Václav Klaus, Miloš Zeman a Jiří Weigl na přátelském dýchánku 17. listopadu loňského roku.

Václav Klaus, Miloš Zeman a Jiří Weigl na přátelském dýchánku 17. listopadu loňského roku. | foto: Petr Topič, MAFRA

KOMENTÁŘ: Zemanův úspěch by mohl za pět let na Hrad vrátit Klause

  • 840
Václavu Klausovi nebrání ústavně nic, aby za pět let znovu kandidoval na post českého prezidenta. Miloš Zeman, který chce na Hradě ponechat Klausova kancléře Jiřího Weigla, mu možná bude na prezidentském křesle jen držet místo. Tak jako v Rusku držel místo Dmitrij Medveděv Vladimiru Putinovi.

Ohledně budoucího působení Václava Klause poté, co za několik týdnů opustí úřad českého prezidenta, panuje mnoho dohadů. Klaus je na své budoucí plány velmi skoupý, spekuluje se o jeho vstupu do evropské politiky, zřejmě přes nějaké nadnárodní euroskeptické hnutí či stranu. Naopak jeho návrat do čela ODS je téměř vyloučený.

Starosti o práci, ovšem pouze v případě vítězství Miloše Zemana, si naopak nemusí dělat současný Klausův kancléř Jiří Weigl. Ten přitom není žádný "nadstranický odborník", ale člověk, jenž je s Klausem už dvě desítky let velmi těsně svázán. Weigl, který byl v době normalizace pět let, až do listopadu 1989, v komunistické straně, byl mimo jiné ředitelem Klausova Centra pro ekonomiku a politiku (CEP).

To ovšem Zemanovi nevadí a o Weiglovi prohlašuje, že si ho na Hradě chce ponechat. "Pana Weigla si jako kancléře a jako profesionála velice vážím. Pro mě je profesionalita dalece důležitější než politická příslušnost," uvádí Zeman. Weigl by samozřejmě nezůstal z Klausových lidí na Hradě v případě Zemanova vítězství sám, ale ponechal by si určitý okruh současných pracovníků Kanceláře prezidenta republiky, z nichž přitom drtivou většinu tvoří Klausovi oddaní lidé.

Nenechme se Klausem a Zemanem překvapit

Tato "nevýměna" na Hradě začne spolu s až hysterickou podporou Klause a jeho rodiny Zemanovi dávat smysl, pokud si připomeneme neprávem zapadnuté vyjádření během prvního kola voleb. To se pod titulkem "Klaus: Možná budu za pět let kandidovat" objevilo na serveru Tyden.cz. Novináři se Klause zeptali na to, zda bude za pět let znovu kandidovat na prezidenta, což Klaus nepřímo, ale poměrně otevřeně připustil. "To se nechme překvapit, to až podle toho, kdo bude prezidentem a jak se osvědčí," prohlásil Klaus.

Za připomenutí stojí i fakt, že Miloš Zeman také funkci premiéra vykonával pouze jedno funkční období a pak se sám, aniž by k tomu měl nějaký vážnější důvod, vzdal kandidatury a přenechal otěže strany i vlády Vladimíru Špidlovi.

Mocenský kartel Klaus-Zeman

S Klausem už Zeman a jeho okolí (mimochodem i přes Weigla) uzavřelo v minulosti několik obchodů, včetně podpory Klause při jeho druhém zvolení prezidentem. Nápadná, v posledních dnech skoro až fanatická podpora Klause a jeho okolí Zemanovi proto možná není jen hysterií z toho, že by na Pražský hrad mohl ve Schwarzenbergovi přijít následovník Václava Havla, ale i nějaké širší dohody. Například o přenechání úřadu a podpoře Klause za pět let.

Na propojení Klause a Zemana upozornil i Karel Schwarzenberg. "Václav Klaus a Miloš Zeman tvoří jednu mocenskou skupinu, která spolu drží léta pohromadě. Mají společný zájem, který je spojuje v okamžiku nouze, stejně jako v dobách opoziční smlouvy. Součástí tohoto paktu je i nedávná masivní amnestie," uvedl ministr zahraničí.

Pohled nejprestižnějšího týdeníku západního světa The Economist, který o volbě Čechů ve druhém kole informoval pod titulkem "Karel Havel, nebo Miloš Klaus", může být pravdě a dalšímu vývoji ještě blíže, než si myslíme. Když bude zvolen o víkendu Miloš Zeman, může se Václav Klaus za pět let vrátit s jeho pomocí na Hrad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video