Přímá volba se strašně vymstí, řekl Klaus. Obává se Franze či Okamury

  • 1186
Kromě kritiky Karolíny Peake či eurovalu "zúčtoval" prezident Václav Klaus na svém pražském setkání s byznysmeny také s přímou volbou prezidenta. Ta se mu nelíbí dlouhodobě, prezidenta podle něj nevyberou lidé, ale média.

Prezident, který za jediného politika mezi kandidáty označil Miloše Zemana a svým podpisem podpořil neúspěšnou petici svého tajemníka Ladislava Jakla, dal na pátečním jednání s byznysmeny v pražské restauraci Mlýnec jasně najevo, kdo jeho přízeň nemá.

"Mám strach, že tu místo mě bude příští rok sedět Franz nebo Okamura," prohlásil doslova český prezident.

Klaus přímou volbu už dlouho odsuzuje, pokládá ji za populistický nesmysl. "Strašně se nám to vymstí, to už každý vidí dneska. Představa, že prezidenta budou vybírat voliči, je nesmyslná. Vyberou ho média a voliči ho pak jen schválí," postěžoval si prezident.

Vladimír Franz a Tomio Okamura sice čeří každodenní zpravodajství - jeden především svým vzhledem, druhý naposledy obhajobou komunismu - mezi favority volby však nepatří. Agentura Factum Invenio přisoudila v listopadu Okamurovi preference deseti procent lidí (ještě předtím, než začal výslovně hájit komunistické myšlenky), Franzovi pak ve stejné době 5,6 procenta. CVVM přisoudila v listopadu Okamurovi 9,5 procenta preferencí a Franzovi čtyři procenta.

Klaus ještě podotkl, že si velké politické strany daly schválením přímé volby prezidenta gól do vlastní brány a teď toho litují.

Politici schválili přímou volbu poté, co se k ní zavázali v roce 2008. Při druhé volbě Václava Klause se zákonodárcům postupně dělalo špatně, z volby se omlouvali a obviňovali se z nátlaku. Dvě senátorky volící Klause dostaly poštou náboje do střelné zbraně a ministr vnitra Ivan Langer hrozil Martinu Bursíkovi, že mu řekne, "jaká špinavá hra kolem toho byla a kolik lidí bude bručet".

Zprávy a debaty nesleduji. Moravce zrušte. Jakube, styďte se

Prezident už tradičně nešetřil kritikou na adresu médií, která podle něho ohrožují demokracii v zemi. "Bylo to vidět nejen na incidentu v Chrastavě, ale třeba i na proslovu pana Landy nebo putování pana Janečka," řekl Klaus, který zároveň dodal, že zprávy nikdy nesledoval.

Proč Klaus kritizuje Franze?

Kritiku Vladimíra Franze lze - teoreticky - vysvětlit tím, že Václav Klaus přes okázalý nezájem zprávy přece jen sleduje.

Franz totiž Klause před časem nazval ztělesněním zla. V rozhovoru pro MF DNES zase uvedl, že Klaus nemohl pochopit Kaplického knihovnu, neboť "celý život pracoval v šedivé, amúzické kanceláři a jeho estetický obzor je omezen pobytem v paneláku" (více čtěte zde). Prezident mu tak měl "co vracet".

Franz dále (rovněž v médiích) uvedl, že mu nevadí akce homosexuálů Prague Pride, která čelí každoroční kritice Hradu.

"Nikdy v životě, ani za komunismu, ani teď, jsem neviděl televizní zprávy na žádném televizním kanálu. Teď se třeba mluví o nějakém panu Voříškovi, já jsem ho v životě neviděl. Dělám to pro své duševní zdraví a doufám, že se to ve mně také pozitivně promítá," uvedl Klaus.

Televizní debaty, které podle svých slov rovněž nikdy nesledoval, jsou prý zmanipulované, nezaujaté zprostředkování zpráv se proměnilo v komentář. Nejlépe je to podle Klause vidět na pořadu Otázky Václava Moravce. "Kdyby se zrušil pořad pana Moravce, bylo by to velké vítězství a naše společnost by byla mnohem zdravější," prohlásil.

Média se podle prezidenta v éře mediokracie snaží ovládnout svět. "Divím se, že se za to jako televize nestydíte, Jakube," obrátil se Klaus na moderátora setkání a redaktora České televize Jakuba Železného. Ten ho poté pozval na svůj seminář na Fakultě sociálních věd UK nazvaný Média veřejné služby, který mu prý pomůže pochopit význam médií.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video