Klaus ovládne televizní debaty

  • 65
Více než hodinu a půl stráví v neděli na televizní obrazovce předseda ODS Václav Klaus. Pouhých pět dní před volbami se totiž objeví hned ve dvou debatách: v Sedmičce TV Nova i pořadu Naostro v České televizi. Zkrátka nepřijde ani ČSSD. Na Nově bude Klausovi oponovat její předseda Vladimír Špidla, na ČT pak premiér Miloš Zeman. Za pozvání do České televize oba rozhodující politici posledních let vděčí jejímu generálnímu řediteli Jiřímu Balvínovi.

"Pan generální ředitel mě oslovil s myšlenkou, že by to bylo důstojné zakončení volebního období," vysvětluje ředitel zpravodajství ČT Zbyněk Honys. Česká televize se účasti stranických špiček v pořadu Naostro v době kampaně záměrně vyhýbala a během ní nebyl do nedělní večerní diskuse pozván žádný z lídrů.

Ředitel Balvín, který se ke svému nápadu příliš nehlásí a označuje ho za "nějak spontánně vzniklý" nevidí na nedělní sestavě nic neobvyklého: "Proč by tam nemohli být?" říká Balvín. "Nejdou tam za své strany, ale jdou tam jako ústavní činitelé, jejichž mandát teď končí." Také ředitel Honys slibuje, že v neděli večer půjde o přísně nadstranickou diskusi: "Dal jsem autorům jasný pokyn, že nesmí jít o předvolební klání," říká Honys.

Jenže jak vyplývá ze slov Klausova poradce Ladislava Jakla, není pravděpodobné, že by oba hosté dokázali tak jednoduše zapomenout na svou stranickou příslušnost a názory: "Podle mailu, který jsme obdrželi od produkce, myslím, že by diskuse měla mít bilanční charakter," říká Jakl.

"Má jít o takové vyrovnání vzájemných účtů. Nemám mail právě po ruce, ale pamatuji si, že by se mělo mluvit o notorických kauzách, jako je například IPB." Dva roky starý pár Investiční a Poštovní banky a její následný rychlý prodej do rukou ČSOB přitom patřil mezi nejkonfliktnější momenty během čtyř let trvání opoziční smlouvy. Premiér Zeman tehdejší krok vlády tvrdě obhajoval, Václav Klaus a jeho ODS naopak tvrdila, že šlo o "krádež za bílého dne".

Není proto pravděpodobné, že by debata na toto téma mohla vyznít nekonfliktně, jako pouhá debata vysokých ústavních činitelů. Předseda Rady České televize Jan Mrzena v to přesto doufá a proti obsazení nedělního Naostro nic nemá: "Pan premiér končí a odchází z politiky, má proto co bilancovat," říká Mrzena. "A pan předseda Klaus zase stojí v čele sněmovny, která je vládě protiváhou. Myslím, že tím není nikdo znevýhodněn."

Také Mrzena ovšem varuje: Kdyby se snad debata zvrhla v předvolební agitku, Rada ČT by "vyjádřila nespokojenost". Celou podobou kampaně na veřejnoprávní obrazovce se bude Rada ČT podle svého předsedy zabývat s odstupem času.

Také Rada pro rozhlasové a televizní vysílání bude koncem roku ve své pravidelné výroční zprávě hodnotit, jestli se v kampani chovaly férově i komerční televize. Účast v nedělních televizních debatách mají politici velmi rádi, zvlášť v době kampaně: podaří se jim tak najednou oslovit velké množství potenciálních voličů.

(Před dvěma lety při senátní kampani se třeba v poslední předvolební Sedmičce na Nově utkali šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf a místopředseda Rady pro vysílání Petr Štěpánek z ODS, oba kandidující v Chrudimi.)

Jaká jsou čísla od poslední březnové neděle, tedy neoficiálního startu intenzivní kampaně? Televize Nova ve své Sedmičce, uváděné Janou Bobošíkovou, zjevně preferuje opozičněsmluvní strany. Počítáme-li i nadcházející nedělní střet Špidla - Klaus, dala Nova o nedělích šanci osmi sociálním demokratům (a jejich nestranickému ministru spravedlnosti Burešovi navrch), sedmi členům ODS, čtyřem komunistům a dvěma reprezentantům Koalice. Klaus a komunistický poslanec Miloslav Ransdorf si svou účast dokonce zopakovali.

Prima byla při dramaturgii své Nedělní partie přece jen méně vyhraněná: pozvala šest politiků Koalice, pět sociálních demokratů, pět členů ODS, dva komunisty, a dokonce dva zástupce malých stran ČSNS a ODA.

Zvláštní přízni Primy se těšila místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková a předseda lidovců Cyril Svoboda, kteří oba od konce března debatovali v nedělní poledne na Primě dvakrát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video