Studium minulosti je jako zpětné zrcátko: je nezbytné, ale nesmí zaclánět výhled dopředu, míní Václav Klaus

Studium minulosti je jako zpětné zrcátko: je nezbytné, ale nesmí zaclánět výhled dopředu, míní Václav Klaus | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Klaus kývl na zkoumání totalitní minulosti

  • 66
Prezident Václav Klaus podepsal zákon, který počítá se zřízením Ústavu pro studium totalitních režimů. Instituce má zlepšit shromažďování, analyzování a zpřístupňování dokumentů, které vypovídají o období totalit, a to včetně materiálů o činnosti komunistických tajných služeb.

Svazky Státní bezpečnosti a dalších složek má spravovat zvláštní Archiv bezpečnostních složek, který však bude ústavu podřízen.

Instituce, která se měla původně podle slovenského vzoru jmenovat Ústav paměti národa, má vzniknout ještě tento rok. Podobné už existují v sousedních zemích.

Úřad by se měl zabývat obdobím od září 1938 do května 1945 a komunistickou érou od února 1948 do prosince 1989 včetně předcházejícího období příprav na uchopení moci komunisty. Podle některých informací by mohl sídlit v Praze v budově po ministerstvu informatiky.

Proti vzniku ústavu byli levicoví politici. Nová instituce je podle nich zbytečná a umožní prý opět politické ovlivňování výkladu dějin. Plán činnosti ústavu a jmenování i odvolání jeho ředitele má mít totiž na starosti sedmičlenná rada, kterou by volil Senát na základě nominací od Sněmovny, prezidenta a sdružení odbojářů nebo politických vězňů.

V radě nebo ve vedoucích funkcích ústavu nebudou moci být lidé, kteří byli členy nebo kandidáty předlistopadové komunistické strany, či dokonce StB a bezpečnostních složek bývalého režimu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video