Osmadvacet oceněných osobností 28. října, takové bylo udělování státních vyznamenání v den devadesátého výročí vzniku samostatného Československa. Prezident Václav Klaus na Pražském hradě vyznamenal odbojáře, umělce, vědce, ale i sportovce - například fotbalistu Antonína Panenku.
Slavnostní předávání řádů a vyznamenání na Pražském hradě. Prezident Václav Klaus ocenil 28 osobností.
| foto: ČTK
Ceremonie předávání státních vyznamenání má svá pravidla. Nejprve vojáci za zvuků fanfár přinesli historické prapory, potom vlajku prezidenta republiky. Pak špalírem osobností zvolna prošel prezident Václav Klaus, aby přednesl svůj projev. Napřed si ale plný Vladislavský sál vestoje vyslechl českou hymnu.
Klaus se pozastavil u slova vlast. "Význam pojmu vlast, jenž byl podobně jako mnoho jiných tolikrát zneužíván a vyprazdňován, si člověk uvědomí nejsilněji, když je mu odepřen. Mohou o tom vyprávět celé generace našich emigrantů, kteří uprchli před nacismem či komunismem a kteří museli zapouštět nové kořeny v jiných kulturách, v jiných společenstvích, v jiných tradicích," řekl prezident.
V prezidentově rozjímání o vlasti šlo postřehnout i kritiku půtek na české politické scéně. Vlast podle něj není "něco, co bychom vytvořili my sami, dnes žijící, něco, co se proto může stávat předmětem aktuálních mocenských a politických her pro jedno či dvě volební období".
Plné znění projevu prezidenta Václava Klause ke 28. říjnu
Neodpustil si krátké rýpnutí do Evropské unie. "Jsou tomu čtyři roky, kdy jsme se většinovou demokratickou volbou občanů stali členy Evropské unie a dobrovolně jí předali značnou část své suverenity. Rozhodování o věcech veřejných se nám tím opětovně vzdaluje," konstatoval prezident, bedlivě sledován osobnostmi politické i společenské scény.
Zároveň ale zdůraznil, že Češi mají štěstí, že se jim "v zásadě daří" a že jejich "životní úroveň a možnosti svobodného rozhodování jsou takové, jaké nikdy předtím".
"Chraňme si to. (...) Máme všechny možnosti a dostatek nástrojů k tomu, abychom Českou republiku, svou vlast, předali svým potomkům v dobrém stavu a aby i pro ně bylo slovo vlast více než jen prázdným pojmem. Je to jen na nás," vyzval prezident.
Potom prezident začal udělovat státní vyznamenání. Nejvyšším z nich, Řádem bílého lva, ocenil Jiřího Zenáhlíka. Toho v roce 1943 nacisté odvedli na nucené práce, podařilo se mu ale uprchnout a přes Francii se dostal do Velké Británie. Bojoval za osvobození Evropy od nacistů, počátkem 50. let se zapojil do protikomunistického odboje a strávil za to dlouhá léta v žaláři.
Mezi dalšími vyznamenanými zazněla například jména letos zesnulého spisovatele Adolfa Branalda, olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, vědce Václava Pačese nebo známého výrobce klavírů Jana Petrofa, jehož společnost, svého času čelící hrozbě zániku, dnes vyrábí klavíry téměř pro celou Evropu.
VYZNAMENANÉ OSOBNOSTI
Prezident na slavnostním večeru ve Vladislavském sále udělil či propůjčil celkem 28 státních vyznamenání.
Řád bílého lva I. třídy, vojenská skupina * Plukovník ve výslužbě Jiří Zenáhlík (nar. 1921). V roce 1943 byl nasazen na nucené práce v Německu, uprchl a dostal se do Anglie. Počátkem 50. let se zapojil do třetího odboje. Komunisté ho odsoudili na doživotí, ale v roce 1964 byl propuštěn.
Medaile Za hrdinství * Nadporučík Tomáš Krampla (nar. 1980). V Afghánistánu byl zraněn, dál ale vedl vojáky do úspěšného protiútoku a zabránil dalším ztrátám.
