Klaus, nebo změna

  • 6
Klaus podruhé vyhrál. A podruhé odchází s prázdnou. Představme si, že by se tak soutěžilo na olympiádě. Zlatou medaili by nedostal ten, kdo uběhne stovku nejrychleji, nýbrž jedině ten, kdo ji zaběhne za devět vteřin a osm desetin. Jinak se závod opakuje.

To je první poselství nezdařené volby: systém není dobrý, je-li více kandidátů. Nepředpokládá soutěž. Proto musí být změněn. Občané si přejí: Co nejrychleji a v přímé volbě. Zaskočení politici jim však stěží dokážou vyhovět.

Druhé poselství? Klaus je velmi silný kandidát. Pokud se však všichni hráči na parlamentním hřišti budou držet svých zájmů, nemůže být zvolen. Sociální demokracii a lidovcům nemá krom svých "schopností a zkušeností" co nabídnout. A ti si o nich myslí své.

Třetí závěr: sociální demokracie je na kolenou. Špidla dnes zastavil sérii svých debaklů, když se mu podařilo pokořit rivala Zemana. Své poslance a senátory však nemá pod kontrolou.

Šance, že by vládní koalice mohla postavit společného kandidáta a díky slušné převaze v Senátu a těsné převaze ve sněmovně ho zvolit, je v nedohlednu. Sociální demokraté by si mohli dát inzerát: "hledá se kandidát na prezidenta. (Výpis z trestního rejstříku ani jiné podmínky nejsou nutné)."

Čtvrtý závěr: komedie pokračuje. V žádném případě však není v krizi demokracie, v žádném případě nejsou ohroženy svobody a práva občanů, natož pak budoucnost země. Zákonodárci mají nyní dvě legitimní možnosti. Vládní koalice jim dobrého kandidáta nedá. Mohou tedy buď opravit pravidla volby, nebo podle těch špatných zvolit nejsilnějšího - Klause.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video