Královéhradecký biskup Dominik Duka

Královéhradecký biskup Dominik Duka | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Klaus přijal papežova vyslance, arcibiskupa Vlka zřejmě vystřídá Duka

  • 77
Prezident Václav Klaus přijal velvyslance Vatikánu. Signalizuje to, že se blíží jmenování nového pražského arcibiskupa. Bude jím dosavadní královéhradecký biskup Dominik Duka, potvrdily zdroje MF DNES a iDNES.cz.

Oficiálně by měl Vatikán nové jméno oznámit v sobotu v poledne. Pokud to tak bude, vydá v tu dobu zprávu i Česká biskupská konference. Její mluvčí Irena Sargánková ale řekla ČTK, že oficiálně o ničem takovém zatím neví, dozvěděla by se to až krátce před rozhodnutím. Nový arcibiskup se funkce ujme do dvou měsíců od jmenování.

Slovníček funkcí

Arcibiskup pražský
Vlk končí v roli pražského biskupa, správce arcidiecéze stojícího nad kněžími. Předpona arci- je jen čestná, dodává mu váhu, ale biskupové stejně jako Vlk podléhají přímo papeži.

Primas český
Historický titul, navenek pražský arcibiskup reprezentuje české katolíky. I ti ho proto tradičně vnímají jako osobu č. 1 v české církvi. Tím bude Vlkův nástupce výjimečný. Z pohledu katolické církve ovšem za její fungování v ČR zodpovídá předseda České biskupské konference, kterým je momentálně olomoucký arcibiskup Jan Graubner.


Kardinál
Hodnost, která nositele opravňuje např. volit papeže; pražský arcibiskup ji dle zvyku dostává. Bude ji mít zřejmě i Vlkův nástupce, přičemž Vlkovi zůstane.

Duka se k nominaci nechce vyjadřovat. Podle zdroje, který jeho nominaci potvrdil MF DNES, by biskup potvrzením před oficiálním oznámením porušil tajemství. Neoficiální informace omítlo komentovat pražské arcibiskupství i královéhradecké biskupství.

Podle Dukova sekretáře Vojtěcha Macka nejsou zatím žádné oficiální informace. Biskup ale v sobotu cestu do Prahy naplánovanou nemá, řekl ČTK Vojtěch Macek. Podle webu biskupství je ale v metropoli dnes.  

Dříve se Duka ke svému možnému jmenování vyjadřoval spíš skepticky. "My jsme generace, která svými zkušenostmi více leží v době totality než v době svobody. Takže spekuluju, že to je důvod, proč Vatikán do jisté míry dál hledá a je nerozhodný," řekl biskup v polovině ledna, - čtěte Biskup Duka: Jmenování Vlkova nástupce brzdí hledání nových tváří

Komentář se nedá čekat ani od odcházejícího arcibiskupa Vlka, který je do neděle na mezinárodním setkání biskupů v Thajsku.

 "Nebudu odpovídat na otázky, jestli se mi (nástupce) líbí," napsal kardinál Vlk v poslední den roku 2009 na svých stránkách. Důležité podle něj je, aby volby prospěla církvi.

Zdvořilostní návštěva na Hradě?

Hrad vydal odpoledne zprávu, že prezident přijal apoštolského nuncia Diega Causera na jeho žádost.

"Víc tu zprávu komentovat nebudeme," řekl na dotaz iDNES.cz Martin Erva z tiskového oddělení prezidentské kanceláře. Nechtěl odpovídat ani na přímou otázku, zda prezident už jméno nového pražského arcibiskupa zná. Víc nechtěli prozradit ani další Klausovi spolupracovníci, které redakce oslovila.

Patří ale k běžné praxi a zdvořilosti, že papežský stolec o svých záměrech na výměnu nejvyššího církevního představitele v Čechách nejdříve informuje představitele státu.

Výběr nového českého primase se protahoval, formálně skončil mandát Miloslava Vlka už loni v květnu. Ale jak říká sám kardinál, papež není vázán žádnými termíny, podobných změn je ve světě mnoho a může se stát, že odcházející arcibiskup bude přesluhovat i měsíce. Alespoň se prý veřejnost dozví víc o církvi a jejích názorech. - čtěte také Politici otevírají cestu do pekel, varoval přesluhující arcibiskup Vlk

Je to dobrá volba, říká šéf KDU-ČSL

Podle předsedy křesťanských demokratů Cyrila Svobody je Duka dobrou volbou.

"Je to člověk, který splňuje všechny předpoklady pro tuto funkci. Má zkušenosti jako biskup, prošel vězením i výslechy StB. Jeho velkou předností je, že má dobré vztahy jak s Václavem Klausem, tak s Václavem Havlem," řekl iDNES.cz Svoboda.

S Klausem se Duka setkává několikrát ročně, naposledy ho prezident na Hradě přijal v lednu. V roce 2001 biskup dostal medaili Za zásluhy, o dva roky později pak také Záslužný kříž II. stupně.

Dominik duka

Zřejmě nejschopnější diplomat mezi českými biskupy se narodil jako Jaroslav 26. dubna 1943 v Hradci Králové. Po gymnáziu pracoval ve strojírenském podniku v Hradci Králové, kde se vyučil zámečníkem a po dvouleté vojenské službě byl v roce 1965 přijat na Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Litoměřicích. Vysvěcen na kněze byl 22. června 1970.

Už začátkem roku 1968 vstoupil do tajného noviciátu řádu dominikánů, přijal jméno Dominik. Po vysvěcení působil na farářských místech, ale v roce 1975 přišel o státní souhlas. Až do revoluce pracoval jako rýsovač ve Škodě Plzeň. I nadále se ale věnoval duchovní činnosti u dominikánů, za což ho komunistický režim v letech 1981-1982 poslal do vězení. Po revoluci kromě služby také vyučoval teology v Olomouci. V červnu 1998 byl jmenován sídelním biskupem královéhradecké diecéze, od jara do podzimu 2008 vedl jako dočasný správce i litoměřickou diecézi.

Duka byl členem pracovní skupiny pro jednání mezi českým státem a Vatikánem, která připravila mezinárodní dohodu o postavení katolické církve. Poslanci ji ale odmítli. Připouští také, že spory o majetek škodí obrazu církve, která by se podle něj měla například přestat soudit o katedrálu sv. Víta.

Chtěl by ukončit "nekonečnou diskusi" o restituci majetku a prosazuje dohodu o definitivním majetkovém narovnání církví a státu.

Autor: ČTK

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video