Prezident Václav Klaus | foto: Petr Topič, MAFRA

Klaus jmenoval tři nové generály, je mezi nimi i Petr Pavel

  • 202
Prezident Václav Klaus jmenoval na Pražském hradě u příležitosti státního svátku Dne vítězství trojici vojáků do generálských hodností. Klaus povýšil dosavadní generály Petra Pavla a Jaroslava Kociána. Nově generálský sbor rozšířil František Mičánek.

Dosavadního generálmajora Petra Pavla, o kterém se spekuluje jako o budoucím náčelníkovi generálního štábu, prezident povýšil na generálporučíka. Do hodnosti generálmajora povýšil brigádního generála Jaroslava Kociána. Nově sbor generálů doplnil dosavadní plukovník František Mičánek, který se stal brigádním generálem.

Generálové v armádě

Zatímco v roce 1993 velelo početné stotisícové armádě 49 generálů, dnes má generálské hvězdy v aktivní službě 28 mužů. Před devatenácti lety měla armáda přes 27 tisíc důstojníků, dnes jich je 5 458. Česká armáda má v současnosti 21 751 profesionálních vojáků a 8 241 civilních zaměstnanců.

Ministerstvo obrany potvrdilo, že armáda tak bude mít v aktivní službě celkem 28 generálů. Řada z nich působí na různých aliančních velitelstvích v Evropě nebo jako vojenští přidělenci v různých zemích světa.

Při ceremoniálu Klaus řekl, že za dobu svého prezidentování jmenoval nebo povýšil celkem 108 generálů, z toho 95 z nich byli vojáci. Komentoval také to, že vláda v posledních letech snižuje výdaje na armádu. "Generály povyšujeme, peníze na armádu snižujeme. To je taková protikladná politika, kterou bychom si měli všichni uvědomit, a měli bychom domýšlet, co z ní vyplývá," poznamenal prezident podle agentury ČTK.

Pavel za všechny povýšené generály poděkoval prezidentovi za důvěru. Dodal, že se i přes omezené finanční prostředky budou snažit minimálně o zachování obranyschopnosti České republiky.

Padesátiletý Petr Pavel v současnosti pracuje jako zástupce náčelníka generálního štábu. Původně průzkumník a výsadkář působil počátkem devadesátých let jako operační důstojník v misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Absolvoval studia na Královské akademii obranných studií v Británii a má za sebou práci v různých mezinárodních štábech.

V roce 2003 například zastupoval českou armádu ve velitelství protiteroristické operace Trvalá svoboda v Tampě na Floridě a působil jako styčný důstojník na americkém velitelství protiiráckého tažení v Kataru. V letech 2010 až 2011 byl národním vojenským představitelem na Vrchním velitelství NATO (SHAPE) v belgickém Monsu.

Devětačtyřicetiletý Jaroslav Kocián byl velitelem u tankového a mechanizovaného vojska. Je absolventem kurzu vrcholového managementu na NATO Defence College v Římě. V současnosti je ředitelem logistiky a zdrojů v mezinárodním vojenském štábu NATO. V Alianci je také členem několika výborů, například pro záležitosti lidských zdrojů a pro politiku zdrojů a plánování. Hodnost generálmajora, do které ho prezident povýšil, je nutná pro výkon služebního zařazení, které Kocián nyní vykonává.

Osmačtyřicetiletý František Mičánek sloužil u protiletadlového vojska. Dosavadní plukovník je v současné době šéfem sekce plánování sil na generálním štábu a podílí se na tvorbě bezpečnostní politiky státu, posuzuje projekty obranného výzkumu a vývoje ve vazbě na střednědobé plánování.

Vondra udělí záslužné kříže

Ministr obrany Alexandr Vondra udělil při příležitosti oslav Dne vítězství celkem 26 Křížů obrany státu a Vyznamenání Zlaté lípy. Křížem obrany státu ministra obrany byl například in memoriam vyznamenán štábní kapitán pěchoty Jaroslav Cabicar, vojenský velitel Prahy během květnového povstání v roce 1945, nebo brigádní generál František Moravec, který řídil z Londýna zpravodajskou činnost a organizoval výsadky do okupované vlasti a po roce 1948 odešel do exilu.

Ze současných českých vojáků vyznamenání obdrželi například podplukovník Ladislav Švejda, současný velitel 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi a rotný Michal Novotný ze 102. průzkumného praporu v Prostějově. Ten letos v únoru obdržel vysoké vojenské vyznamenání USA, "Bronzovou hvězdu", když v misi v Afghánistánu profesionálním zdravotnickým zákrokem zachránil život americkému kolegovi.

Vyznamenání Zlaté lípy ministr udělil účastníkům druhého a třetího odboje, například Heleně Vovsové a Haně Hejdánkové za odvážné občanské postoje projevené při záchraně lidských životů a zdraví v době nacistické okupace, dále historiku a zakladateli Ústavu pro soudobé dějiny akademie věd ČR Vilému Prečanovi, signatářce a mluvčí Charty 77 Daně Němcové nebo trojnásobnému mistrovi světa v atletickém desetiboji Tomáši Dvořákovi.

, natoaktual.cz

Video