Studenti bez potřebných znalostí by prý mohli ve školách pracovat jako asistenti pedagogů, vést kroužky nebo suplovat. Ilustrační foto.

Studenti bez potřebných znalostí by prý mohli ve školách pracovat jako asistenti pedagogů, vést kroužky nebo suplovat. Ilustrační foto. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Klaus junior a další ředitelé škol chtějí rok praxe pro budoucí učitele

  • 54
Studenti pedagogiky by měli strávit první rok studia na praxi v základních školách. S tímto nápadem přišel ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší a další ředitelé škol.

Zástupci asi 80 škol z celé republiky zároveň odmítli chystaný systém financování podle naplněnosti tříd, chtěli by také větší volnost v odměňování učitelů.

Klaus mladší, který je zároveň poradcem ministra školství, řekl, že o těchto návrzích chtějí jednat jak na ministerstvu, tak rovněž s univerzitami a politiky.

"Asociace aktivních škol upozorňuje na klesající úroveň a motivaci absolventů pedagogických fakult. Požadujeme zavedení celého roku školní praxe studentů pedagogických fakult v prvním ročníku studia," uvedl spolek.

Studenti bez potřebných znalostí by prý mohli ve školách pracovat jako asistenti pedagogů, vést kroužky nebo suplovat.

Tuto myšlenku podpořila většina ředitelů, další podrobnosti plánu ale ředitelé nemají.

S podobným nápadem přišel už před rokem ministr Josef Dobeš z VV, podle něhož by si student takto vyzkoušel, zda jej práce s dětmi skutečně baví a zda pro ni má předpoklady. Ministr přitom odkazoval na zkušenosti ze zahraničí, kde je prestiž učitelství mnohem vyšší a přijímací zkoušky na pedagogické fakulty obtížnější než v Česku. Učitelé ale tenkrát návrh zkritizovali s tím, že není jasné, kdo by tyto lidi platil a co by mohli děti naučit.

Asociace také požaduje změnu v odměňování pedagogů, posílit by se podle ní měla nenároková složka platu. Platy pedagogů tvoří tabulková mzda plus odměny. Mnoho škol ale upozorňuje na to, že na odměny už jim nezbývá, a nemohou tak ocenit skutečně kvalitní učitele.

Ředitelům "aktivních škol" se nelíbí ani chystané změny ve financování. Školy s poloprázdnými třídami by měly od roku 2013 dostávat méně peněz, což by pro mnohé znamenalo slučování tříd nebo zánik.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video