* Praporčík Petr Králík (nar. 1979). Veterán sedmi zahraničních misí. V Afghánistánu s nasazením života poskytl první pomoc zraněným britským vojákům, kteří by jinak zřejmě zemřeli.
* Praporčík Zdeněk Lhota (nar. 1978). Veterán tří zahraničních misí. V Afghánistánu pomohl zachránit vojáky ve vozidle, které najelo na improvizovanou výbušninu.
Řád T. G. Masaryka II. třídy * Jakub Blacký (nar. 1915). Protikomunistický odbojář, v roce 1954 odsouzený za údajnou velezradu. Po roce 1989 věnoval své odškodnění na dobročinnost.
* Josef Lesák (nar. 1920). Bojoval na barikádách květnového povstání v roce 1945, v únoru 1948 organizoval protikomunistickou demonstraci a pochod na Hrad. Komunisté ho zatkli při pokusu o emigraci. * Bohuslav Bubník (nar. 1918). Protinacistický odbojář, pomáhal parašutistům s přípravou atentátu na Heydricha. Dlouholetý člen Sokola.
* Jan Graubner (nar. 1948). Olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference. Založil či obnovil řadu církevních škol, inicioval vznik Tříkrálové sbírky.
Řád T. G. Masaryka III. třídy
* Jaroslav Grosman (nar. 1924). Protinacistický a protikomunistický odbojář, účastník druhé světové války. Komunisté ho zatkli, mučili a věznili až do roku 1963.
* František Wiendl (nar. 1923). Protinacistický a protikomunistický odbojář a převaděč, pomohl třem desítkám uprchlíků před komunisty. Zadržen a vězněn 11 let.
Medaile Za zásluhy I. stupně
* Ludvík Armbruster (nar. 1928). Člen české provincie Tovaryšstva Ježíšova, v roce 1950 zatčen a vyhoštěn. Do Česka se vrátil v roce 1999, je děkanem Katolické teologické fakulty UK.
* Adolf Branald in memoriam (1910-2008). Prozaik, dramatik, autor historických děl, literatury faktu a dětské literatury. Proslavil se například dílem Dědeček automobil či zfilmovanou Vizitou.
* Karel Havelka (nar. 1918). Žokej, vítěz 39 mezinárodních dostihů a desetinásobný vítěz Ceny prezidenta.
* Antonín Panenka (nar. 1948). Fotbalista, patriot klubu Bohemians z pražských Vršovic. V roce 1976 vítězným "dloubákem" rozhodl penaltový rozstřel s Německem na mistrovství Evropy.
Medaile Za zásluhy II. stupně * Břetislav Pojar (nar. 1923). Animátor a režisér, člen divadla Bratři v triku. Stojí za díly jako Pojďte, pane, budeme si hrát, Dášeňka čili život štěněte či Jája a Pája. "Přináší poselství hlubokého humanismu a porozumění," zdůvodnil ocenění Hrad.
* Pavel Brázda (nar. 1926). Malíř a výtvarník s vyostřenou tvorbou v sociálních a politických postojích. Do roku 1989 nemohl oficiálně vystavovat.
* Jaroslav Šerých (nar. 1928). Akademický malíř a grafik. Vyniká zejména v knižních ilustracích, získal řadu domácích i zahraničních ocenění, inspiroval i architekty.
* Gabriela Beňačková (nar. 1947). Slovenská sopranistka s českým občanstvím, sólistka Národního divadla v Praze, Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku.
* Ivo Hána (nar. 1928). Přední český imunolog a zakladatel tohoto oboru na univerzitách. Emeritní profesor I. Lékařské fakulty UK v Praze.
* Václav Pačes (nar. 1942). Výzkumník v oboru molekulární genetiky. Působil na prestižní univerzitě Yale. Předseda Akademie věd České republiky.
* Oldřich Jirsák (nar. 1947). Prorektor Technické univerzity v Liberci od roku 2003. Pod jeho vedením univerzita vyvinula první stroj na výrobu materiálu z nanovláken, která ji proslavila.
