Prezident Václav Klaus je tím politikem, který může i nemusí zastavit vládnutí Mirka Topolánka.

Prezident Václav Klaus je tím politikem, který může i nemusí zastavit vládnutí Mirka Topolánka. | foto: Michal Šula, MF DNES

Klaus může chtít vládu úředníků, naznačil tajemník

  • 502
Prezident Václav Klaus by mohl vyvolat jednání politiků o vytvoření přechodné úřednické vlády a předčasných volbách, pokud by Topolánkova vláda nedostala důvěru. Takový scénář zveřejnil v Českém rozhlase prezidentův blízký spolupracovník Ladislav Jakl.

Vyjádření kohokoli z okolí prezidenta je zvláště v těchto dnech očekáváno s velkým napětím.

Topolánkova vláda jde žádat o důvěru už v úterý, a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ji měla získat. Mnozí politici i komentátoři proto už týdny debatují, co by následovalo, jak by se zachoval prezident, koho by pověřil dalším pokusem o sestavení vlády a zda by nadále vládli Topolánkovi lidé.

Jakl patřící už léta k nejužšímu kruhu Klausových spolupracovníků se ve středu v Českém rozhlase vyjádřil ke všem těmto tématům, byť volil jen mírná slova a náznaky.

Nejdůležitější je zřejmě právě jeho vyjádření, jak by prezident postupoval, pokud vláda ODS nezíská důvěru poslanců.

Na otázku, jestli by v takovém případě Klaus podnikal kroky ke vzniku úřednické vlády a předčasným volbám, Jakl řekl: "Po této situaci by to zřejmě vyžadovalo nějaké aktivní přístupy a nevylučoval bych tuto možnost."

Paroubek by zřejmě vládu nesestavoval
Z dalších Jaklových slov vyplývá, že své šance by se zřejmě nedočkal předseda ČSSD Jiří Paroubek, který už dlouho doufá, že dostane pověření k sestavení vlády a případně bude vládnout s podporu či tolerancí komunistů.

Jakl uvedl, že nevěří tomu, že by Klaus jmenoval další vládu, která by se opírala o hlasy komunistů. Jakl sdělil, že prezident by po krachu Topolánkova projektu nedával jen tak někomu "bianco" pověření k sestavení další vlády.

Mimochodem, pokud jde o vládu úředníků, takové řešení navrhoval po patových parlamentních volbách Paroubek. Na rozdíl od prezidenta by ale zřejmě nechtěl příliš "utíkat" k předčasným volbám. Pokud by Paroubek na tyto volby změnil názor, nic by už nebránilo jejich konání. ODS, KDU-ČSL i Strana zelených proti brzkým volbám nic zásadního nenamítají.   

Topolánek ještě o důvěru bojuje
Bez ohledu na úvahy, co by následovala po pádu nynější vlády, se její předseda Topolánek nadále pokouší o důvěru bojovat. Když na středeční tiskové konferenci uslyšel od jednoho z novinářů poznámku, že zřejmě důvěru nedostane, reagoval popudlivě. - více zde

Zároveň mluvil o tom, že by chtěl ještě před hlasováním oslovit poslanecké kluby ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených. Zejména u socialistů nemůže počítat s žádným vřelým přijetím, jejich šéf Paroubek už mnohokrát prohlásil, že od nich se vláda důvěry nedočká.

"Nevěřím, že jim může (Jiří Paroubek) nařídit, jak mají hlasovat," řekl na středeční vládní tiskové konferenci Topolánek. "Budu přesvědčovat poslanecký klub ČSSD, že jedinou cestou ze současné patové situace jsou předčasné volby," dodal. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video