Václav Klaus odchází po deseti letech opouští funkci prezidenta, v posledním projevu se rozloučil s občany.

Václav Klaus odchází po deseti letech opouští funkci prezidenta, v posledním projevu se rozloučil s občany. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Jde o mnoho, nehodlám být pouhým divákem, rozloučil se Klaus s občany

  • 553
Václav Klaus se několik hodin před skončením prezidentského mandátu rozloučil s občany Česka. V posledním projevu zdůraznil, že se snažil zemi dostatečně reprezentovat či hájit lidskou svobodu. Přiznal však, že nebylo v jeho silách ve všem uspět. V budoucnu nehodlá zůstat pouhým divákem.

Česko podle Klause prošlo v době jeho prezidentování složitým vývojem, přes všechny potíže a komplikace však může mít dobrou budoucnost. Sám k ní hodlá přispívat. "Přál bych si, abychom byli vůči sobě přátelštější, uměli spolu komunikovat a abychom problémy, kterým čelíme, přijímali jako zvládnutelné výzvy," prohlásil. 

Klausovo odcházení

Naznačil také, že se v budoucnu nehodlá spokojit s pasivní rolí. "Všem, kterým není lhostejné, co se nyní v naší republice děje, chci vzkázat, že ani mně to jedno není a nebude. Nehodlám být pouhým divákem, když jde o tak mnoho," podotkl bez dalších podrobností.

Klaus v úvodu vyjmenoval řadu priorit, které se snažil na Hradě prosazovat. Pokoušel se podle svých slov reprezentovat Česko jako sebevědomou součást vyspělé Evropy, zachovat jej jako suverénní stát a být v kontaktu s jeho občany. Nechtěl připustit ani žádný ústupek vůči zpochybňování poválečného uspořádání země.

Snažil se také prosazovat lidskou svobodu a politickou demokracii a vystupovat proti rostoucí byrokracii a regulaci. "Nemohu říci, že jsem v tom všem uspěl, že mi bylo přáno uspět a že jsem všechno z toho uměl vysvětlit a prosadit. To nebylo v mých silách," zhodnotil prezident své působení.

Vnitropolitický vývoj během jeho prezidentské dekády prý nebyl klidný a jednoduchý. "Některé riskantní situace jsem se pokoušel ovlivňovat... Několika hrozícím vládním krizím se mi podařilo zabránit," uvedl. Politickou situaci podle něj dodnes poznamenává, že se v roce 2010 dostaly do Sněmovny nové strany (TOP 09 a Věci veřejné), které na takovou roli prý nebyly připraveny. Úsporná opatření podle něj přivedla Česko k možná zbytečně velké hospodářské stagnaci.

Celý Klausův projev si přečtěte zde

Klausův mandát skončí ve čtvrtek o půlnoci, v pátek proběhne inaugurace Miloše Zemana. Svému nástupci Klaus popřál, aby se mu "nejednoduchá práce v nejvyšší ústavní funkci dařila".

"Pro mne bylo obrovskou poctou, že jsem mohl tuto funkci - jako desátý prezident novodobého českého státu - vykonávat," prohlásil odcházející prezident.

Dejme si pozor na diktát politické korektnosti, varoval Klaus

Klaus v projevu neopomenul ani kritizovanou novoroční amnestii. Podle něj došlo k nevídané mediální karikatuře jejího smyslu, obsahu a důsledků, která měla očernit celé jeho prezidentské působení. "Měl jsem s tím počítat, ale zákeřnost a razance útoku mých politických soupeřů přesáhly mé očekávání. Vrcholem toho je žaloba schválená před několika dny v Senátu," uvedl. Žalobu přirovnal k jakobínskému zásahu.

Klaus šikoval své politické příznivce, míní politolog

Jako proslov národoveckého liberála, který se chystá šikovat do dalších politických bitev řady svých věrných, vnímá proslov Václava Klause politolog Lukáš Jelínek. "Byla z toho nejen cítit snaha zrekapitulovat své prezidentské období, ale i vylíčit příběh, jehož skončil teprve první díl a další se bude odvíjet po odchodu z Hradu. Všechna pošťouchnutí, která se v tom projevu objevila, měla přesně cílenou dramaturgii. Vymezil se opět vůči Evropské unii, vládě, své domovské ODS, Senátu, Ústavnímu soudu," řekl iDNES.cz politolog, který má blízko k ČSSD. Klaus podle něj chtěl ukázat, že se odehrála velká křivda na něm i politickém systému, který reprezentuje. "Myslím, že bude mít do budoucna tendenci s takto vymezeným programem oslovovat veřejnost," uvedl.

Jelínka také zaujalo, že Klaus zmínil svůj boj proti tendencím přepisovat poválečné hranice země. "Za celé jeho prezidentství jsem nikde takové tendence nezaznamenal. On ale přesto cítil potřebu to do projevu vsunout, aby dokázal atraktivně oslovit určitou část elektorátu, která na podobné chiméry slyší," doplnil politolog.

Slova o tom, že amnestií pomohl zlodějům, považuje za jednu z nejodpornějších pomluv své politické kariéry. "Přesto bych i s touto zkušeností amnestii vyhlásil znovu. Amnestii jsem cítil jako povinnost, kterou bylo třeba učinit. Pohodlnější a bezpečnější by bylo nedělat nic. To bych však musel rezignovat na politiku tak, jak ji od listopadu 1989 chápu a už téměř čtvrt století prosazuji," prohlásil Klaus.

Také odmítl, že mohl výrazně ovlivnit složení Ústavního soudu, který se prý stává třetí komorou parlamentu. "Senát chtěl Ústavní soud jednobarevný, a proto mé návrhy, které tuto jednobarevnost narušovaly, opakovaně nepřijímal," prohlásil Klaus.

Odcházející prezident rovněž vyzval ke zmenšení korupčního prostoru omezením role státu a evropského přerozdělování. Doporučil také, aby si lidé dávali pozor na diktát politické korektnosti a laciné moralizování.

Prezident v závěru proslovu poděkoval manželce, rodině, přátelům, spolupracovníkům a nakonec i spoluobčanům. "Všechno dobré a na shledanou v nové epoše naší krásné České republiky," uzavřel Klaus svůj projev.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video