Prezident Václav Klaus se svým slovinským protějškem Danilo Turkem. (15. září 2009)

Prezident Václav Klaus se svým slovinským protějškem Danilo Turkem. (15. září 2009) | foto: Profimedia.cz

Klaus pozval Topolánka a Paroubka na Hrad, přijdou každý zvlášť

  • 183
Prezidenta Václava Klause zneklidnila situace okolo voleb. Proto si pozval na Hrad šéfy ODS a ČSSD, aby si promluvili o aktuálním vývoji a rozpočtu. Paroubek přijde zítra, Topolánek až ve čtvrtek. Politická destabilizace je podle Klause výsledkem souboje partají s Ústavním soudem.

"Nyní je nutné, dát české veřejnosti jasné sdělení, jak budeme postupovat dál," uvedl Václav Klaus v prohlášení, které rozeslal poté, co završil jednání ve Slovinsku.

"Vyzývám politické strany i vládu k maximální zodpovědnosti a k úsilí přispět k řešení hlavních problémů dneška, především rozpočtových a ekonomických," podotkl prezident a dodal: "Jsem připraven okamžitě pomoci k zajištění normálního chodu našeho státu."

Politické strany podle Klause vinu nenesou. "Tentokrát nemyslím, že jsou viny politické strany. Tentokrát je to souboj politických stran s Ústavním soudem. Když tento problém před dvěma týdny vypukl, tak jsem již tehdy řekl, že se bojím, že to povede k destabilizaci a k chaotizaci situace a to je určitě nedobrý výsledek," uvedl poledne ve slovinské Lublani.

Paroubek ve středu, Topolánek o den později

Klaus se chtěl sejít s lídry ODS a ČSSD již ve středu, jenže Topolánek na Hrad dorazit nemůže. "Z důvodu návštěvy veletrhu v Brně jsme se dohodli na čtvrtku," sdělil ČTK esemeskou. Mluvčí ODS Martin Kupka upřesnil, že schůzka se plánuje na čtvrtek na 11. hodinu.

"O pozvání zatím nevím. Je to ale jen dobře, že nás pan prezident pozval. Pokládám za slušnost takové pozvání přijmout. Myslím si ale, že politickou odpovědnost už jsme projevili už svým prohlášením," reagoval Jiří Paroubek na dnešním mítinku ČSSD v Mostě.

Prezidentovu výzvu politiků k odpovědnosti podle Paroubka prokázala ČSSD právě dnes. Mluvčí sociální demokracie Kateřina Blechová pak řekla, že Paroubek se sejde s Klausem ve středu v 10 hodin.

Klaus versus Ústavní soud

Politický chaos je podle Klause důsledkem rozhodnutí Ústavního soudu, který minulý týden zrušil zákon o zkrácení volebního období a tím i říjnové volby vyhlášené prezidentem.

Ústavní soud dnes na Klausovu výtku nechtěl reagovat. "Ústavní soud nehodlá jakkoli komentovat údajné obvinění prezidenta republiky, že vinu na vyvolání současné politické situace nese Ústavní soud," uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Soud se podle něj nebude vyjadřovat ani k "hypotetickým úvahám o pravděpodobnosti 'úspěchu' či 'neúspěchu' hypotetické ústavní stížnosti hypotetického obsahu podané hypotetickou osobou proti nyní zřejmě hypotetickým předčasným volbám".

Rozpuštění chtěl podepsat na letišti

Klaus počítal s tím, že se dnes Sněmovna rozpustí a on její rozhodnutí potvrdí. O změně postoje ČSSD se prý dozvěděl na jednání se slovinským prezidentem Danilo Türkem.

"Plánoval jsem, že přijedu do Prahy a na letišti podepíšu zákon o rozpuštění Sněmovny. Zdá se, že tomu tak nebude," řekl ještě před schůzí Sněmovny, která pak zanedlouho ani neodhlasovala program a poslanci se rozešli po pár minutách. - čtěte Na rozpuštění Sněmovny nebyly hlasy, poslanci schůzi odpískali

Prezident kritizuje Ústavní soud často. Po vyhovění soudu stížnosti poslance Miloše Melčáka se ozval s ostrou kritikou a výhradami. Rozhodnutí soudu se mu nelíbilo, podle něj prohlubuje politickou krizi.

"Ústavní soud vědomě a záměrně prohlubuje politickou krizi v zemi," vzkázal minulý týden Václav Klaus.

"Chceme-li se dnes i do budoucna vyhnout podobným situacím, které hrozí chaosem a ohrožují celou společnost, blíží se chvíle, kdy bude nutno přijmout novou ústavní definici pravomocí Ústavního soudu," uvedl tehdy Klaus. - čtěte také: Klaus: Ústavní soud vědomě prohlubuje krizi, je třeba mu určit nové pravomoce

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video