Když Klaus jede na zahraniční konferenci, platí si cestu sám.

Když Klaus jede na zahraniční konferenci, platí si cestu sám. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Klaus dostává k platu 190 tisíc měsíčně. Za co utrácí?

  • 454
Víte, jaký plat má prezident a co všechno mu kromě toho platí stát? Václavu Klausovi každý měsíc dorazí na účet 395 400 korun. Z toho 204 800 je plat, který má prezident jako jediný z ústavních činitelů nezdaněný.

Jako jediný má navíc nárok na dva telefony, ostatní mají placený erárem jen jeden přístroj. Na detailech je v i případě prezidenta možné poukázat na rozvětvený a neprůhledný systém nejrůznějších finančních náhrad, kteří politici mají.

Václavu Klausovi každý měsíc dorazí na účet 395 400 korun. Z toho 204 800 je plat, suma odpovídající hrubému příjmu ve výši zhruba 337 tisíc korun. Zbylá částka, 190 600 korun, jsou takzvané paušální náhrady. Nemusí je vyúčtovat a dostává je každý měsíc bez ohledu na to, zda je celé utratí, nebo ne.

Otázka, nač konkrétně prezident Klaus využívá zmíněné náhrady, komu a co z nich platí, je na Pražském hradě zřejmě trochu tabu. Mluvčí Petr Hájek na dotazy zaslané minulé úterý týkající se hospodaření nedokázal do konce týdne odpovědět. Nutno říct: nejde o kritiku výše prezidentových příjmů, ale spíš o poukázání na nepříliš jasný způsob odměňování.

V zákoně najdeme pouze obecné odpovědi, co všechno má Václav Klaus hrazeno prezidentskou kanceláří a co musí ze svého. Zdarma má tedy nárok na užívání služebního vozidla s řidičem, a to i k osobní dispozici, úhradu zdravotní péče nebo také "užívání nemovitostí tvořících sídlo prezidenta".

To využil Václav Klaus v létě 2005, když se s manželkou Livií přestěhovali do Lumbeho vily na okraji Pražského hradu. Rekonstrukce domu u Horního Jeleního příkopu stála Správu Pražského hradu 52 milionů korun.

V Lánech platí jídlo
Zákon umožňuje, aby hlava státu využívala své sídlo, tedy Pražský hrad a zámek v Lánech, nejen k úřadování, ale i k soukromému pobytu. Včetně rodinných příslušníků.

Například v říjnu 2004 v Lánech Klaus uspořádal oslavu 90. narozenin své matky Marie. Tehdy náhrady použil, když z nich zaplatil catering, tedy servis kolem stravování.

Mimochodem, podobně v červnu 1998 využil zámek Klausův předchůdce Václav Havel k oslavě svatby své nevlastní dcery Niny. "Vzpomínám, že když měl Havel v Lánech nějaké soukromé akce, sám si platil občerstvení," říká tehdejší šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář. Stejně tak si Havel z náhrad platil večírky v cizině. Nebo naopak, když si někoho pozval doma k soukromé večeři na Pražský hrad.

Nejčastěji však 190 600 korun náhrad padne na cestování. Prezident má totiž hrazeny jen ty zahraniční cesty, které schválí vláda. Tedy státní nebo pracovní návštěvy. "Pokud cesta nemá žádný charakter státní návštěvy, ale jde třeba o účast na konferenci v zahraničí, tak si letenku i ubytování prezident hradí sám," prozrazuje alespoň něco do telefonu Klausův kancléř Jiří Weigl.

Stejně to fungovalo i za Václava Havla. "Když třeba letěl do Japonska na třídenní konferenci, tak si platil letenku i ubytování," říká Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Něco do kapsy
Připomíná, že náhrady má hlava státu v cizině také místo diet. "Samozřejmě, že prezident obvykle dostane od hostitelů najíst. Ale to neřeší tu základní potřebu, že když je člověk v zahraničí v jakékoliv pozici, tak potřebuje mít v kapse nějaké peníze," uvádí Špaček.

Při tuzemských cestách po Česku si má prezident z náhrad platit stravování i bydlení, ale to často není vůbec potřeba. "Při návštěvách v krajích je prezident hostem hejtmana, takže náklady nevznikají – ubytování a stravu platí hostitel. Kancelář hradí jen dopravu," říká kancléř Jiří Weigl.

Václav Havel platil z náhrad také hospodyni ve svém domě v pražských Dejvicích, kde přijímal některé zahraniční návštěvy. "Ale ptáte-li se, nač jdou náhrady, byly to i banality, jako třeba kufry, které si Václav Havel musel pořizovat, aby mohl cestovat. Takže my jsme příjmy prezidenta nepovažovali za nic nadneseného," říká Špaček.

Jak bývalí, tak nynější lidé z Hradu zároveň připouštějí, že hodně věcí se snaží prezidentovi proplatit. "Samozřejmě každý úřad se snaží, a bezpochyby je to tak i dnes, vyjít prezidentovi vstříc. Spousta výdajů se dá hradit z potřeb kanceláře," popisuje praxi Ladislav Špaček.

"Je tu kancelář prezidenta, která zajišťuje prezidentovi servis," konstatuje Weigl. "Samozřejmě veřejnost by chtěla, aby ústavní činitelé pracovali dobrovolně a zdarma. Najít nějaké optimum je věc politického uvážení, jak se politici dohodnou."

Příjmy politiků

Prezident Václav Klaus
Plat
: 204 800 korun čistého (prezidentský plat není zdaněn)
Náhrady: 190 600 korun
Co má zdarma od státu:
- služební auto s řidičem i k osobní dispozici
- bydlení na Hradě (Lumbeho vila)
- úhrada zdravotní péče
-  dva telefony
- doprava při zahraničních cestách, pokud jde o státní, pracovní či oficiální návštěvy
K čemu má náhrady:
- na reprezentaci (oblečení)
- na leteckou dopravu, ubytování a stravování při tuzemských cestách
- na ubytování a stravování a některé další výdaje při zahraničních cestách
- na odborné a administrativní práce
- výdaje na činnost průvodce nebo osobního asistenta
- výdaje na odbornou literaturu

Premiér Mirek Topolánek
Plat
: 164 900 korun hrubého
Náhrady: 21 100 korun
Co má zdarma od státu:
- služební vozidlo s řidičem
- ubytování v Kramářově vile
- jeden telefon
- užívání přiměřeně vybaveného bytu
K čemu má náhrady:
- na reprezentace
- na stravování při tuzemských cestách

Předseda Senátu Přemysl Sobotka
Plat: 164 900 korun hrubého
Náhrady: 33 000 korun
Co má zdarma od státu:
- služební auto s řidičem
- užívání přiměřeně vybaveného bytu předsedy Senátu
- užívání jedné přiměřeně vybavené kanceláře ve volebním kraji
- jeden telefon
K čemu má náhrady:
- na reprezentaci
- na stravování při tuzemských cestách

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček
Plat: 164 900 korun hrubého
Náhrady: 33 000 korun
Co má zdarma od státu:
- služební auto s řidičem
- užívání přiměřeně vybaveného bytu předsedy Sněmovny
- užívání jedné přiměřeně vybavené kanceláře ve volebním kraji
- jeden telefon
K čemu má náhrady:
- na reprezentaci
- na stravování při tuzemských cestách

zdroj: Zákon o platech ústavních činitelů 236/1995 Sb.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video