Udílení medaile a Klausova návštěva Bavorska se prý neobešly bez potíží.

Udílení medaile a Klausova návštěva Bavorska se prý neobešly bez potíží. | foto: Monasse Thierry, ČTK

Klaus dostal v Mnichově medaili, která vadí sudetským Němcům

  • 21
Prezident Václav Klaus převzal v Mnichově Zlatou Peutingerovu medaili. Kolegium ji uděluje osobnostem, které se zasazují o rozvíjení demokratické státnosti, svobodného tržního hospodářství a porozumění mezi státy Evropy i světa. Jak ale upozornil bavorský tisk, neobešlo se to bez protestů.

Kolegium nese jméno německého kupce a učence Konrada Peutingera, který žil v letech 1465 až 1567. Na jeho myšlenky později navázali zastánci svobodného tržního hospodářství.

Zlatá medaile není prvním oceněním, které Klaus od této organizace dostal. Jedno už v roce 1993 získal ještě jako český premiér. O tři roky dříve si tuto poctu vysloužil třeba populistický rakouský hejtman Jörg Haider, který loni na podzim zahynul při dopravní nehodě. V roce 1995 si cenu z Mnichova odvezl tehdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar.

Klausova návštěva se neobešla bez potíží

Podle internetové verze magazínu Focus se udílení medaile a Klausova návštěva Bavorska ale neobešly bez potíží. Ocenění českého prezidenta prý ve vládní konzervativní straně CSU vyvolalo rozpaky. Straně se podle Focusu ocenění "anti-Evropana" krátce před volbami do Evropského parlamentu, které jsou pro CSU důležité, moc nehodí.

Kancelář šéfa strany a předsedy bavorské vlády Horsta Seehofera prý zvažovala, že by se schůzka s českým prezidentem mohla "kvůli jinému neodkladnému jednání" zrušit, napsal Focus. Klaus se ale dnes přesto s bavorským premiérem sešel.

Proti Klausovu vyznamenání se podle bavorského tisku postavili i sudetští Němci vysídlení po válce z českých zemí. Jim prý sice nevadila Klausova "blokáda lisabonské smlouvy" o reformě EU, ale jeho kladný postoj k takzvaným Benešovým dekretům. Původně měl cenu předat bývalý bavorský premiér Günther Beckstein, kterého se sudetští Němci sami chystají za pár dnů vyznamenat na svém každoročním masovém srazu. Svou účast na pondělním ceremoniálu nakonec odřekl, a to kvůli jinému programu, uvedl Focus.

Pokud by podle médií Beckstein medaili předal, riskoval by spor s vysídlenci, kteří patří k věrným voličům CSU. Klausovi tak pochvalnou řeč nakonec přednesl německý poslanec za CSU Peter Gauweiler, který patří k odpůrcům lisabonské smlouvy. Patří také mezi skupinku poslanců, kteří parlamentem již schválenou smlouvu poslali na posouzení německému ústavnímu soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video