Klaus očekává demisi vlády, zvrat v polistopadovém vývoji nikoliv

  • 704
Prezident Václav Klaus přijal rozhodnutí Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě. Podle něj nenastane zvrat v polistopadovém směřování ČR. Za dobu šesti let, kdy je na Hradě, je to již čtvrtý pád vlády, připomněl. Demisi kabinetu přijme z rukou premiéra ve čtvrtek v 15 hodin.

Prezident Václav Klaus dnes ve 14 hodin poprvé veřejně vystoupil po včerejším pádu vlády. Z rukou šéfa poslanců Miloslava Vlčka přijal oficiální dokument o vyslovení nedůvěry vládě.- čtěte Vláda padla, pohřbili ji Tlustý, Schwippel, Zubová a Jakubková

Všechny články o Topolánkově pádu a hledání nové vlády

"Zahájím standardní proces ústavních kroků," řekl prezident. "Tím prvním dalším krokem je ústavou předepsaná demise vlády."

"Pád vlády není věcí neznámou a v našem ústavním systému nijak katastrofickou. Za dobu šesti let, kdy jsem v této ústavní funkci, je to již čtvrtý případ. Čtyřikrát jsme jej úspěšně vyřešili a chci ubezpečit veřejnost, že tento případ tak bude vyřešen a i nyní."

Proč tolik paniky?

Přečtěte si blog Miloslava Vlčka

"Řešením nebude žádný zvrat našeho polistopadového směřování," ujistil veřejnost prezident. "S předsedou Topolánkem jsem ještě nehovořil, ale předpokládám, že po návratu ze zahraničí mi jeho vláda předá demisi," ukončil své prohlášení prezident.

Později Hrad upřesnil, že demisi prezident přijme ve čtvrtek v 15 hodin.

Premiér čelil otázkám europoslanců ve Štrasburku

Premiér Mirek Topolánek dorazí na Hrad podle mluvčí vlády Jany Bartošové zítra po jednání vlády. Původně se uvažovalo i o dnešku, ale ještě dopoledne byl předseda vlády ve Štrasburku. Tam přednesl europoslancům zprávu z jednání Evropské rady a čelil jejich otázkám.

rozhovor s Mirkem Topolánkem

Buď zase já, nebo nové volby, říká premiér končící vlády

Návštěvu u Klause podmínil premiér tím, že ho někdo ve Sněmovně vypáruje. Tedy že jeho neúčast při hlasování vyváží svou absencí nějaký z poslanců opozice. Dolní komora pokračuje ve schůzi, dnes řeší mimo jiné kauzu Wolf a činnost premiérova přítele Marka Dalíka.

Už dopoledne se poslanci stihli pohádat. David Rath vyčetl vládě, že zneužívá tajné služby. "Hoďte na toho blázna síť," reagoval Ivan Langer a Lubomír Zaorálek mu vypnul mikrofon. Pak si ODS vyžádala přestávku. - o hádce ve Sněmovně čtěte více zde

Lidovci nevylučují úřednickou vládu

Co se bude dít dál politicky, zatím není zcela jasné. ODS by chtěla v případě svého neúspěchu při sestavování třetího kabinetu předčasné volby v létě, socialisté nejdříve na podzim. Občanští demokraté jsou proti jakékoli úřednické vládě, naopak ČSSD žádá její jmenování poté, co současný kabinet v demisi dokončí v červnu české předsednictví EU.

CO SE BUDE DÍT DÁL? ON-LINE ROZHOVORY

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach

Politolog Jan Kubáček

Poslanecký rebel Jan Schwippel 

Ustavení úřednické vlády zcela nezavrhují lidovci. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek po jednání stranického předsednictva uvedl, že hlavní je, aby nová vláda měla dostatečně silný mandát a přinesla řešení hospodářské krize. O její podobě chce Čunek mluvit s prezidentem, o konzultaci podle ČTK požádá ještě dnes.

"KDU-ČSL jako jediná koaliční strana jednotně podpořila vládu a dostála svým koaličním závazkům. Vyslovením nedůvěry vlády se zhoršila pozice ČR při řešení dopadů hospodářské krize na občany," uvedlo lidovecké předsednictvo.

Ustavilo také tým pro vyjednávání o novém kabinetu ve složení předseda Jiří Čunek, první místopředseda Roman Línek a předseda poslaneckého klubu Pavel Severa.

MEZINÁRODNÍ SOUVISLOSTI PÁDU VLÁDY

Média ve světě: Pád vlády oslabí Topolánkovu pozici v EU

Radar s vládou nepadl, tvrdí koalice. Zahraničí pochybuje

Topolánek europoslancům: Předsednictví není v ohrožení

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video