(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Klaus: Korupce není morální problém. Jeho fandové se pustili do Peciny

  • 1121
Korupce je podle exprezidenta Václava Klause ne morální, ale systémový problém. Uvedl to při diskusi o úplatkářství, kterou v úterý večer moderoval. Souznění v sále narušil svými názory jen exministr vnitra Martin Pecina.

"Korupce je systémový problém, ne morální. Nestačí vyměnit pár ministrů. Nařčení z korupce jsou obrovsky snadno zneužitelná. My ten problém nebagatelizujeme, ale ať se o korupci mluví klidně, suše, analyticky," vyzval Klaus během diskuse. 

Tu uspořádal v prostorách pražského Autoklubu Klausův institut k vydání knihy ekonomů Pavla Rysky a Jana Průši "Korupce: Ekonomie vs. mýty". Podle autorů není korupce příčinou, ale příznakem selhávání státu.

Průša zdůraznil, že za korupci může neefektivní státní přerozdělování. "Státní úředník nemůže dobře hospodařit, protože nesleduje zisk. Čím více jsou firmy regulovány státem, tím víc v nich kvete korupce. Ta není chybou lidí, ale systému," uvedl. "Nesnažme se bojovat s korupcí, ale s tím, co ji vyvolává," doplnil kolegu Ryska.

Podle Peciny však tento "pravicový recept" na potírání úplatků nefunguje. A poukázal na vyspělé severské státy, kde je výrazné přerozdělování, a naopak na vysokou míru korupci v Africe. "Prevence je ve společenské atmosféře, výchově a represi. Lidé budou mít strach si úplatek vzít," prohlásil Pecina a oprášil svůj dřívější návrh, aby se zavedly řízené provokace.

Jakl: Halas proti korupci je spolehlivá cesta k absolutní moci

Jeho názory přiměly přihlásit se o mikrofon Klausova někdejšího tajemníka Ladislava Jakla, sedícího v první řadě. Pomocí řízené provokace se podle něj nikdy žádná korupce neodhalí. "Všechny diktatury posledních desetiletí nastupovaly za halasu proti korupci. Je to spolehlivá, levná a rychlá cesta k absolutní moci. Dějiny ale neskončily, nyní zažíváme něco podobného," poznamenal Jakl s tím, že "fanatická antikorupční vlna" vytlačuje vlastní politická témata.

Proti Pecinovi se ze zadní části sálu ozval také bývalý pražský primátor Pavel Bém a další hlasy z publika. Podle advokáta Václava Vlka se z boje proti korupci stalo sexy téma. "Spouštěcím motivem pro to je závist, to vám poví každý kriminolog. Korupce se objevuje například tam, kde je státní monopol," řekl Vlk a jako příklad zmínil udělování stavebních povolení.

Klause přivítal potlesk a debatu vedl, jak je jeho zvykem. Tu si rýpl do řečníků i publika - například upozornil na nízký věk autorů knížky. V jiném okamžiku se ale mladých ekonomů zastával. Chvílemi hlavou souhlasně kýval či v drobné nelibosti kroutil. "Doufám, že jste publikaci už všichni četli, umíte ji nazpaměť a máte ji podtrhanou stejně jako já," uvedl na přivítanou. 

Diskusi si nenechali ujít ani další členové bývalé Rusnokovy vlády Jiří Balvín a Zdeněk Žák. Dorazili i exministři z Klausových kabinetů Jindřich Vodička a Karel Dyba, spoluautor kuponové privatizace Dušan Tříska či někdejší hradní kancléř Jiří Weigl.

Klaus v prostorách Autoklubu nemoderoval poprvé. Ještě ve funkci prezidenta například vedl diskusi o kůrovci na Šumavě (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video