Prezident Václav Klaus v ČT uvedl, že nezjišťoval, koho se dotkne amnestie.

Prezident Václav Klaus v ČT uvedl, že nezjišťoval, koho se dotkne amnestie. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Klaus: Nezjišťoval jsem, koho se amnestie dotkne. Bylo by to špatně

  • 502
Prezident Václav Klaus nezjišťoval, koho se bude týkat novoroční amnestie. "Neuvažoval jsem o tom, byla by to chyba," uvedl Klaus ve středu večer v bilančním rozhovoru pro Českou televizi. Prezident však ani tentokrát neprozradil, kdo se na přípravě amnestie podílel.

Prezident pouze zopakoval, že amnestie vznikla v nejužším kolektivu jeho spolupracovníků. "Deset let jsme o tom uvažovali, hlavní tři skupinky jsem měl vytipovány už dávno. Nesmírně jsem čerpal poznatky z žádostí o milost. Nechtěl jsem dělat amnestii, která se týká několika desítek lidí, to by nemělo smysl," podotkl.

Poslední dny ve funkci prezidenta

Klaus uvedl, že nechtěl a ani nemohl zjišťovat, jakých konkrétních kauz se dotkne. "Amnestie je plošné opatření a nemáte důvod to vědět. Drtivou většinu lidí, kteří se zmiňovali v médiích, jsem neznal a jejich jména neslyšel," uvedl s tím, že se s ním ohledně amnestie hrála darebná hra. 

Prezident čelil kritice především v souvislosti s článkem dvě, ve kterém nařídil zastavit pravomocně neskončené stíhání trvající déle než osm let pro trestné činy se sazbou do deseti let. Senátoři na amnestii podali stížnost k Ústavnímu soudu, který ale v úterý oznámil, že se jí nebude zabývat (více čtěte zde).

Ústavní žalobu senátorů, kterou označil za neuvěřitelnou a podivnou, považuje i jako důsledek blízkého sjezdu ČSSD. "Každý se musí ukazovat, jak je zdatný, silný a nemilosrdný. Svou roli to sehrálo. Je to o něco trapnější hra, než by se nezasvěceným mohlo zdát," uvedl Klaus. Někteří ze senátorů, již hlasovali pro velezradu, se mu prý dříve klaněli a usilovali o to být v jeho blízkosti.

Klaus má k Nečasovi ideově blízko, přáteli ale nejsou

Prezident také v rozhovoru pro ČT uvedl, že s premiérem Petrem Nečasem si jsou ideově blízko. "Co se týká praktického premiérování, občas s ním musím nesouhlasit... Nikdy jsme spolu nechodili na pivo a nepovídali jsme si. Je uzavřenější člověk," popsal svůj vztah s předsedou ODS.

Z vývoje ve straně, kterou v 90. letech zakládal, je mu prý smutno, byť v ní podle něj stále zůstává hodně jeho názorových souputníků. "Škoda, že jejich hlas nezní silněji," posteskl si Klaus.

Ke svému předchůdci Václavu Havlovi poznamenal, že vždy měli diametrálně odlišné postoje. S otevřeným útokem prý ale začal Havel. "To si dobře všichni vzpomenou na slavný rudolfinský projev. Do té doby já jsem ani slovo, desetinové, takové vůči Václavu Havlovi nikdy neřekl. To udělal on, nikoli já," řekl Klaus s odkazem na Havlův kritický projev z roku 1997. Exprezidenta nedávno označil za extrémního levičáka, který bořil existující lidský řád.

V bilančním rozhovoru Klaus hovořil také o chrastavském "atentátu", církevních restitucích, EU, odborech či svém vicekancléři Petru Hájkovi. Odmítl, že by souhlasil s jeho interpretací teroristického útoku z 11. září 2001. "Říkal jsem Hájkovi, že se zbláznil, když tento názor hájí," podotkl prezident.

Klaus uvedl, že chce v budoucnu psát, organizovat konference a jezdit po světě. Své další politické angažmá nechal otevřené. "Vypadá to ale, že se senátoři snaží, aby mě za každou za každou cenu do politiky vtáhli. Jestli tohle chtějí, tak ať v tom pokračují," prohlásil v reakci na pondělní ústavní žalobu.

Klaus končí ve funkci ve čtvrtek o půlnoci, večer ještě pronese svůj poslední projev. V pátek proběhne inaugurace jeho nástupce Miloše Zemana. "Jaký bude prezident, nedovedu odhadnout," uvedl Klaus. Zeman je podle něj člověk, se kterým vedl názorové půtky, ale zároveň politik respektující základy parlamentní demokracie. V mezidobí mezi Zemanovým zvolením a nástupem na Hrad prý mezi nimi nedošlo k sebemenšímu střetu ani přetahování o pravomoce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video