Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Klaus: Česko chtějí opanovat lobbisti, zveřejnění odposlechů je ale chyba

  • 1755
Prezident Václav Klaus si po poslední odposlechové aféře, ve které figuruje lobbista Roman Janoušek a exprimátor Pavel Bém, neodpustil rýpnutí do médií. V komentáři pro MF DNES napsal, že Česko je v současné době v těžké situaci, čehož se snaží využít různé lobbistické skupiny. A média jim v tom značně pomáhají, když zveřejňují "uměle vytvořené kauzy".

Klaus, který má před sebou necelý poslední rok na Hradě, v komentáři uvádí, že by se Češi v současné situaci neměli vymlouvat na minulost. Podle něj není správné, když se zpětně hledá nějaký obětní beránek. "Pitvání se v chybách minulosti má význam pouze tehdy, dokážeme-li se z nich poučit pro přítomnost a budoucnost," konstatuje Klaus a dostává se tak k hlavnímu motivu komentáře.

Celý komentář KlauseČtěte v sobotu, 31. 3.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Prezident píše, že současné, nepříliš dobré situace se snaží využít různé lobbistické skupiny. Do nich počítá třeba i odbory nebo různé protestní uskupení, která "v dnešních potížích lidí vidí příležitost k posílení svého vlivu a moci."

Média oheň nezapálila

K názoru prezidenta Klause připojil svou glosu šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský. Prezident podle něj zcela zásadně převrací příčiny i následky současného stavu. "Nejsou to média, kdo zapříčinil současný stav politiky. Nebyla to média, kdo umožnil prorůstání politických elit a rádoby podnikatelských skupin až do stavu, kdy není jasné, kdo vlastně řídí státní či městské úřady." píše Čásenský.

A připomíná i to, že právě Klaus byl tím, kdo loni svým zásahem udržel ve vládě představitele jedné vládní strany a bezpečnostní firmy (více zde). Naráží tím na VV a ABL a odposlechy, které se probíraly nedávno na soudním líčení s Vítem Bártou a ostatními (o soudu čtěte zde).

A nástrojem, které tyto skupiny zdárně používají, jsou podle Klause média. Ta podle něj hrají různé "zpravodajsko-mediální kampaně, skandály a kauzy namířené na likvidaci podstaty našeho politického systému." Klause také děsí, že se přitom používají "různé výňatky z policejních odposlechů a na jejich podkladě se potom rozehrávají široké a emocionálně napjaté kampaně proti jednotlivcům nebo i celým politickým stranám".

Klaus sice v komentáři připustil, že ho obsah odposlechů také šokoval - kvůli způsobu komunikace, slovníku i samotnému chování některých aktérů, zdaleka se ale vyhnul tomu, aby připomněl, o kom se kvůli nahrávkám v poslední době mluví.

Tím je především exprimátor Prahy Pavel Bém a také předseda poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. K oběma měl Klaus přitom velmi blízko, Béma dokonce prezident označil v minulosti za nejlepšího primátora Prahy (Poznáte, že byl Bém nejlepší, řekl Klaus).

Prezident přesto tvrdí, že zveřejnění odposlechů - z těch posledních je přitom vidět, jaký vliv měl na rozhodování Béma lobbista Roman Janoušek (vše o nahrávkách zde) - neslouží "k onomu údajnému hledání pravdy, jak tvrdí jejich autoři (novinových článků, pozn. red.)".

"Seriály 'úniků' odposlechů jsou jedním z nejúčinnějších nástrojů společenské manipulace. Je to nepřijatelná metoda, kterou mediokracie pohlcuje demokracii," píše Klaus. A na závěr znovu dodává: "Doba je neklidná. Různé zájmové skupiny se snaží, aby sociální neklid přerostl v chaos. Média jim v tom zdatně sekundují, pokud s nimi přímo nespolupracují. Je to hra s ohněm. Pokud vypukne, shoříme v něm všichni."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video