Klaus připustil, že volby by krizi vyřešily

  • 192
Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC připustil, že nejpřirozenějším řešením současné vládní krize by mohly být předčasné volby. Odmítl zároveň, že by tímto svým přesvědčením stranil občanským demokratům.

PŘÍLOHA:
Vládní krize:
- varianty vývoje
- rozložení sil poslanců

"V dané chvíli nikomu nestraním. Já straním České republice, občanům této země a fungování této země," řekl Klaus.

"Z tohoto hlediska mám strach, že nebude dostatečná síla a ochota nalézt rozumné řešení na fungování v následujících šestnácti měsících."

Kdyby politici řešení přece jen našli, prezident se obává, že by bylo "málo rozumné, málo funkční, málo tvůrčí, málo produktivní."

"A tak by bylo asi lepší, aby doba tohoto řešení neřešení byla co nejvíce zkrácena. Proto předčasné volby. To není stranění té či oné politické straně," prohlásil Klaus pro BBC.

Prezident už ve čtvrtek vyzval představitele koaličních stran, aby v co nejkratší době předložili návrhy na uspořádání do konce mandátu, nebo se dohodli na předčasných volbách. - více zde

Jak dlouhá je nejkratší doba?
Na otázku moderátora BBC Václava Moravce, co si má veřejnost představit pod slovy "v co nekratší době", však prezident odpověděl vyhýbavě.

"Nejkratší doba není definována v žádném zákoně, není definována v Ústavě, a já jsem také záměrně neřekl do tří dnů, do týdne, do deseti dnů. Kdybych prozradil, jak dlouho jsem ochoten čekat, myslím, že snímám jisté napětí," řekl Klaus.

"Kdybych řekl, že tři týdny, všichni pojedou na hory, budou si užívat krásné počasí a dva metry sněhu, aby si zalyžovali. Asi takto: nemyslím, že je možné to řešení očekávat v kategorii hodin, považoval bych za velmi špatné, kdyby bylo hledáno v kategorii týdnů. Takže jsme v kategorii dnů," upřesnil.

Klaus obešel i odpověď na dotaz, zda by na místě Stanislava Grosse rezignoval. "To je irrelevantní otázka jak já bych se zachoval. Kdybych to řekl, vy a celá mediální fronta to budete v minutě interpretovat tak, že já jsem vyzval k tomu či onomu."

Již předtím ale uvedl, že útok na premiéra Grosse není tak silný jako ten, který byl veden proti němu samotnému v roce 1997.

"Já jsem byl tehdy nařčen, že mám vilu ve Švýcarsku. Tu skutečně nemám a ani jsem ji neměl. V tomto smyslu myslím, že pan premiér ten byt má. V tom v každém případě vidím určitý rozdíl," řekl Klaus.

Zeptám se jinak, opáčil Václav Moravec. Proč jste zatím premiéra Grosse nevyzval k rezignaci? "Ale pane redaktore, vy mě zlobíte," zasmál se Klaus.

Demisi lidoveckých ministrů by nepřijal
Pokud jde o případnou demisi lidoveckých ministrů, prezident prohlásil, že by ji nepřijal.

"Dneska máme takové zvláštní výročí," připomněl prezident, že uplynulo 57 let od komunistického převratu v únoru 1948.

"Lidovečtí a další ministři tehdy podali demisi a očekávali, že ji prezident Beneš nepřijme. Že to bude jen signál k nějaké další změně vlády, nebo naopak že s nimi padne celá vláda. To se strašně přepočítali, protože prezident Beneš tu jejich demisi přijal."

"A já když jsem si uvědomil dnešní den, říkal jsem si, že je neuvěřitelné, jak se historie neskutečným způsobem opakuje. Tak jsem přemýšlel, co by se dneska stalo, kdyby mi lidovečtí ministři přinesli demisi. Já bych řekl, že ji nepřijímám," řekl Václav Klaus.

Zítra byste ji přijal? "Ne, to s výročím nemá nic společného. Já vím, že demisi přijmout nesmím."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video