Premiér Jiří Paroubek

Premiér Jiří Paroubek | foto: Dalibor Glück, MF DNES

Klaus není to, co Putin v Rusku, napsal Úřad vlády

  • 1389
Premiér tvrdí, že se k němu prezidentská kancelář nechová korektně ve věci návštěvy ruského prezidenta Putina. Ohradil se vůči obvinění Václava Klause, že ohrozil Putinovu návštěvu. Hrad zneužil situace pro politické cíle, říká vedoucí Úřadu vlády Ivan Přikryl.

ČTĚTE TAKÉ:
Klaus: Paroubek chtěl překazit Putinovu návštěvu
DOKUMENT: Prohlášení vedoucího Úřadu vlády ČR
DOKUMENT: Reakce Hradu na kritiku Ivana Přikryla

"Václav Klaus by si měl uvědomit, že nemá v našem ústavním systému takové postavení jako ruský prezident ve své vlasti," uvedl Přikryl v prohlášení.

Klausův tajemník Ladislav Jakl ve čtvrtek řekl, že Paroubek v předvečer Putinova příletu poslal prezidentovi dopis. - více zde

V něm si prý "vynucoval pomocí výhrůžky a určitého vydírání", aby česko-ruské smlouvy nebyly podepsány na Hradě za účasti obou prezidentů, ale až během setkání ruského prezidenta a českého premiéra o den později. Dokumenty se nakonec ve středu podepisovaly na Hradě za účasti ministrů.

Paroubkův úřad zdůraznil, že podepsané smlouvy byly výsledkem práce mezivládních komisí a činnosti ministrů, nikoli prezidenta republiky. Bylo by prý proto korektní, aby se podepisovaly za účasti ministerského předsedy.

"Takovou námitku premiér učinil. Nepřiměřená reakce prezidenta republiky, který se snaží vzbudit dojem, že premiér ohrozil ekonomické a mezinárodně politické vztahy, není ničím jiným než zneužitím situace pro politické cíle," uvádí Přikryl.

Paroubek podle něj s dostatečným předstihem oznámil Klausově kanceláři, že se příslušní členové vlády slavnostního podpisu dokumentů na Pražském hradě zúčastní. O podpis dokumentů v co nejprestižnějším prostředí stála podle Jakla ruská strana.

Úřad vlády doporučil prezidentské kanceláři a jejímu protokolu, aby se spíše zabýval "určitou dezorganizací", když premiér i další ministři ve čtvrtek čekali na setkání s Putinem více než 40 minut. Předseda vlády přitom týž den odlétal na návštěvu Brazílie a Argentiny.

"Protokol Úřadu vlády je připraven napříště s organizací tak významné návštěvy Kanceláři prezidenta pomoci," uvádí se v tiskovém prohlášení Strakovy akademie.

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl považuje za nepřijatelné, aby Ivan Přikryl poučoval prezidenta o jeho pravomocech. "Vydává zkreslené informace o problémech, které špatnou prací jeho úřadu vznikly v komunikaci mezi předsedou vlády a prezidentem," uvádí v písemné reakci Weigl.

Podle něj Úřad vlády Paroubka špatně připravil na významnou zahraniční návštěvu a neinformoval ho o běžné praxi při podpisu dohod v jejím průběhu. "To, že se jeho vedoucí snaží selhání svého úřadu zakrýt útoky na hlavu státu, považuji za skandální," napsal Jiří Weigl.

Konflikty Paroubka s Klausem

  • Problém v zahraniční politice - Paroubek už jako čerstvý premiér v květnu 2005 prezidenta kritizoval za překračování kompetence v zahraniční politice, za kterou je podle něj odpovědná vláda, a pohrozil Klausovi omezením zahraničních cest. Po slovní přestřelce v médiích se oba dohodli, že se pokusí vystupovat koordinovaně. - více zde
  • Evropská unie a euroústava - Nerozumí si také ve vztahu k Evropské unii. Podle Paroubka se prezident snaží popřít poválečný vývoj, když navrhuje vytvořit organizaci nahrazující dosavadní podobu evropské integrace. Liší se v názorech na evropskou ústavu - premiér chce pokračovat ratifikacích, Klaus považuje dokument za mrtvý.
  • Gesto vůči sudetským antifašistům - Prezident označil Paroubkův nápad vstřícného gesta vůči sudetským antifašistům z loňského července jako "mimořádně nešťastný a nebezpečný". Podle premiéra Klaus návrh nepochopil. Vláda návrh nakonec přijala. - více zde
  • Postoj ČSSD k volbě prezidenta - Předsednictvo ČSSD loni v září přijalo usnesení, v němž se omluvilo za nerozhodnost a nejednotu při volbě prezidenta republiky v roce 2003, kdy byl zvolen Klaus. Paroubek prezidenta tvrdě kritizoval i během zasedání. Prezident to označil za bezprecedentní útok na hlavu státu v polistopadové historii země.
  • Jmenování ministra zdravotnictví - Klaus odmítl tehdejšího předsedu ČLK Davida Ratha loni v říjnu jmenovat šéfem zdravotnictví s tím, že jeho působení v obou funkcích odporuje ústavě. Prezidentovi nestačil Rathův příslib pozastavení své funkce v ČLK. Napětí mezi Paroubkem a Klausem skončilo po několika dnech odchodem Ratha z ČLK a jmenováním ministrem. - více zde
  • Zákon o registrovaném partnerství - Letos v únoru vetoval Klaus zákon o registrovaném partnerství lidí stejného pohlaví. Paroubek veto označil za jednu z největších prezidentových chyb a uvedl, že zvolí "politické prostředky" k tomu, aby sněmovna veto přehlasovala. - více zde
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video