* Karel Kaplan (nar. 1928). Historik, svého času zástupce ředitele Historického ústavu ČSAV. V roce 1976 odvezl do západního Německa údaje z tajných komunistických archivů.
* Josef Petráň (nar. 1930). Historik a bohemista, univerzitní profesor a autor moderních učebnic dějepisu. Jeho žáky byla řada dalších profesorů.
* Marta Kottová (nar. 1929). Vězněna jako dítě nacisty v Terezíně a Osvětimi. I ve vysokém věku dochází do škol a beseduje s mládeží i dospělými o holokaustu.
Medaile Za zásluhy III. stupně
* Jindřiška Pavlicová (nar. 1943). Staniční sestra na dialytickém oddělení strahovské interny, vrchní sestra na IKEM. Zasloužila se o rozvoj mezinárodních vztahů českých sester s jejich sdruženími v Evropě.
* Jan Petrof (nar. 1940). Zasloužil se o obnovení podniku Petrof a po privatizaci mu zajistil pozici největšího evropského výrobce klavírů (dnes 90% podíl na evropském trhu).
* Josef Podzimek (nar. 1937). Přední pracovník ve vodohospodářství, autor řady patentů a osvědčení v oblasti staveb, malých vodních elektráren a speciálních pravidel.
* Alena Šrámková (nar. 1929). Přední česká architektka a vysokoškolská pedagožka, klade důraz na funkčnost, skromnost a obyčejnost. Navrhla např. novou budovu Fakulty architektury ČVUT.
Líbí se vám výběr osobností, které vyznamenal prezident Václav Klaus?
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 11. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.
Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...
Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.
Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...
Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.
Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...
Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...
Od naší spolupracovnice v USA
Ekonomické zabezpečení Američanů se mírně otřásá. V Česku by se řeklo, že si tady budou muset utáhnout opasky, než bude opravdu lépe. Podle řady zasvěcených to všechno dává smysl, další lidi mají...
Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...
Kristýna Holubová a Lucie Poubová tvoří sehrané duo Swap Prague už od roku 2016, kdy uspořádaly první swap. Od té doby se tento nástroj cirkulární ekonomiky založený na výměně dostal do povědomí...
Hrůzy holokaustu se v Evropě odehrávaly až do posledních dnů druhé světové války, spojenci při postupu do nitra Německa nacházeli další a další místa nacistických zvěrstev. Jedním ze symbolů jara...
Hudební ceny Anděl za rok 2024 mají skupina Monkey Business, interpreti Kateřina Marie Tichá a Vladimír Mišík, který dostal i cenu za nejlepší album. Objevem roku se stala písničkářka Kvietah, do...
Video nalezené v mobilním telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími 14 humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy zachycuje, že sanitky a hasičský...
V Česku se během soboty citelně ochladilo, v neděli k ránu teploty klesnou až čtyři stupně pod nulu. Mrazy mohou v nižších polohách poškodit rozkvetlé stromy, zvláště ohrožené jsou meruňky....
Desetitisíce Čechů se snaží hubnout pomocí moderních léků. Jsou drahé, mohou mít vedlejší účinky, ale obvykle pomáhají, proto jejich spotřeba strmě roste. Zvlášť, když se některá celebrita veřejně...
Prezidentské křeslo v Jižní Koreji jako by bylo prokleté. Mnozí, kteří do něj usedli, dopadli špatně. Naposledy Jun Sok-jol, jemuž se těžce vymstilo svévolné vyhlášení stanného práva, opovážlivý...
V Rusku bude tento měsíc uvedena první divadelní hra o americkém miliardáři Elonu Muskovi. Představení „Elon Musk a Ciolkovskij“ se chystá ve městě Kaluga ležícím asi 200 kilometrů od Moskvy. Stane...
Španělské úřady se s něčím podobným ještě nesetkaly: když prohledaly dům policejního šéfa na madridském předměstí Alcalá de Henares, našli více než 20 milionů eur (asi 500 milionů korun) ukrytých za...