Joachim Gauck a Václav Klaus u pomníku v Lidicích při loňské návštěvě

Joachim Gauck a Václav Klaus u pomníku v Lidicích při loňské návštěvě | foto: ČTK

Klaus v Německu přesvědčoval o EU a kvitoval hlasy proti přímé volbě

  • 141
Rozlučková návštěva českého prezidenta ve Spolkové republice nezahladila rozdíly, které mezi Václavem Klausem a německou vládou panují - tedy zvláště v pohledu na EU. Český prezident se pokusil německou kancléřku Angelu Merkelovou přesvědčit o svých názorech i svoji knihou o unii, kterou jí věnoval.

"Slíbila, že si ji o víkendu přečte. Že není tak dlouhá a tak tlustá, že se tomu bude určitě věnovat," komentoval předání své knihy Klaus. I při popisu samotných schůzek bylo nutné spolehnout se zvláště na jeho slova pronesená následně před novináři - po jednáních se totiž žádné tiskové konference nekonaly.

Klaus o amnestii

Klaus v Berlíně prohlásil, že obavy Němců ze zvýšení kriminality v pohraničí kvůli propuštění vězňů v rámci částečné amnestie jsou absurdní, legrační a dětinské. Reagoval tak na nedávné vyjádření saského ministra vnitra Markuse Ulbiga a na zprávy německých médií o strachu Sasů z příhraničí z další kriminality.

Sasko se od otevření schengenského prostoru bez hraničních kontrol pro nováčky EU před pěti lety potýká s nárůstem krádeží a vloupání; mizí tam hlavně auta a barevné kovy. Řada místních obyvatel především z pohraničních regionů z toho obviňuje sousední Čechy a Poláky, kterým podle nich otevřené hranice umožňují snadno a rychle s lupem zmizet v cizině.

To je i případ jeho pokusu o přesvědčování kancléřky Merkelové, aby Evropskou unii nevedla cestou další integrace. "Jak bych to mohl nevyužít. Dobře víte, že je to hlavní téma mého života," prohlásil český prezident, podle něhož to ví i kancléřka a sama prý s tématem evropské integrace při jejich jednání začala. Merkelová ale naopak ve větším sjednocování EU vidí cestu, jak nynější krizi překonat. Zda se Václavu Klausovi podařilo německou kancléřku přesvědčit, prezident neuvedl.

Na slavnostním obědě se svým německým protějškem Joachimem Gauckem se ovšem Václav Klaus naopak "hlavnímu tématu svého života" vyhnul. Místo kritiky současného směřování EU pouze vyzdvihoval význam Německa jako významného českého obchodního partnera a spojence. A připomněl také loňskou návštěvu německého prezidenta v Česku - Gauck tehdy jako vůbec první hlava státu ze SRN zavítal do Lidic, kde se poklonil památce obětí této obce vyhlazené nacisty.

Joachim Gauck se ale při obědě naopak o unii zmínil, a to když naopak rozptyloval obavy z EU. "Svoboda a odpovědnost, nároky a úsilí, trh a stát - dát to všechno znovu do dobré rovnováhy musí být naším cílem v Evropě," prohlásil německý prezident.

KOMENTÁŘ

Německo Klause odmítá. Ale v budoucnu ho může slušně živit

Nakonec si ale Václav Klaus prý vyslechl i slova, která mu jednoznačně konvenovala. To když se šéfem Bundestagu - tedy dolní komory německého parlamentu - Norbertem Lammertem probírali blížící se první přímé prezidentské volby v Česku.

"Jednoznačně mi bylo panem prezidentem Spolkového sněmu vykládáno, že pro Německo by nepadalo v úvahu udělat takovou chybu jako přímou volbu, že by to totálně rozházelo celý německý ústavní systém. Já si to myslím o našem také, ale proto jsem se zájmem poslouchal jeho ostrou reakci," prohlásil před českými novináři Václav Klaus.

, Lidové noviny, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video