Klaus Grosse vyslechl, vládu mu nesvěřil

  • 391
Prezident Václav Klaus se zatím nerozhodl, koho pověří sestavením vlády. Bude to ale jeden ze šéfů ČSSD, ODS nebo KDU-ČSL, se kterými se na Hradě sešel. Vybere ho prý během několika dnů. Vše ale nasvědčuje tomu, že to bude úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross.

Prezident Klaus už dopoledne přijal demisi kabinetu Vladimíra Špidly. Premiéra pověřil, aby do jmenování vlády nové dál vedl ministry. - více zde

Poté si hlava státu naplánovala setkání s předsedy třech parlamentních stran, vynechal komunisty a vládní unionisty.

Když z Hradu odešel poslední z nich, Klaus prohlásil, že se ani po konzultaci s nimi zatím nerozhodl. "Žádný z předložených návrhů není hotovým projektem řešení vládní krize," řekl novinářům.

Sestavením vlády ale podle svých slov pověří jednoho z nich. Kdo to bude, rozhodne Klaus během několika dní. "Rozhodnutí nepadne v řádu hodin. V řádu týdnů to ale nebude," dodal.

Předsedové ODS a lidovců Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek prezidentovi doporučili, aby tímto úkolem pověřil Stanislava Grosse. Klausovi přímo řekli, že o to sami nemají zájem.

Prezident Klaus si pak na pátek pozval na Hrad i předsedu Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka a šéfa poslaneckého klubu US-DEU Karla Kühnla. "Jednat o vládní krizi by měli začít v 8:30," sdělil iDNES mluvčí Hradu Petr Hájek.

Gross neřekl, jestli má většinu
Jako první přišel za Klausem nástupce Vladimíra Špidly v čele sociální demokracie. Stanislav Gross nebyl po schůzce na Pražském hradě schopen odpovědět na otázku, jestli se mu podaří získat většinu ve sněmovně. "Věci se vyvíjejí a ještě se budou vyvíjet," prohlásil.

Úřadující šéf sociálních demokratů znovu zopakoval, že se při hlasování o důvěře vládě nebude spoléhat na hlasy poslanců zvolených za KSČM.

Druhou věcí jsou podle Grosse jiná hlasování. "Při běžné politické praxi se budu snažit domluvit s opozicí, víc s ní spolupracovat."

ODS respektuje Grossovo právo
Prezident po schůzce s předsedou ODS Topolánkem řekl, že ODS podle něj respektuje právo Stanislava Grosse sestavovat vládu. Gross je totiž v čele strany, která má největší zastoupení ve sněmovně. 

Občanští demokraté jsou však stále pro předčasné volby. Klaus uvedl, že rozumí zájmu ODS na rychlém řešení situace. "Naše stanovisko k případnému návrhu vlády, který bude jako první v pořadí, je negativní," prohlásil Mirek Topolánek.

"Byl jsem ujištěn, že v případě neúspěchu prvního pokusu o sestavení vlády vstoupí ODS do konstruktivního jednání," řekl Klaus. Topolánek doplnil, že existuje několik modelů vlády, které mohou dovést zemi k předčasným volbám, žádný z nich ale nespecifikoval.

"Země potřebuje zodpovědnou, demokratickou a nekomunistickou vládu," řekl Topolánek s tím, že ODS preferuje standardní postupy k jejímu vytvoření. "Odpovědnost je na stranách, které vyhrály volby. My s 57 mandáty vládu sestavovat nemůžeme," řekl předseda ODS.

Grosse trápí rozpolcenost
Prezident Klaus se při setkání s novináři ještě vrátil k rozhovoru se Stanislavem Grossem. Ten si prý prezidentovi stěžoval na "totální rozpolcenost Poslanecké sněmovny" na koalici a opozici.

Gross to prý považuje za nešťastnou věc. Řekl, že pokud by byl předsedou vlády, udělal by vše pro to, aby tato rozpolcenost neexistovala. Topolánek na to reagoval tím, že podle něj žádná totální rozpolcenost není. "Sněmovna je rozdělena na strany koalice a opozice, to je naprosto standardní."

Po Grossovi a Topolánkovi přišel Hrad ještě předseda KDU - ČSL Miroslav Kalousek.

Prezident Václav Klaus formálně přijal demisi Špidlovy vlády. Kabinet bude úřadovat dál, až do jmenování vlády nové. (1. července 2004)

Prezident Václav Klaus formálně přijal demisi Špidlovy vlády. Kabinet bude úřadovat dál, až do jmenování vlády nové. (1. července 2004)

Prezident Václav Klaus se po přijetí demise Špidlovy vlády setkal s úřadujícím předsedou ČSSD Stanislavem Grossem. (1. července 2004)

Prezident Václav Klaus se po přijetí demise Špidlovy vlády setkal s úřadujícím předsedou ČSSD Stanislavem Grossem. (1. července 2004)

Prezident Václav Klaus se po přijetí demise Špidlovy vlády setkal s předsedou ODS Mirek Topolánkem. (1. července 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video