Z konce komunismu si mnozí lidé v západní Evropě nic eodnesli, míní Václav

Z konce komunismu si mnozí lidé v západní Evropě nic eodnesli, míní Václav Klaus. "Zvláště je to vidět na směřování integračního procesu v Evropě," napsal ve své nové knize. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Svět je horší, než při pádu komunismu, řekl Klaus. A hájil amnestii

  • 88
Skepticky zhodnotil končící prezident Václav Klaus současný svět při křtu své nové knihy My, Evropa a svět. "Když porovnávám současný svět s tím, jak se mi jevil v momentu pádu komunismu a ve všech očekáváních, která jsme tehdy měli, tak musím říci, že ten svět je horší," řekl Klaus. Znovu také hájil amnestii, kterou vyhlásil 1. ledna.

V čem je podle Klause svět mnohem horší, než jak si představoval? "Méně svobodný a podobnější tomu, co jsme zažívali v minulosti, než by se nám to zdálo být možným," prohlásil Klaus, jehož mandát skončí 7. března a poté ho na Hradě nahradí první přímo zvolený prezident Miloš Zeman.

Amnestii by Klaus udělal opět stejně

Končící prezident hájil znovu ostře kritizovanou amnestii, kterou vyhlásil na začátku roku. "Amnestii bych udělal znovu stejným způsobem," prohlásil Klaus. Až opadnou vášně, všichni to podle něj pochopí.

Před skončením mandátu na Hradě čeká ještě Klause příští týden cesta na Slovensko, ve čtvrtek se také setká se zahraničními diplomaty, kteří působí v České republice.

Zároveň se už také chystá na působení v Institutu Václava Klause, což je zatím předpokládaná hlavní náplň jeho veřejného působení, až na Hradě skončí. "Dnes byly dovezeny lustry, minulý týden telefony," vypočítával Klaus. Sídlo institutu, který bude vydávat časopisy, sborrníky, newsletttery a pořádat konference, bude v Praze na Hanspaulce. Bude tam i knihovna, která bude podle Klause přístupná pro veřejnost, i když zatím přesně neví, ve kterých dnech a hodinách.

Inspirací pro Klause při psaní byl Španěl Ortega y Gasset, který ve dvacátých letech minulého století napsal knihu Úkol naší doby.

"Mně se zdá, že se nacházíme ve stejně krizovém okamžiku dějin našich evropských, světových, jako se to tehdy zdálo Ortegovi y Gasset po skončení první světové války, kdy viděl jistý soumrak západní civilizace a trápil se s tím," uvedl Klaus při křtu své knihy v Rothmayrově sálě Pražského hradu.

V knize například tvrdí, že z konce komunismu si mnozí lidé v západní Evropě nic neodnesli. "Zvláště je to vidět na směřování integračního procesu v Evropě," drží se Klaus svého oblíbeného tématu kritiky Evropské unie, kterou srovnává s bývalou RVHP.

V Radě vzájemné hospodářské pomoci, což bylo uskupení bývalých komunistických států, satelitů Sovětského svazu, nebyla demokracie - píše Klaus - ani v jednotlivých zemích, ani v celé této nadnárodní organizaci. "V rozhodovací v rámci EU demokracie bohužel není také," tvrdí prezident v knize My, Evropa a svět, kterou vydalo nakladatelství Fragment.

Klaus také řekl, že by si přál, aby kniha, kterou psal celý minulý rok a záměrně ji vydal ještě ve své funkci hlavy státu, vyšla i v dalších jazycích.

Kniha je podle něj obecnější, není tam návod pro jednotlivce a pro politické strany, co by kdo měl zítra udělat.

Na křtu knihy se na Hradě objevila celá řada známých tváří. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS, ekonom Miroslav Ševčík, poslanec Boris Šťastný, exministr financí Vlastimil Tlustý či šéfka neparlamentní Suverenity Jana Bobošíková s manželem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue