Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus, 20. dubna 2005. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Klaus označil zákrok za stěží obhajitelný

  • 903
Prezident Václav Klaus považuje zásah policie proti technoparty CzechTek za nešťastný a přinejmenším velmi sporný. Až prostuduje detaily, zváží, zda požádat premiéra Paroubka a ministra vnitra Bublana o vysvětlení. iDNES to řekl Klausův mluvčí Petr Hájek.

Prezident se právě vrací z dovolené, takže není s celou záležitostí detailně seznámen, tlumočil iDNES oficiální stanovisko mluvčí Hájek.

Podle dostupných informací Klaus považuje událost za velmi nešťastnou a zásah policie přinejmenším za velmi sporný. Ochrana soukromého majetku je podle něj oprávněná, ale tu měla policie zajistit předem a tisíce lidí na pozemky nevpustit.

"Následný zásah, při kterém na obou stranách zůstaly desítky zraněných, či dokonce těžce zraněných, je stěží omluvitelný. Zvláště v naší zemi, kde zásah těžkooděnců proti mladým lidem automaticky vyvolává velmi nedobré reminiscence z minulosti, takováto událost zlá a svědčí o tom, že něco u nás není v pořádku," míní Klaus.

Po seznámení s detaily případu prezident zváží, zda požádá ministra vnitra a předsedu vlády o vysvětlení, dodal Hájek.

CzechTek 2005CZECHTEK 2005 - policie vs. techno
- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika

Čtěte přílohu www.idnes.cz/czechtek

Premiér Jiří Paroubek
Zákrok policie byl určitě adekvátní, šlo o nelegální akci. V krátké době připravíme určité změny legislativy, aby se už takové akce neopakovala. Ti lidé, kteří se té akce na Tachovsku zúčastnili, by měli hledat možnosti, aby za rok uspořádali něco, co bude odpovídat zákonu. - více zde

"Reakce prezidenta Klause na policejní zásah nahrává ODS.  Konstatuji to s určitou bolestí, protože to vidím jako svého druhu zneužití ústavní funkce čestným předsedou ODS."

"Prezident svým veřejným vyjádřením zpochybňuje práci policie a státního zástupce, kteří v těžkých podmínkách konali přímo na místě a museli vyhodnotit situaci z pozice, ke které prezident republiky neměl dostatek informací."

Ministr vnitra František Bublan
"Myslím si, že zákrok byl nezbytný, protože není možné v této věci nějak ustupovat a vyčkávat, jak se situace vyvine. Byl na místě. Lituji zranění na obou stranách. Ale jak jsem říkal, bylo to nezbytné. Už tím, že jsme k tomu bývali tak benevolentní, jsme si sami způsobili problémy. Třeba v sousedním Německu, ve Francii, v Británii toto není možné. Oni si potom všichni zvykli jezdit k nám." - více zde

Ministr spravedlnosti Pavel Němec
"Policejní zákrok byl velmi sporný. Očekával bych, že vzhledem k závažnosti celé akce, která je podle ministra vnitra navíc konzultována se státním zástupcem, bude informován i ministr spravedlnosti. Ministra vnitra požádám o přesné informace k celému zásahu. Zároveň si vyžádám stanovisko příslušného státního zástupce, který měl celému zásahu ´asistovat´."

Vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek
"Celou situaci podle mě zavinila policie, když zablokovala přístupovou cestu. Kdyby byla volná příjezdová komunikace, mohlo se to obejít bez jakýchkoli komplikací i zranění. Pokud si budou účastníci CzechTeku stěžovat u Evropského soudu pro lidská práva, mohli by uspět."

Šéf ČSSD Stanislav Gross
"Bylo by velmi nešťastné a proti zájmům české veřejnosti, aby se jakákoliv práce policie politizovala, jak se to u nás bohužel dlouhodobě děje. Informace, které mám k dispozici, mě opravňují v názoru, že policie postupovala v souladu se zákonem."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video