Klaus má za sebou americký vrchol: setkání s Cheneym

  • 1437
Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz - Prezident Václav Klaus vedl ve Washingtonu klíčová jednání s viceprezidentem USA Dickem Cheneym a ministrem obrany Robertem Gatesem. Američané podle jeho slov vyslovili pochopení pro český požadavek na zrušení víz. Rozhodnutí o protiraketové základně nechávají zcela na Česku.

"Do značné míry si rozumíme. Všichni chápou Českou republiku jako dobrého přítele a významného partnera USA a to je to hlavní," řekl po jednání Klaus novinářům před Bílým domem.

Co se týče víz, američtí politici si jsou plně vědomi, proč o zrušení vízové povinností pro naše občany do USA usilujeme. "Americká administrativa už také udělala evidentní krok k podpoře změny této situace. Mohu říci, že i podle názorů z Kongresu jsou k tomu přátelsky naladěni. A budeme o tom ješt dále jednat," zdůraznil Klaus.

Už včera se v pozitivním duchu vyjádřila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, de facto třetí nejvýše postavený politik v mocenské hierarchii USA, když souhlasila s tím, aby byla otázka víza vůči Česku v Americe přehodnocena. - více zde

Víza a radar nespojujeme
Prezident poté loboval za víza i během neformální schůzky se skupinou významných amerických činitelů, kteří jsou už pro zrušení víz. Jsou mezi nimi senátoři, kongresmani, ale i činitelé z ministerstev zahraničí a obrany a také lidé z vlivného institutu Heritage Foundation.

Prezident jim poděkoval za jejich iniciativu, která směřuje ke změně příslušného amerického zákona ve smyslu vvětšího důrazu na bezpečnost než na otázky imigrace.

Klaus dal během své cesty také jasně najevo, že nehodláme spojovat víza s protiraketovou základnou USA. "Nechceme tu o ničem handlovat," řekl český velvyslanec v USA Petr Kolář. Američané nevytvářejí ohledně základny žádný nátlak na nás a my to tím nechceme podmiňovat. "Nechceme, aby to bylo něco za něco," uvedl.

Podle Klause americká strana chápe, že případné vybudování americké protiraketové radarové základny je vážnou věcí, která v každé demokratické  společnosti nutně vyvolává seriózní veřejnou diskusi. USA se jí nevyhýbají a neobávají i proto, že samy prožívají takovou vyhrocenou diskusi dnes a denně. "Jak viceprezident Cheney, tak minsitr obrany Gates řekli, je to jasné, naše debata kolem Iráku je stejně dramatická," dodal Klaus.

"Americká strana respektuje, že tato debata u nás je férová a že je logická v každé demokratické společnosti. Nicméně požádali jsme Američany, aby sami k této debatě přispěly. USA to nejenom akceptovaly, ale ministr obrany Gates při jednání sám nabídl vmísit se do naší veřejné diskuse."

USA nabízejí Rusku participaci na raketách
Jak už Klaus řekl dříve během cesty po USA, jde o to, aby všechny strany jasně uslyšely, jaký záměr USA mají - že jde o projekt neútočný a obranný nejen pro USA, ale i jejich spojence a konečně, že systém protiraketové obrany není v žádném případě namířen proti Rusku.

Naše delegace se také dozvěděla, že ministr Gates už vede o této problematice dialog s ruskou stranou, která několikrát vyjádřila nelibost nad americkým projektem, a že jí dokonce nabízí možnost participaci na tomto projektu.


Příjezd kolony prezidenta Klause k Pentagonu.

Klaus v odpovědi na otázky novinářů také zdůraznil, že by americká strana nic nenamítala proti tomu, kdyby byla základna akceptována jako projekt NATO, ale v této fázi to je ještě předčasné. 

Paralelní jednání o záležitosti víz a radarové základny včera vedli na nižších úrovních s americkými činiteli i další členové naší delegace, především náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar, náměstek ministra obrany Martin Barták a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video