Klaus přijal demisi Špidlovy vlády

  • 139
Prezident Václav Klaus formálně přijal demisi Špidlovy vlády. Kabinet bude úřadovat dál, až do jmenování vlády nové. Klaus čeká na Hradě předsedy ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Chce s nimi jednat o řešení vládní krize. Z Klause se tak stává nejdůležitější postava ve hře zvané sestavování nové vlády.

Vše o vládní krizi

Pověří tímto úkolem Grosse? Topolánka? Kalouska? Anebo zatím nikoho? Sociální demokraté v sobotu vlastními silami svrhli vládu, v níž měli většinu ministrů.

Dnešním dnem se však ČSSD situace vymyká z rukou. Už to nejsou oni ani jejich úřadující předseda Stanislav Gross, kdo rozhoduje, jaká vláda tu bude příště. Na scénu vstupuje nový hráč: prezident Václav Klaus.

A jak řekl, nečeká, že by hned ve čtvrtek pověřil někoho sestavením vlády. S nadsázkou dokonce pronesl, že dosud proti němu hráli politici různé hry, a teď se "budou smažit ve vlastní šťávě".

Nikdo nemá nic jisté
Ve čtvrtek rozhodně je na Pražském hradě opravdu rušno. Nejprve prezident přijmul odstupujícího premiéra Špidlu a pověřil ho dočasným řízením vlády.

Akci provázela i jedna nepříjemnost. Vůz premiérovy ochranky srazil při odjezdu z Hradu kameramana České televize Petra Klímu. Ten je podle mluvčího ČT Martina Krafla v pořádku, šrámy má jen kamera. 

Po Špidlovi se Klaus setká se šéfy tří parlamentních stran: ČSSD, ODS a KDU-ČSL. - více zde

V rozhovoru pro MF DNES už Klaus předestřel, co má v úmyslu. "Po této sérii konzultací padá v úvahu, že bych někoho z nich pověřil jako designovaného premiéra, aby sestavil vládu. Tu triádu rozhovorů učiním v každém případě před jakýmkoli pověřením," řekl.

Jinými slovy: prezident dal jasně najevo, že nikdo (ba ani šéf ČSSD Gross) nemá v tuto chvíli nic jasné. Ty tam jsou spekulace, které se šířily v kuloárech ČSSD ještě předtím, než sociální demokraté v sobotu svrhli Vladimíra Špidlu.

Vypadalo to, jako by si část sociálních demokratů dodávala kuráž: nestrachujte se odstranit Špidlu, Gross už má od prezidenta příslib, že vládu převezme on. "Žádný takový příslib nikdy prezident nevyslovil," řekl Klausův mluvčí Petr Hájek.

Co se dá v tuto chvíli od prezidenta očekávat? V rozhovoru pro MF DNES řekl tři jasná sdělení:

1. Vláda se musí opírat o jasnou většinu alespoň 101 hlasů.
2. Nemyslím si, že je možné, aby hlasování o důvěře bylo založeno na hlasech komunistů.
3. Dovedu si představit, že může existovat řada politických dohod, které by umožnily fungování vlády.

Gross ztrácí půdu pod nohama
Soudě podle posledních vyjádření předsedů Grosse, Topolánka a Kalouska, nejspíš ani jeden z nich nepředloží prezidentovi představu jasné většinové vlády.

Gross, od kterého se to nejvíc očekává, navíc ztrácí půdu pod nohama. Poté, co v úterý oznámil, že chce pokračovat v dosavadní vládní koalici ČSSD, KDU a US, se rozpadl poslanecký klub Unie svobody. - podrobnosti zde

Z chatrné většiny 101 hlasů se tak rázem stala menšina 99. Kde vezme Gross zbylé (alespoň) dva hlasy? "Teď to nejde počítat jako na tržišti," řekl ve středu Gross.

Jenže podle informací z Hradu se dá očekávat, že prezidenta bude právě ono "tržiště", tedy kde je většina, hodně zajímat.

"Když někdo přijde s tím, že zatím sice většinu nemá, ale nějak se to pokusí zařídit, u prezidenta sotva uspěje. V takovém případě je možné, že se ve čtvrtek rozejdou a prezident jim řekne, ať přijdou, až většinu budou mít," nastínil jeden z Klausových spolupracovníků.

Prezident Václav Klaus formálně přijal demisi Špidlovy vlády. Kabinet bude úřadovat dál, až do jmenování vlády nové. (1. července 2004)

Prezident Václav Klaus formálně přijal demisi Špidlovy vlády. Kabinet bude úřadovat dál, až do jmenování vlády nové. (1. července 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video