Klaus převlékl kabát, tvrdí APA

Nejnovější požadavky rakouských Svobodných (FPÖ) na podmínění vstupu České republiky do Evropské unie zrušením tzv. Benešových dekretů i útoky Svobodných proti rakouskému vládnímu zmocněnci pro rozšíření EU Erhardu Busekovi přicházejí konzervativní Občanské demokratické straně (ODS) velmi vhod. Nabízejí jí totiž možnost prezentovat se v roli strážkyně národních zájmů a požadovat tvrdší postup Prahy při integračních jednáních, píše rakouská agentura APA.

Stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil v pondělí zdůraznil, že "zrušení Benešových dekretů je cenou, kterou rozhodně nechceme zaplatit", a zároveň požadoval, aby Praha projevila větší sebevědomí při vstupních rozhovorech s Bruselem.

Rakouská agentura v této souvislosti cituje také jeho poukaz na výrazně tvrdší rétoriku Polska nebo Maďarska, kde jsou u moci pravicové vlády, vůči Bruselu, přičemž za Zahradilovými slovy vidí očividnou orientaci na nadcházející předvolební kampaň před senátními a komunálními volbami.

Ještě nedávno přitom ODS a její šéf Klaus zastávali vůči Haiderově FPÖ poněkud odlišné stanovisko, zdůrazňuje APA. Právě Klaus přece na rozdíl od prezidenta Václava Havla a premiéra Miloše Zemana zastával názor, že účast Haiderovy strany v koaliční vládě je ve srovnání s vměšováním EU do politiky jednoho ze svých členských států tím menším zlem.

V únoru Klaus dokonce zaslal "solidarizační" list spolkovému kancléři Wolfgangu Schüsselovi, připomíná APA, a v ODS pak v souvislosti s protirakouskými sankcemi EU, k nimž se připojila i Praha, zdomácněl výrok o spiknutí evropské levice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video