Komentátor doufá, že český prezident v odporu proti Lisabonské smlouvě vydrží.

Komentátor doufá, že český prezident v odporu proti Lisabonské smlouvě vydrží. | foto: Radek Miča, MAFRA

Klaus je poslední zachránce před Lisabonem, hlásá britský list

  • 154
Za jediného zachránce před Lisabonskou smlouvou označuje prezidenta Václava Klause dnešní britský list Daily Mail. Klause vidí jako jedinou překážku k přijetí v Británii neoblíbené smlouvy. "Tentokrát je naše národní suverenita - nebo to, co z ní zbylo - v rukou českého prezidenta," naráží na Mnichovskou dohodu z roku 1938.

V komentáři nazvaném "Mohou Češi po 70 letech zachránit naši svobodu?" dává komentátor listu Andrew Alexandr ratifikaci Lisabonské smlouvy do souvislosti s podpisem Mnichovské dohody, předcházející obsazení Československa hitlerovským Německem.

Připomíná, že Velká Británie už smlouvu ratifikovala. Posledními "překážkami", které stojí v cestě vytvoření jednotného evropského státu, jsou Irsko a Česká republika.

Klaus: Rozhoduje za nás Brusel

Prezident si postěžoval na EU kvůli vízům do Kanady

Podle komentátora ale společná dublinská a bruselská "propagandistická mašinérie" zajistí v opakovaném irském referendu jasné ´ano´.

"Pak zůstane prezident Václav Klaus jako jediný náš zachránce," píše Daily Mail. "Je to určitě jedna z největších ironií dějin," dodává s poukazem na Mnichovskou dohodu.

"Od dob Mnichova před více než sedmdesáti lety se kolo otočilo o 180 stupňů. Tentokrát je naše národní suverenita - nebo to, co z ní zbylo - v rukou českého prezidenta," uvedl komentář v narážce na události předcházející druhé světové válce. Tehdy Velká Británie spolu s Francií a Itálií podepsala s Adolfem Hitlerem dohodu, která umožnila nacistickému Německu zabrat pohraniční oblasti tehdejšího Československa.

Praha rozhodne o Cameronovi

Komentátor doufá, že Klaus v odporu vydrží, aby pak vůdce britských konzervativců David Cameron mohl vyhlásit o Lisabonské smlouvě referendum, jak slíbil. Cameronovou podmínkou ale bylo, že smlouva nebude v té době ratifikována ve všech zemích.

"Ale pokud Klaus nevydrží - a tlak z českého parlamentu k podpisu je silný - pak smlouva vstoupí v platnost, podepsána všemi sedmadvaceti členskými státy," píše komentátor. V tom případě by měl Cameron špatnou pozici, protože zpětné referendum by jen těžko obhajoval.

Deník se přesto domnívá, že by Cameron měl vypsat referendum i tak. Očekávané ´ne´ Lisabonské smlouvě by mimořádně posílilo jeho vyjednávací pozici vůči Bruselu. "Určitě by to znamenalo velkou roztržku s EU. No a co? Mezi obyčejnými voliči by to bylo populární (...) a mezi konzervativními poslanci není moc nadšených zastánců Lisabonské smlouvy," tvrdí komentář.

Prezident Klaus už dříve řekl, že chce o Lisabonu rozhodnout jako poslední v Evropě. Čekat prý bude na Německo a Polsko, výsledek irského referenda, ale i na rozhodnutí českého ústavního soudu, který se bude zabývat druhou senátorskou stížností. - čtěte Klaus o Lisabonu rozhodne jako poslední v Evropě

Klaus zatím nenaznačil, že by chtěl počkat i kvůli britskému referendu. Spíše si posteskl, že ho zatím v tomto směru nikdo z Britů neoslovil. "Já jsem žádný oficiální výrok Konzervativní strany neslyšel, respektive mi nebyl nikým předán, takže já o tomto jako o důležité věci neuvažuji," odpověděl prezident v nedávném rozhovoru.

"Prozatím to vypadá, že Praha rozhodne, jak ´obtížná´ Cameronova pozice bude. Není čas na appeasement," uzavřel Daily Mail svůj komentář opět v narážce na předválečnou politiku britské vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video