Exprezident Václav Klaus

Exprezident Václav Klaus | foto: Michal Růžička, MAFRA

Klaus: Manipulátoři a tvůrci nové Evropy počítají s naším zapomínáním

  • 420
Žádné populistické rozdávání peněz od státu jsme nepřipustili, ač třeba umělci o to tehdy usilovali, řekl před zcela plným sálem pražského Autoklubu exprezident Václav Klaus. Měl tu v pondělí přednášku o liberalizaci cen a zahraničního obchodu, kterou pojal z části i jako obhajobu ekonomické transformace na začátku devadesátých let.

„Jde o souboj se zapomínáním. Manipulátoři dnešní doby snažící se vytvořit novou společnost, novou Evropu, nový svět s naším zapomínáním počítají,“ řekl Klaus, kterému tleskal sál v němž seděli i někteří bývalí ministři jako Karel Dyba či Ivan Kočárník.

„Věděli jsme, že je třeba mít co nejkvalitnější instituce a právní řád,“ zdůraznil Klaus. Odmítl tak jednu z největších výhrad jeho kritiků, že při ekonomické transformaci země ekonomové předběhli právníky. Spor byl podle Klause o něco zcela jiného. Zda je možné přes noc vytvořit „něco nevytvořitelného, dokonalý právní rámec“.

Sobotka: Ať Klaus nekritizuje, za něj se rozkradly stovky státních firem

Inflace v České republice byla v této éře podle něj nejnižší ze všech srovnatelných zemí. „354 procent za osm let. To nebyla hyperinflace jako v jiných zemích. V Polsku byla za tu dobu 5 086 procent, dvojnásobně vyšší byla i v Maďarsku,“ vzpomínal bývalý prezident. Nesmíme podle něj rezignovat na souboj s dezinterpretacemi toho, co ekonomická transformace v České republice znamenala.

„Nechtěli jsme žádnou perestrojku, nebáli jsme se slova kapitalismus. Nechtěli jsem státní korporativistický systém. Věděli jsme, že transformační proces nesmí být výsledkem diktátu kosmopolitně uvažujících institucí. Chtěli jsem trh bez jakýchkoli adjektiv,“ přednášel exprezident Klaus.

„O nějakých třech procentech dluhu a la Maastrichtská smlouva jsme ani neuvažovali,“ prohlásil. Politici tehdejší doby podle něj dobře věděli, že je třeba odstranit systém dotací vlastní minulému režimu. A posteskl si nad tím, že dnes už zase hrají dotace významnou roli.

Bývalý hradní kancléř Jiří Weigl z Institutu Václava Klause prohlásil, že určující nebyla „blbá nálada“, kterou vyhlásil tehdejší prezident Václav Havel. Určující pro 90. léta bylo podle něj to, že to byla doba nadšení a sjednocení obyvatel nad vizí ekonomické transformace země. Žádný oponentní hlas proti takto vykreslenému obrazu 90. let při pondělní Klausově přednášce nezazněl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video